საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში ,,ქართული ენის დღესთან” დაკავშირებით პედაგოგთა და საზოგადო მოღვაწეთა მიღება გაიმართა. ქართული ენის მნიშვნელობაზე, ქართული ენის შენარჩუნებისა და პოპულარიზაციისთვის ქართველი განმანათლებლების ღვაწლზე,  სახელმწიფო ენისა და  ქართულის, როგორც უცხო ენის სწავლებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე ისაუბრეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორმა ზაზა აბაშიძემ, ენათმეცნიერმა ავთანდილ არაბულმა, ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის დირექტორმა ქეთევან ჯაყელმა და ქართული ენის სამმართველოს უფროსმა მარიკა ოძელმა.
ღონისძიების ფარგლებში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ წარმატებული პედაგოგიური მოღვაწეობისთვის ჯილდო - სამკერდე ნიშანი „ამაგდარი“ თბილისის 203-ე საჯარო სკოლის ქართული ენის ღვაწლმოსილ პედაგოგს ლამარა ბუაძეს, სოფელ ქესალოს საჯარო სკოლის ქართული ენის პედაგოგს ზეინაბ ედიბერიძეს და პროფესორ ავთანდილ არაბულს გადასცა.
ქართულ ენაზე ზრუნვა სახელმწიფოს ერთ-ერთი  პრიორიტეტია - სახელმწიფო იცავს  და აკონტროლებს ენის მართებულად გამოყენებას. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მუდმივად იღწვის ქართული ენის დაცვისა და  განვითარებისათვის,  ინტენსიურად მუშაობს  სახელმწიფო ენის სწავლა-სწავლების ხელშეწყობასა და მის პოპულარიზაციაზე.   ქართული ენა სამი მიმართულებით ისწავლება: ქართული, როგორც მშობლიური ენა; ქართული, როგორც მეორე ენა; ქართული, როგორც უცხო ენა.
არაქართულენოვანი მოსახლეობის სამოქალაქო ინტეგრაციისათვის უმნიშვნელოვანესი პირობაა სახელმწიფო ენის ცოდნა მათი მშობლიური ენების შენარჩუნების პარალელურად. ამ მიმართულებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო არაერთ პროგრამას ახორციელებს. მათ შორის აღსანიშნავია სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისა და ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის პროგრამები.
ქართული ენის პოპულარიზაციისა და უცხოელებისათვის ქართული ენის შესწავლის ხელშეწყობის  მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში მოქმედებს სპეციალური პროგრამა „ირბახი,“ რომელიც ქართულის, როგორც უცხო ენის  სასწავლო-მეთოდურ თუ, დამხმარე  მასალას სთავაზობს ენის სწავლის მსურველებს.

Georgian Language Day
In regards to the “Georgian Language Day”, The Ministry of Education and Science of Georgia, hosted a reception for educators, teachers and public figures. The importance, preservation and promotion of Georgian language, as well as the contribution of educators, and teaching of Georgian – as a foreign language were amongst the topics discussed by the Minister of Education and Science – Ms. Tamar Sanikidze; Mr. Zaza Abashidze – Director of National Center of Manuscripts, linguist – Avtrandil Arabuli, Ketevan Jakeli – Principal of LEPL Zurab Zhvania school for State Administration and Marika Odzeli – Georgian Language Department Director.
During the event, the Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Tamar Sanikidze, awarded a respected teacher of  Georgian language at Public School № 203 – Ms. Lamara Buadze, a Kesalo public school teacher of Georgian language – Ms. Zeinab Ediberidze and a linguist – Mr. Avtandil Arabuli  with an honorary prize badge “Amadgari” for their successful teaching contribution.
Taking care of Georgian language is one of the major priorities of Georgian government, thus controlling and protecting the correct usage of the language. Ministry of Education and Science of Georgia pursues its continuous effort to protect and develop Georgian language, in conjunction with working intensively to assist the with the teaching-learning process and to promote it. Georgian language at this stage is taught in three directions: Georgian – the native language, Georgian – the secondory language, and Georgian – the foreign language.
Having the knowledge of the state language is a an important requirement for the civil integration of Georgia’s non-Georgian speaking citizens, in parallel, with maintaining the native languages for the ethnic minorities. In this respect, the Ministry of Education and Science is implementing numerous projects. It is important to indicate the key role and contribution of National Center for Teacher Professional Development and Zurab Zhvania School of State Administration to this cause.
In order to promote and help the foreigners to learn the Georgian language, the Ministry of Education and Science of Georgia implemented a special program – “Irbakhi”, which provides the with educational –methodological and/or auxiliary material to anyone who desires to learn the language.