მრავალპროფილიან საზოგადოებრივ კოლეჯში „სპექტრი“ 28 მარტიდან 10 აპრილის ჩათვლით, პროფესიულ პროგრამებზე მსურველთა რეგისტრაცია მიმდინარეობს. ამ ეტაპზე კოლეჯში ყველაზე დიდი მოთხოვნა არის ბიზნესის ადმინისტრირების, სურსათის უვნებლობის და ინჟინერიის მიმართულებით, უკვე დარეგისტრირებულია 260 აპლიკანტი, მათ შორის სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირები. რეგისტრაციის პროცესს დღეს, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე გაეცნო.
კოლეჯი „სპექტრი“ სწავლებას ახორციელებს სამშენებლო, ენერგეტიკისა და ელექტროინჟინერიის, საატრანსპორტო, გარემოს ინჟინერიისა და უსაფრთხოების, ბიზნესის ადმინისტრირების და სახვითი ხელოვნების მიმართულებით. ყველა სწავლება ხორციელდება სახელმწიფო დაფინანსებით და სწავლა ხორციელდება პროფესიული სტუდენტებისათვის სრულიად უფასოდ.
კოლეჯის მნიშვნელოვანი სტრატეგიული პარტნიორები არიან სტუდენტთა სტაჟირება/დასაქმების კუთხით, საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები, კერძო სეტქორის წარმომადგენლები, დამსაქმებელთა ფორმალური და არაფორმალური გაერთიანებები.
2012 წლიდან 10 %-ით გაიზარდა სოციალური პარტიორების ჩართულობა კოლეჯის საქმიანობაში, რაც აისახა კურსდამთავრებულთა დასაქმების წლიური მაჩვენებლის ზრდით, კერძოდ, კურსდამთავრებულთა დასაქმების დინამიკა 2008-2012 წლებში იყო 35-50%, ეს მაჩვენებელი 2013-2016 წლებში გაიზარდა 65-80%-მდე.
კოლეჯში ამ ეტაპზე მიმდინარეობს ზეინკალ-სანტექნიკოსის მოდულური პროგრამა, 2016 წლის საშემოდგომო მიღებაზე კი, 9 მოდულური პროგრამა დაინერგება, ესენია:
2015 წლიდან კოლეჯში მიმდინარეობს სარეაბილიტაციო სამუშაოები სასწავლო კორპუსსა და სახელოსნოებში. საერთო საცხოვრებელში დასრულებულია რეაბილიტაციის პირველი ეტაპი, რაც მოიცავს ძირითად სამუშაოებს, მათ შორის პანდუსს ადაპტორებული გარემოსათვის. რეაბილიტაციის პროცესი გრძელდება.

The registration at college “Spektri” is ongoing for all applicants up to April 10, 2016
From March 28 up to April 10, 2016, the registration for the vocational programs is ongoing at the multi-profile public college “Spektri”. At this stage, business administration, engineering, and food safety courses hold the biggest demand. There are 260 applicants already registered for the program, including people with special educational needs. Today, the Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Tamar Sanikidze was introduced to the registration process.
College “Spektri” offers the courses for the following subjects: construction, energy and electrical engineering, transportation, environment engineering and safety, business administration and fine arts. The courses are government funded, and it absolutely free of charge for the vocational students.
Within the interest of employment/internships for the vocational graduates, College “Spektri” has various strategically important partners such as; international and local non-governmental organizations, the representatives of private sector, formal and informal employer unions.
Furthemore, from 2012, there was a 10% growth in the involvment of social partners in the internal college activities, as reflected in the annual rate of employment growth, in particular, the dynamics of employment in the years 2008-2012 was 35-50%, which was increased by 65-80% in the period of 2013-2016.
At this point, the college runs a metal-plumber modular program, and it is expected that by 2016 for the Autumn reception, nine more modular programs will be introduced:
• Digital electronic devices and diagnostics technician
• Low-voltage electrician
• Wooden art processing Specialist
• Gypsum cardboard contractor
• Bricklayer
• Office Manager
• Accounting technician
• Web-interface developer
• Computer network Administrator
Since 2015, the college endures a process of refurbishment and renovation at the main building and its workshops. The first stage of renovation has been completed at the dormitory, which entails general restoration and a specially adapted ramp. The renovation process continues.