სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი კალისტრატე - 150
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის, თბილისის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის ორგანიზებით, კათოლიკოს-პატრიარქის კალისტრატე ცინცაძის 150 წლისთავისადმი მიძღვნილი კონფერენცია „კათოლიკოს-პატრიარქი კალისტრატე - 150“  გაიმართა.
ღონისძიებას სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია II, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, საკრებულოს თავმჯდომარე, ცნობილი მეცნიერები და ბევრი საპატიო სტუმარი დაესწრო. ღონისძიებაზე გაკეთდა მოხსენებები, საიდანაც სტუმრებმა მოისმინეს საინტერესო და ბევრისათვის აქამდე უცნობი დეტალები კათოლიკოს-პარტიარქის ცხოვრებიდან.
კონფერენციის ფარგლებში გაიხსნა გამოფენა, სადაც წარმოდგენილი იყო კათოლიკოს-პატრიარქ კალისტრატე ცინცაძის საარქივო მასალები, რომელიც ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში არის დაცული - პატრიარქის  პირადი მიმოწერა, ფოტოარქივი, მოგონებები და გამოკვლევები.
კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი არის უდიდესი ხელნაწერი მემკვიდრეობის საცავი საქართველოში. იგი ემსახურება ხელნაწერი მემკვიდრეობის პოპულარიზაციას, სამეცნიერო პროდუქციის შექმნის გზით, ხელს უწყობს ქვეყნის ინტელექტუალური პოტენციალის ზრდასა და განვითარებას.

Catholicos-Patriarch of All Georgia – Kalistrate – 150
Owing to the Korneli Kekelidze Georgian National Center of Manuscripts of Ministry of Education and Science of Georgia, in partnership with Tbilisi Spiritual Seminary and Academy, a conference –“ Catholicos-Patriach Kalistrate – 150”  was held regarding the 150th anniversary of  Catholicos-Patriarch of All Georgia – Kalistrate Tsintsadze.
The conference was attended by the current Catholicos-Patriach of all Georgia – his holiness Ilia II, the Minister of Education and Science of Georgia, the Chairman of Tbilisi City Assmebly, as well as by famous scientists, and numerous honorable guests. The guests had the pleasure of listening to the various reports/lectures, in conjunction with the unknown details about the life of Catholicos-Patriarch Kalistrate.
During the conference, an exhibition was unveiled, where some of the Catholicos-Patriarch Kalistrate Tsintadze’s archival material (private correspondence, photos, memoirs, and research material) was presented, which is currently protected by the Georgian National Center of Manuscripts.
The Korneli Kekelidze Georgian National Center of Manuscripts is the largest manuscript repository of Georgian heritage nowadays. It serves to the promotion of manuscript heritage, through the creation of scientific production, contributing to the development and growth  of Georgian intellectual potential.