2016 წლის საგაზაფხულო მიღებაზე წარმატებით მიმდინარეობს რეგისტრაცია საზოგადოებრივ კოლეჯში „მერმისი“. ბოლო წლებში კერძო სექტორის აქტიურმა ჩართულობამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი კოლეჯში მოთხოვნადი პროგრამების დახვეწა/განვითარებასა და სწავლების პროცესში თანამედროვე მიდგომების დანერგვას. ნებისმიერი ასაკის დაინტერესებულ პირს შესაძლებლობა აქვს, სრული სახელმწიფო დაფინანსებით დაეუფლოს შრომის ბაზარზე მოთხოვნად სასურველ პროფესიას ხელოვნების, ბიზნესის ადმინისტრირების, ინჟინერიის მიმართულებებით და დასაქმდეს.
კოლეჯი „მერმისი“ ახორციელებს 34 პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამას, მათ შორის 10 მოდულურ პროგრამას. საგაზაფხულო მიღებაზე სწავლის მსურველთა რეგისტრაცია 12 პროგრამაზე მიმდინარეობს, მათ შორის 9 საგნობრივ და 3 მოდულურ პროგრამაზე: ფეხსაცმლის და ტყავის აქსესუარების სპეციალისტი, ინფორმაციული ტექნოლოგიების მხარდაჭერის სპეციალისტი, ბუღალტერ-ტექნიკოსი, ძრავის შემკეთებელი, სამაცივრო მოწყობილობების ტექნიკოსი, სასურსათო პროდუქტების ეკოლოგიური კონტროლის სპეციალისტი, პოლიგრაფიული მრეწველობის ტექნიკოსი, ოფისის მენეჯერი, სამკერვალო ნაწარმის სპეციალისტი, მზარეული, მემინანქრე, სტილისტი.
კოლეჯში ყველა პირობაა შექმნილი შრომის ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისი სხვადასხვა დარგის მაღალკვალიფიციური კონკურენტუნარიანი სპეციალისტების მომზადებისა და მათი შემდგომი დასაქმებისთვის. ყოველდღიურად იზრდება კოლეჯის თანამშრომლობა კერძო თუ სახელმწიფო სექტორთან. კოლეჯს გაფორმებული აქვს თანამშრომლობის მემორანდუმი 250-ზე მეტ მცირე თუ, დიდ კომპანასთან.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით, კოლეჯი „მერმისში“ მოეწყო თანამედროვე სამრეწველო ინოვაციური ლაბორატორია - „ფაბლაბი“, რომელიც აღჭურვილია მაღალტექნოლოგიური სპეციალიზებული ტექნიკით (3D პრინტერი, 3D სკანერი, პროგრამული ლაზერ-მჭრელი, ვაკუუმფორმირების მანქანა, სახატავი პლანშეტი და ა.შ..). კოლეჯში ინოვაციის დანერგვის ასევე თვალსაჩინო მაგალითია „დაბალი ძაბვის ელექტრიკოსის“ მოდულური პროგრამის სწავლება ინტერაქტიული დაფის საშუალებით, სადაც სპეციალური ანიმაციური პროგრამით ხორციელდება ვირტუალური სწავლება.
კოლეჯი „მერმისი“ ხელს უწყობს სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირთა ჩართულობას სასწავლო პროცესში და ზრუნავს მათ ინტეგრაცია/ადაპტაციაზე საზოგადოებაში, რაც შემდგომში ზრდის მათი დასაქმების შესაძლებლობებს. ამჟამად, კოლეჯში სსსმ სტუდენტებისთვის ინფრასტრუქტურის ადაპტირების პროცესი მიმდინარეობს, რაც არსებული ფიზიკური გარემოს ყველასათვის ხელმისაწვდომობის პრინციპით მოწყობას ითვალისწინებს. კერძოდ, მოეწყო: ლიფტი, პანდუსი, ადაპტური სველი წერტილი, სენსორული ბილიკები, მოაჯირები, კიბეების და მოაჯირების მარკირება, ზონების კონტრასტული გამოყოფა, სახელურები, კარები და სხვა.
კოლეჯს აქვს მნიშვნელოვანი მიღწევები ინკლუზიური განათლების დანერგვის კუთხით. კერძოდ, ევროპული განვითარების ფონდის მიერ, კოლეჯში „მერმისი“ ინკლუზიური განათლება დასახელდა ამიერკავკასიაში საუკეთესო ინოვაციურ და წარმატებულ მაგალითად. ქ. ბრიუსელში გამართულ კონფერენციაზე საქართველოს დელეგაციას საპატიო პრიზი გადაეცა. გამოიცა პუბლიკაცია საქართველოს განათლების სისტემაში ინკლუზიური პროფესიული განათლების წარმატებული შემთხვევების შესახებ.

“Mermisi” prepares for the spring admission
The registration for the 2016 spring admission is currently open for the public school – “Mermisi”. The active participation of the private sector had a significant impact for the development of the insisted  programs and helped to introduce modern methodologies to the teaching process. Any person who is interested, regardless the age, has the opportunity to master any profession of their preference in conjunction with getting employed, with full government funding for the following courses: arts, business administration, and engineering.
College “Mermisi” runs 34 professional educational programs, including 10 modular programs. Registration for the spring admission is open for 12 programs, comprising of nine subjects and three modular programs which are as follows:  shoes and leather accessories specialist, IT support specialist, accounting technician, engine mechanic, refrigeration technician, food ecology control specialist, printing industry technician, office manager, textile manufacturing specialist, cook, enamel specialist, and stylist.
College “Mermisi” provides all the necessary conditions to provide labor market with the highly trained specialists with competitive skills for their further employment in the industry. The collaboration with the private and government sector is increasing rapidly on the daily basis. Furthermore, “Mermisi” has signed a cooperative memorandum with more than 250 large and small companies.
With the support of Ministry of Science and Education, college “Mermisi” designed a modern, innovative, and industrial laboratory – “Publab”, equipped with the latest specialized equipment (3D printer, 3D scanner, programmed laser-cutter, vacuum-forming machine, drawing tablet, and etc.). Moreover, a prominent example of the continuous innovation is expressed by the modular program specifically designated for the “low-voltage electricians”, where the lessons are taught with the animated software on the interactive board.
College “Mermisi” promotes the involvment of people with special educational needs into the educational process and cares for their integration/adaption into our society, which naturally increases the rate of their employment. The college is undergoing a process of fully adapting the premises for the people with special educational needs which includes; renovating the elevator, introducing ramps, designing adapted  lavatories, sensory paths, railings, marking the stairs, separating contrasting zones, doors, knobs, and etc.
College has made a significant achievement in terms of implementing an inclusive education. In particular, “Mermisi” was named as the best provider of inclusive education in the Caucasus region by the European Development Fund. At the conference held in Brussels, a delegation from Georgia was given an honorary prize. The article was published regarding the successful inclusive education in the Georgian educational system.