საქართველო ქიმიის საერთაშორისო ოლიმპიადას უმასპინძლებს
პირველად საქართველოში მოსწავლეთა  საერთაშორისო ოლიმპიადა ჩატარდება ქიმიაში (IChO).  ქიმიის საერთაშორისო ოლიმპიადას თბილისი 2016 წლის 23 ივლისიდან 1 აგვისტოს ჩათვლით უმასპინძლებს. ეს ოლიმპიადა ქიმიის ოლიმპიადებს შორის ყველაზე ფართომასშტაბიანი, მსოფლიოში ცნობილი და ძალიან დიდი რეპუტაციის მატარებელი ღონისძიებაა, რომელიც არაჩვეულებრივ გამოცდილებას სძენს საუკეთესო მოსწავლეებს მსოფლიოს 100-მდე ქვეყნიდან.
„ოლიმპიადა 2016-ში“ მონაწილეობის მისაღებად, ამ ეტაპზე, 84 ქვეყანაა დარეგისტრირებული. გარდა იმისა, რომ ჩვენი მოსწავლეები საკუთარ ქვეყანაში, მათთვის უფრო  კომფორტულ გარემოში იასპარეზებენ, საქართველოში ჩამოვლენ უცხოელი  მოსწავლეები, მენტორები, მთავარი მენტორები, სამეცნიერო დამკვირვებლები,  ჯამში - 700-800 ადამიანი. ეს არის ძალიან დიდი შესაძლებლობა ვანახოთ მსოფლიოს საქართველო, მისი კულტურა და მდიდარი ისტორიული მემკვიდრეობა.
ოლიმპიადის საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილემ ელიზბარ ელიზბარაშვილმა, ქიმიის ოლიმპიადის საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარის, პროფესორ გაბორ მაგიარფალვის სახელით, ქიმიის საერთაშორისო ოლიმპიადის დროშა დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადასცა.

Georgia will host the International Chemistry Olympiad
For the first time, International Chemistry Olympiad (IChO) will be held  in Georgia, which starts on July 23, up to August 1, 2016. Moreover, the Olympiad hosted in Georgia will be the biggest Olympiad ever to be hosted in its history. Despite having a larger-scale, it is holds a world-renowned reputation, which gives an extraordinary reputation to students from more than 100 countries across the globe.
At this stage, there are participants from 84 countries registered for the “Olympiad 2016”. Besides the fact, that our students will have the chance to compete in a more comfortable environment, there are foreign students, mentors, head mentors, scientific observers summing up to 800 guests arriving in Georgia. This is an exceptional opportunity to showcase the education, the culture and the heritage of our country to the world.
The Deputy Chairman of the Steering Committee - Elizbar Elizbarashvili, on behalf of Mr. Gabor Magyarfalvi – the Chairman, passed the flag of the International Chemistry Olympiad (IChO) to the Ministry of Education and Science of Georgia.