ენა აძლიერებს სახელმწიფოს და სახელმწიფო აძლიერებს ენას − ეს ცნობილი ფრაზაა, რომლის დასტურია საქართველოს სახელმწიფოს ზრუნვა მისი მთავარი ძალის − ქართული ენის − განვითარებისთვის.
ქართული ენის ფუნქციონირებას საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში არეგულირებს საქართველოს კანონმდებლობა (კონსტიტუცია, პარლამენტის რეგლამენტი, კოდექსები, კანონები, ბრძანებულებები, დადგენილებები, ბრძანებები).
ჩვენი ქვეყანა იცავს სახელმწიფო ენას და აკონტროლებს მის მართებულად გამოყენებას. კერძოდ, ქვეყანაში მოქმედი ძირითადი დოკუმენტების (მკაცრი აღრიცხვის ფორმები: დაბადების მოწმობა, ქორწინების მოწმობა, პასპორტი, პირადობის მოწმობა, ვიზა, სხვადასხვა სახის სარეგისტრაციო მოწმობები, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმები, უმაღლესი, პროფესიული, საშუალო განათლების დამადასტურებელი სახელმწიფო დოკუმენტები და მრავალი სხვა) რეგისტრაციის ერთ-ერთი მთავარი პირობაა მათი ენობრივი სისწორის თვალსაზრისით შეთანხმება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან („მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ“ საქართველოს კანონის მეოთხე მუხლის პირველი პუნქტი).
ამჟამად ქართული ენა ისევე, როგორც სხვა მაღალგანვითარებული ქვეყნების ენები, სამი მიმართულებით ისწავლება: ქართული, როგორც მშობლიური ენა; ქართული, როგორც მეორე ენა; ქართული, როგორც უცხო ენა. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ინტენსიურად მუშაობს აღნიშნული მიმართულებების განვითარებაზე, სახელმწიფო ენის სწავლა-სწავლების ხელშეწყობასა და მის პოპულარიზაციაზე.
საქართველოს მოქალაქე არაქართულენოვანი მოსახლეობის სამოქალაქო ინტეგრაციისათვის უმნიშვნელოვანესი პირობაა სახელმწიფო ენის ცოდნა. ეთნიკური უმცირესობებისთვის მშობლიური ენების შენარჩუნების პარალელურად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო არაერთ პროგრამას ახორციელებს მათთვის ქართულის, როგორც მეორე ენის, სწავლების თვალსაზრისით. ამ მხრივ აღსანიშნავია სსიპ − მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისა და სსიპ − ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის როლი.
ქართული ენის პოპულარიზაციისა და უცხოელებისათვის ქართული ენის შესწავლის ხელშეწყობის მიზნით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში მოქმედებს სპეციალური პროგრამა „ირბახი,“ რომელმაც საფუძველი ჩაუყარა ქართულის, როგორც უცხო ენის ახალ სასწავლო დისციპლინად ჩამოყალიბებას. ამ პროგრამის ფარგლებში არაერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება ტარდება და იქმნება სხვადასხვა სახის სასწავლო-მეთოდური თუ დამხმარე მასალა. მასალები განთავსებულია ვებგვერდზე (www.geofl.ge) და ყველასათვის ხელმისაწვდომია. იგი განახლებადია და მუდმივად ივსება შემსწავლელთა საჭიროების გათვალისწინებით. გასული წლის 14 აპრილიდან დღემდე ვებგვერდმა 28 ათასამდე მომხმარებელი მოიზიდა მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მუდმივად იღწვის ზემოაღნიშნული მიმართულებების განვითარებისათვის, რამდენადაც ქართულ ენაზე ზრუნვა სახელმწიფოს ერთ-ერთი ძირითადი პრიორიტეტია.

The Ministry of Education and Science of Georgia commemorates Georgian Language Day!
“The language strengthens the state, and the state strengthens the language” – it’s a well-known phrase, which is a proof of Georgia’s care for its primary force - the development of the its state language.
The functioning of the Georgian language in various aspects of social life is regulated by the Georgian legislation (constitution, Parliament regulations, codes, laws, resolutions, decrees, and orders).
Our country protects its state language and evidently controlls its proper usage. In particular, one of the main conditions for registering Georgia’s basic acting documents (Strict Registration forms, birth certificates, marriage certificates, identity cards, different types of registration certificates, the administrative violation reports, higher, vocational or secondary educational documents, and etc.) is the consent to the linguistic accuracy with the Ministry of Education and Science of Georgia ( “Strict Registration forms” first paragraph of First Act in Georgian Constitution).
Nowadays, Georgian language like other languages in highly developed countries, are taught in three directions: Georgian – the native language, Georgian – the secondory language, and Georgian – the foreign language. The Ministry of Education and Science of Georgia is actively working on developing these areas, as well as assisting with with the learning process of the state language and increasing its popularity.
Knowing the state language is a vital condition for the civil integration of Georgia’s non-Georgian speaking citizens. In parallel, with maintaining the native languages for the ethnic minorities, the Ministry of Education and Science is implementing several programs to provide them with the knowledge of Georgian as a secondary language. In this respect, it is important to mention the role and contribution of LEPL - National Center for Teacher Professional Development and LEPL -  Zurab Zhvania School of State Administration to this cause.
In order to promote and help the foreigners to learn the Georgian language, the Ministry of Education and Science of Georgia implemented a special program – “Irbakhi”, which laid a foundation for the establishment of Georgian as a foreign language, thus becoming an important academic discipline. Additionally, within the scope of this program, there are numerous events organized, in conjunction with creating different types of educational-methodical and/or auxiliary material. In addition, the material is placed on the following website (www.geofl.ge) and is available for everyone. Moreover, the material is updated regularly and since April 14, 2015 the website attracted more than 28,000 users from around the world.
Ministry of Education and Science of Georgia continues to strive for the development of the above-mentioned directions, for it is one of the main priorities to take care of the Georgian language.