საჯარო-კერძო პარტნიორობა პროფესიულ განათლებაში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ორგანიზებითა და ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს (MCA - Georgia) მხარდაჭერით, პროფესიული განათლების რეფორმის ახალი ინიციატივის “საჯარო-კერძო პარტნიორობა პროფესიულ განათლებაში“ პრეზენტაცია გაიმართა.
ქვეყნის განვითარების ახალ ეტაპზე გადასვლის კონტექსტში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ, დამსწრე საზოგადოებას პროფესიული განათლების თანამედროვე შესაძლებლობები, სახელმწიფო და კერძო სექტორს შორის პარტნიორობის ალტერნატიული მოდელები და მეწარმეობის განვითარების ახალი შესაძლებლობები გააცნო.
აღნიშნული ინიციატივის თანახმად, პროფესიულ განათლებაში გატარდება რეფორმა, რომლის შედეგად შესაძლებელი იქნება საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების (WORK-BASED LEARNING) მიდგომის დანერგვა, დამსაქმებლის ჩართულობით საგანმანათლებლო პროცესის წარმართვა, საწარმოო პრაქტიკის კომპონენტის გაძლიერება, შრომის ბაზარზე ორიენტირებული პროფესიების გამოვლენა და პროფესიულ კურსდამთავრებულთა დასაქმების მაჩვენებლის ზრდა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ საჯარო და  კერძო სექტორის წარმომადგენლები,  პროფესიულ განათლებაში ჩართული დაინტერესებული მხარეები, დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები, საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტები.

Public-Private partnership in vocational education
With the support of Millenium Challenge Account (MCA) Georgia, Ministry of Education and Science of Georgia presented its newest vocational education reform “Public-Private partnership in vocational education”.
Within the context of Georgia’s transition into a new stage of development, contemporary opportunities in the vocational education, the alternative partnership models between the State and the private sector, and new opportunities to the development of entrepreneurship was introduced to the public by the Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Tamar Sanikidze.
According to the latter mentioned initiative, vocational education will undergo a major reform, which entails the introduction of the international work standard (WORK-BASED LEARNING), the involvment of the employer in the educational process, strengthening the component of manufacturing practice, detection of labor-market oriented professions and a substantial increase vocational education graduates employment rate.
The conference was attended by public and private sector, people involved in vocational education, donor organizations, as well as the international and local experts.