პროფესიული კოლეჯების მასწავლებლები გერმანულ გამოცდილებას გაიზიარებენ
პროფესიულ განათლებაში რეფორმის ახალი ეტაპის განხორციელება გულისხმობს კერძო სექტორის ჩართულობას პროფესიულ განათლებაში. ამ პროცესში ძალიან დიდი მნიშვნელობა ენიჭება მასწავლებლების მომზადებასა და მათ კვალიფიკაციას. ამ კუთხით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პროექტის „კერძო სექტორის განვითარება სამხრეთ კავკასიაში” ფარგლებში, წარმატებით თანამშრომლობს გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებასთან (GIZ). ამ ურთიერთობის ფარგლებში  მრავალი ინიციატივა ხორციელდება, რომელიც არა მარტო პროფესიული განათლების განვითარებაზეა ორიენტირებული, არამედ ხელს უწყობს სამხრეთ კავკასიაში საქართველოს, აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის წარმატებულ თანამშრომლობას, ქვეყნებს შორის ცოდნის გაცვლაზე ორიენტირებულ პარტნიორული ურთიერთობების გაღრმავებას და გამოცდილების გაზიარებას.
პროფესიული განათლების სპეციალისტთა მომზადებას გულისხმობს პროექტი „პროფესიული გადამზადების პროგრამა პროფესიული განათლების სპეციალისტებისთვის“, რომლის  მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს, აზერბაიჯანისა და სომხეთის ახალგაზრდა პროფესიონალთა კვალიფიკაციის ამაღლებას პროფესიული განათლების სფეროში პედაგოგიკის, დიდაქტიკის, მენეჯმენტისა და ადმინისტრაციული საქმიანობის მიმართულებით.
პროფესიული განათლების მოკლევადიანი საგანმანათლებლო პროგრამა შედგება სამი ფაზისაგან, რომელიც მოიცავს შვიდ მოდულს. პროგრამის საწყისი მოდულები განხორციელდება საქართველოში, ხოლო  პროგრამის დანარჩენი საგანმანათლებლო მოდულები განხორციელდება გერმანიაში.
აღნიშნული ინიციატივა დაეხმარება კონკურსში გამარჯვებულ სამივე ქვეყნის მონაწილეებს გაიღრმავონ ცოდნა პროფესიული განათლების თანამედროვე ტენდენციების შესახებ,  გაიზიარონ გერმანული გამოცდილება და გამოიყენონ მიღებული ცოდნა საკუთარი ქვეყნის პროფესიული განათლების სისტემის საკეთილდღეოდ.

The new stage in vocational education incorporates the involvement of private sector to its development. This stage is of significant importance, as it prioritizes the training of teachers and tutors. In this regard, the Ministry of Education and Science of Georgia within the scope of "Private Sector Development in South Caucasus" Project, successfully cooperates with the German Society for International Cooperation (GIZ).  In this context, numerous initiatives are being implemented, which not only covers the vocational education development, but also contributes to the successful cooperation of Georgia, Armenia and Azerbaijan in terms of sharing knowledge and experience, in the South Caucasus.
The project "Vocational Training Program for Vocational Education Specialists", constitutes to retraining and increasing qualification of young Georgian, Azerbaijani and Armenian professionals in terms of pedagogy, didactics, management and administrative activities.
A short-term vocational education program consists of three phases, which comprises of seven modules. The initial program modules will be taught in Georgia, while the rest of the educational modules will continue to run in Germany.
The above-mentioned initiative will help the winners of the competition from those three countries to expand their knowledge and catch up with the latest trends in vocational education. In addition, this will enable them use the knowledge of the German vocational education system for the benefit of their country.