ტექნიკური უნივერსიტეტის ორი პროფესორი დაჯილდოვდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ამაგდარ პედაგოგსა და მეცნიერს, საინჟინრო მეცნიერებათა დოქტორს, პროფესორს ლიანა სუთიძეს და ამავე უნივერსიტეტის ცოტნე მირცხულავას სახელობის წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტის ბუნებრივი კატასტროფების განყოფილებისა და სამშენებლო ფაკულტეტის აგრომელიორაციის მიმართულების მოდულის ხელმძღვანელს, მეცნიერების დოქტორს, პროფესორს რობერტ დიაკონიძეს ღირსების ორდენები გადასცა.
ქალბატონი ლიანა ნახევარ საუკუნეზე მეტია წარმატებით მოღვაწეობს ბევრი ქალისთვის ძალზე რთულ სფეროში. იგი ერთადერთი ქალია, რომლის უშუალო მონაწილეობით, 55 წლის წინ საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ჩამოყალიბდა სამშენებლო, საგზაო მანქანებისა და მოწყობილობების კათედრა, იგი ავტორია 50-ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომისა თუ  სახელმძღვანელოსი, სპეციალურ საგნებში კითხულობდა ლექციების კურსს რეგიონებში, განსაკუთრებით აღსანიშნავია მისი წვლილი ტექნიკური ტერმინოლოგიის პრობლემების კვლევასა და შესაბამისი განმარტებითი ლექსიკონის შექმნაში.
45 წელია  საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში მოღვაწეობს რობერტ დიაკონიძე, იგი ავტორია 70-ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომის,  მონაწილეობა აქვს მიღებული 14 სამეცნიერო-საგრანტო პროექტის დამუშავებაში,  ამჟამად მუშაობს სამეცნიერო საგრანტო პროექტზე, რომელიც ეხება შავი ზღვის სანაპირო ზოლის მდგრადობასა და ზღვის წყლის ხარისხის შეფასებას.   ბატონ რობერტს სამეცნიერო საგრანტო პროექტებზე (2010-2015 წწ.) მუშაობის პერიოდში ინსტიტუტის ბიუჯეტში დამატებით აქვს შეტანილი დაახლოებით ნახევარი მლნ. ლარი, რის საფუძველზეც მას დასაქმებული ჰყავდა 35 თანამშრომელი.
2015 წლის 13 ივნისს მდინარე ვერეზე მომხდარი სტიქიის დროს, რობერტ დიაკონიძე სხვა სპეციალისტებთან ერთად, უშუალოდ მონაწილეობდა სტიქიის საწინააღმდეგო პრევენციული ღონისძიებების დამუშავებაში. სწორედ აღნიშნული ჯგუფის მიერ შეთავაზებული რეკომენდაციების განხორციელება ჩათვალა მთავრობამ საჭიროდ. რობერტ დიაკონიძის მიერ დადგენილი იქნა მდინარე ვერეს წყლის მაქსიმალური ხარჯის პროგნოზული სიდიდე. იგი ავტორია ბუნებრივი სტიქიების საწინააღმდეგო 50-ზე მეტი პრევენციული ღონიძიების.
ეს არის არასრული ჩამონათვალი  ამ ორი ღირსეული მეცნიერის ნაღვაწის. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ გამორჩეული სამეცნიერო-პედაგოგიური და აქტიური საზოგადოებრივი მოღვაწეობისათვის ლიანა სუთიძეს  და რობერტ დიაკონიძეს დიდი მადლობა გადაუხადა და ჯანმრთელობა და მომავალი წარმატებები უსურვა მათ.

Two professors of the Technical University were awarded
The Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Tamar Sanikidze, handed a medal of honor to the respected teacher and scientist of Georgian Technical University, a doctor in scientific engineering – professor Liana Sutidze. Moreover, a medal of honor was also given to the Tsotne Mirtskhulava Water Management Institute, the head of natural disasters, construction and agro-amelioration faculty leader, Dr. Robert Diakonidze.
Ms. Sutidze has spent over half a century successfully working in the field, which is quite complex to many women. She is the only female professor, who directly participated, 55 years ago, in establishing a department of construction and road machinery and equipment. She is also the author of more than 50 scientific articles and books, reading specific lectures in numerous regions of Georgia and her notable contribution towards creating a dictionary of technical terminologies.
Professor Robert Diakonidze, has spent 45 years working at the Georgian Technical University. He authored more than 70 scientific articles, participated in 14 research projects and is currently working on a grant project which entails assessing the quality of sea water in conjunction with evaluating the stability of Black Sea coastline. In the course of working on the grant projects, in the period of 2010-2015, Professor Diakonidze managed to inject additional 500,000 GEL to the Institute’s budget, resulting in the employment of 35 people.
On June 13, 2015 Professor Robert Diakonidze amongst other professionals, was directly involved in creating preventive measures for handling a disaster which occurred at the hands of River Vere. The government found it necessary to implement the recommendations given by the above-mentioned group. He set a resolution for a predictive value ofmaximum water discharge. Furthemore, he is the author of more than 50 preventive academic work for natural disasters.
This is an incomplete list of deeds of these two worthy and respected scientists. The Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Tamar Sanikidze express her gratitude for their outstanding academic work and research, and wished them health and future success.