რეგისტრაცია სატელევიზიო მიმართულების პროფესიულ პროგრამებზე
მსურველთა რეგისტრაცია მიმდინარეობს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სატელევიზიო სასწავლო ცენტრში  მე-4  საფეხურის ხუთ აკრედიტებულ პროფესიულ პროგრამაზე:
1. ფოტოგრაფია;
2. მონტაჟის რეჟისორი (მემონტაჟე, აუდიო-ვიზუალური გამოსახულების სპეციალისტი);
3. კინოტელერეჟისორი;
4. საინფორმაციო პროგრამის ოპერატორი - მემონტაჟე (საოპერატორო ხელოვნება);
5. ტელერადიორეპორტიორი (ჟურნალისტიკა)
ამ მეტად მოთხოვნადი პროგრამის დასაძლევად აუცილებელია საშუალო განათლების მაღალი დონე და ძლიერი მოტივაცია.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ილიას უნივერსიტეტთან ერთად, ხელს უწყობს მედია-სატელევიზიო პროფესიული განათლების განვითარებას საუნივერსიტეტო სივრცეში. კერძოდ, ბოლო ორი წლის განმავლობაში სასწავლო ცენტრში ფართომასშტაბიანი ინფრასტრუქტურული და აღჭურვითი სამუშაოები განხორციელდა. ცენტრი გადავიდა თანამედროვე ფართო ფორმატის სასწავლო სამაუწყებლო სატელევიზიო ტექნიკურ მოწყობილობებზე, სრულიად განახლდა თანამედროვე ტექნიკური საშუალებებით აღიჭურვა ლაბორატორიები და სამონტაჟოები.
პრემიერის ინიციატივის ფარგლებში, ცენტრში ინერგება მოდულური სწავლება, რისთვისაც მოეწყო ორი თანამედროვე სატელევიზიო სტუდია. მალე დაინერგება სატელევიზიო მიმართულების 7 ახალი მოდულური პროგრამა, რომლის სტანდარტზეც ცენტრის პედაგოგები განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის  წარმომადგენლებთან ერთად მუშაობენ.

Registration for the television vocational programs
Registration is currently open for all the applicants at Ilia State University’s Educational Center for Television, on the fourth floor for the following five accredited professional programs:
1. Photography;
2. Editorial Producer (Editor, Audio – Visual Image Specialist);
3. Film and TV director;
4. News program operator – Editor (art of cinematography)
5. TV and Radio reporter (Journalism)
These subsequent programs require a great deal of motivation in conjunction with possessing a high level of secondary education.
Ministry of Education and Science of Georgia in conjunction with Ilia State University, supports TV-Media professional education within the academical scope. In particular, a major large-scale renovation has been conducted in terms of equipment and infrastructure for the past two years. The center nowadays has been reset to a modern wide-format educational broadcasting technical devices, the laboratories have been completely refurbished and are now equipped with modern up-to-date gear with contemporary editing facilities.
Owing to the initiative of Prime Minister, modular education is being introduced at the center, thus two modern television studios were arranged. Within the extent of television, there are seven new modular programs ready to be implemented soon. To ensure high quality standards, tutors at the center are actively working together with the representatives of National Center for Quality Enhancement of Ministry of Education and Science of Georgia.