„წარმატებულ მოსწავლეთა წახალისების პროგრამის“ სასკოლო კონკურსების ქვეპროგრამის ფარგლებში კონკურსები ცხადდება
20.04.2016
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო „წარმატებულ მოსწავლეთა წახალისების პროგრამის“ სასკოლო კონკურსების ქვეპროგრამის ფარგლებში აცხადებს შემდეგ კონკურსებს:
I. „ნაბიჯი თანადგომისკენ“ - საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ძალადობის წინააღმდეგ კამპანიის ფარგლებში აცხადებს სლოგანების, კონცეფციებისა და სასკოლო წარმოდგენების - ფლეშმობების (შემდგომში - ფლეშმობები) კონკურსებს.
კონკურსების მიზანია:
• მოსწავლეებმა გამოხატონ თავიანთი დამოკიდებულება ძალადობის ნებისმიერი ტიპის მიმართ;
• დაფიქრდნენ იმ ადამიანებზე, რომელთა უფლებები შეზღუდული იყო ან დღესაც იზღუდება; ადამიანებზე, რომელთაც უწევთ დამცირების, ტკივილის, ძალადობისა და შეურაცხყოფის ატანა, ვინაიდან არ აქვთ თანატოლების, ახლობლების, საზოგადოების მხარდაჭერა;
• გამოავლინონ შემოქმედებითი უნარ-ჩვევები თემატური სლოგანებისა და ფლეშმობების შექმნის/დადგმის გზით;
• შეიმუშაონ ძალადობისაგან საზოგადოების გათავისუფლების გზები/ხერხები და თავიანთი მოსაზრებები/იდეები წარმოადგინონ კონცეფციების ფორმატში.
1. სლოგანების კონკურსი VII-XII კლასის მოსწავლეებისთვის:
სკოლის ადმინისტრაციის ორგანიზებით ჩატარდება კონკურსი, რომლის ფარგლებში მოსწავლეები ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის თემაზე შექმნიან სლოგანებს. სასურველია სლოგანების შექმნისას მოსწავლეებმა გამოიყენონ კრეატიული და ორიგინალური მიდგომები. სლოგანი წარმოდგენილ უნდა იყოს ინდივიდუალურად. თითოეული სკოლა გამოავლენს არაუმეტეს ორ გამარჯვებულ სლოგანს, რომელიც წარდგენილ იქნება შესაბამის საგანმანათლებლო რესურსცენტრში.
2. ფლეშმობების კონკურსი I-XII კლასის მოსწავლეებისთვის:
სკოლის ადმინისტრაციის ორგანიზებით ჩატარდება კონკურსი, რომლის ფარგლებში მოსწავლეები ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის თემაზე დადგამენ ფლეშმობს. ფლეშმობი უნდა დაიდგას მოსწავლეთა ჯგუფის მიერ. თითოეული სკოლა გამოავლენს არაუმეტეს ერთ გამარჯვებულ ფლეშმობს. გამარჯვებული ფლეშმობის სამოყვარულო დონეზე შესრულებული ვიდეოჩანაწერი წარდგენილ იქნება შესაბამის საგანმანათლებლო რესურსცენტრში.
3. კონცეფციების კონკურსი VIII-XII კლასის მოსწავლეებისთვის:
სკოლის ადმინისტრაციის ორგანიზებით ჩატარდება კონკურსი, რომლის ფარგლებში მოსწავლეები ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის თემაზე შეიმუშავებენ კონცეფციებს. კონცეფცია შესრულებული უნდა იყოს ქართულ ენაზე და მისი მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს 300 სიტყვას. ნაშრომზე მითითებული უნდა იყოს ავტორის სახელი, გვარი, კლასი, სკოლის დასახელება და საკონტაქტო ინფორმაცია; ნაშრომი შესაძლებელია შესრულებული იყოს როგორც ნაბეჭდი, ისე ხელნაწერის სახით. თითოეული სკოლა გამოავლენს არაუმეტეს ორ გამარჯვებულ კონცეფციას, რომელიც წარდგენილ იქნება შესაბამის საგანმანათლებლო რესურსცენტრში.
კონკურსების ლოჯისტიკა:
კონკურსები ჩატარდება 3 ეტაპად: სასკოლო, მუნიციპალური და დასკვნითი ტურები.
სასკოლო ტურის ორგანიზებას და გამარჯვებულების გამოვლენას უზრუნველყოფს სკოლა. სკოლამ მის მიერ ორგანიზებულ თითოეულ კონკურსში უნდა გამოავლინოს:
- სლოგანების კონკურსში - 2 გამარჯვებული სლოგანი;
- კონცეფციების კონკურსში - არაუმეტეს 2 გამარჯვებული ნაშრომი;
- ფლეშმობების კონკურსში - არაუმეტეს 1 გამარჯვებული სკოლა.
სკოლას უფლება აქვს მონაწილეობა მიიღოს მინიმუმ ერთ კონკურსში.
მუნიციპალურ ტურში გამარჯვებულებს გამოავლენს შესაბამისი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ტერიტორიული ორგანო-საგანმანათლებლო რესურსცენტრი (შემოდგომში რესურსცენტრი):
- სლოგანების კონკურსში - არაუმეტეს 3 გამარჯვებული სლოგანი;
- კონცეფციების კონკურსში - არაუმეტეს 3 გამარჯვებული ნაშრომი;
- ფლეშმობების კონკურსში - არაუმეტეს 3 გამარჯვებული სკოლა.
დასკვნით ტურში გამარჯვებულებს გამოავლენს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ დამტკიცებული კომისია:
- სლოგანების კონკურსში გამოვლინდება საუკეთესო სამეული (3 საპრიზო ადგილი);
- კონცეფციების კონკურსში გამოვლინდება საუკეთესო ათეული (10 საპრიზო ადგილი);
- ფლეშმობების კონკურსში გამოვლინდება საუკეთესო სამეული (3 საპრიზო ადგილი);
კომისია უფლებამოსილია, საკონკურსო მასალების შესრულების ხარისხიდან გამომდინარე, რომელიმე ზემოაღნიშნულ საპრიზო ადგილზე არ წარადგინოს გამარჯვებული.
• სასკოლო ტურის ორგანიზება და გამარჯვებულების გამოვლენა - არაუგვიანეს 2016 წლის 16 მაისისა;
• მუნიციპალური ტურის ორგანიზება და გამარჯვებულების გამოვლენა - არაუგვიანეს 2016 წლის 27 მაისისა.
შეფასების კრიტერიუმები:
• თემასთან შესაბამისობა;
• აზრის ორიგინალურად გადმოცემის უნარები.
მნიშვნელოვანია, სლოგანების, კონცეფციებისა და ფლეშმობების შინაარსი ორიენტირებული იყოს მხარდაჭერასა და თანადგომაზე; ნაშრომები არ იძლეოდნენ რეალური პერსონების იდენტიფიცირების საშუალებას; გამოხატავდეს პოზიტივს და არა აგრესიას.
პლაგიატის შემთხვევაში ნაშრომები არ განიხილება.
II. „წარსულით შექმნილი მომავალი“ - 26 მაისი - საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეა. საქართველოს დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების მოსწავლეებს შესთავაზებს სხვადასხვა სახის კონკურსებს, რომლის მიზანია მოსწავლეებში პატრიოტული და მოქალაქეობრივი თვითშეგნების ამაღლება; ისტორიული მოვლენების კრიტიკულად შეფასებისა და გაანალიზების უნარის გამომუშავება; კვლევისა და კრიტიკული აზროვნების უნარების განვითარება. მოსწავლეებმა უნდა წარმოადგინონ თავიანთი ხედვა როგორი სურთ, რომ იხილონ საქართველო 25 წლის შემდეგ.
კონკურსები გამოცხადდება შემდეგი მიმართულებით:
1. ფოტო კონკურსი
• კონკურსი ჩატარდება VII-XII კლასის მოსწავლეებისათვის.
• მოსწავლემ უნდა წარმოადგინოს აღნიშნულ თემაზე გადაღებული ფოტო.
• ფოტოს ზომა უნდა შეესაბამებოდეს A3 ფორმატს. ფოტოს უკანა გვერდზე აუცილებელია მიეთითოს ინფორმაცია კონკურსანტის შესახებ: სახელი, გვარი, სკოლის დასახელება (სკოლის ნომერი, მუნიციპალიტეტი/ქალაქი/სოფელი) და კლასი.
• ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებმა მოსწავლეების მიერ გადაღებული ფოტოები უნდა წარადგინონ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ტერიტორიულ ორგანოში-საგანმანათლებლო რესურსცენტრში (შემდგომში რესურსცენტრი);
• რესურსცენტრი ასაკობრივი ჯგუფების მიხედვით დახარისხებულ ნაშრომებს მატერიალური სახით წარადგენს სამინისტროში.
2. ნახატების კონკურსი
• კონკურსი ჩატარდება I-XII კლასის მოსწავლეებისათვის;
• მოსწავლემ უნდა წარმოადგინოს აღნიშნულ თემაზე შექმნილი ნახატი;
• ნამუშევრის უკანა გვერდზე აუცილებელია მიეთითოს ინფორმაცია კონკურსანტის შესახებ: სახელი, გვარი, სკოლის დასახელება (სკოლის ნომერი, მუნიციპალიტეტი/ქალაქი/სოფელი) და კლასი;
• ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებმა მოსწავლეების მიერ შესრულებული ნაშრომები უნდა წარადგინონ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ტერიტორიულ ორგანოში - საგანმანათლებლო რესურსცენტრში (შემდგომში რესურსცენტრი);
3. ესეების კონკურსი
• სკოლის ადმინისტრაციის ორგანიზებით VII-XII კლასის მოსწავლეებისთვის ჩატარდება ესეების კონკურსი (მოსწავლეებისა და პედაგოგებისთვის საკონკურსო პირობების და ვადების გაცნობა, კომისიის დაკომპლექტება და მისი მუშაობის დაოქმება, კონკურსის გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა, არაუმეტეს 2 საუკეთესო ნაშრომის გამოვლენა).
• ესე შესრულებული უნდა იყოს ქართულ ენაზე და მისი მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს 300 სიტყვას. ნაშრომზე მითითებული უნდა იყოს მოსწავლის სახელი, გვარი, სკოლის დასახელება (სკოლის ნომერი, მუნიციპალიტეტი/ქალაქი/სოფელი) და კლასი.
• გამარჯვებული ნაშრომი საქმისწარმოების ელექტრონული სისტემის (eflow) მეშვეობით უნდა გამოიგზავნოს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ტერიტორიულ ორგანოში - შესაბამის საგანმანათლებლო რესურსცენტრში (შემდგომში რესურსცენტრი). რესურსცენტრი უზრუნველყოფს მათ დაქვემდებარებაში არსებული სკოლებიდან შემოსული საკონკურსო მასალების გაერთიანებას და სამინისტროს ზოგადი განათლების მართვისა და განვითარების დეპარტამენტში გადმოგზავნას (eflow საშუალებით).
• სკოლებიდან გამარჯვებული ნაშრომების საგანმანათლებლო რესურსცენტრებში გაგზავნა არაუგვიანეს 2016 წლის 5 მაისისა;
• საგანმანათლებლო რესურსცენტრების მიერ სკოლებიდან შემოსული ნაშრომების განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში გადაგზავნა არაუგვიანეს 2016 წლის 6 მაისისა.
III. ვიდეოსიუჟეტების კონკურსი - ,,ნაბიჯი ევროპისკენ“ - ევროპის კვირეულთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, იგეგმება ვიდეოსიუჟეტების კონკურსი ,,ნაბიჯი ევროპისკენ“. კონკურსის მიზანია მოზარდებმა გაიაზრონ ევროპული ინტეგრაციის მნიშვნელობა ქართულ თანამედროვე სივრცეში; გააანალიზონ საქართველოს ევროპასთან ინტეგრაციის როლი ჩვენი ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისა და თანამედროვე სამოქალაქო საზოგადოების ჩამოყალიბების პროცესში; გამოხატონ საკუთარი ხედვა და დამოკიდებულება ევროპული ფასეულობებისადმი.
• ვიდეოსიუჟეტის ავტორი/ავტორები (ლოჯისტიკა, იდეის/სცენარის ავტორი, რეჟისორი, ოპერატორი) შესაძლებელია იყოს/იყვნენ საბაზო-საშუალო საფეხურის (VII-XII კლასები) მოსწავლე/მოსწავლეები. რაც შეეხება „მსახიობების“ როლში დაკავებული მოსწავლეების ასაკს, იგი შეზღუდული არ არის;
• ვიდეოსიუჟეტის გადაღების მეთოდი შეზღუდული არ არის (შესაძლებელია გამოყენებული იყოს როგორც პროფესიონალური კამერა, ისე მობილური აპარატი და სხვა);
• ვიდეოსიუჟეტის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს 3 წუთს;
• მნიშვნელოვანია, რეალური ისტორიების ასახვის შემთხვევაში, ვიდეოსიუჟეტში წარმოდგენილი პირების სახელები, გვარები, საცხოვრებელი ადგილი და სხვა საიდენტიფიკაციო მონაცემები სინამდვილეს არ შეესაბამებოდეს;
• სკოლამ საკონკურსოდ უნდა წარმოადგინოს ზემოაღნიშნულ თემაზე შექმნილი არაუმეტეს 2 ვიდეოსიუჟეტი.
• საკონკურსო ვიდეოსიუჟეტი (არაუმეტეს ორისა) სკოლის ადმინისტრაციის მიერ უნდა აიტვირთოს ინტერნეტსივრცეში. ვიდეოსიუჟეტის სახელწოდებაში უნდა მიეთითოს სკოლის დასახელება.
საკონკურსო მასალის გაგზავნის წესები:
სკოლის ადმინისტრაციამ სკოლის ოფიციალური ელექტრონული ფოსტის საშუალებით ელექტრონულ ფოსტაზე: konkursebi@mes.gov.ge უნდა გამოგზავნოს შემდეგი სახის ინფორმაცია:
• ინტერნეტსივრცეში ატვირთული საკონკურსო ვიდეო-სიუჟეტის ბმულის მისამართი;
• ინფორმაცია (სახელი, გვარი, კლასი, საკონტაქტო მონაცემები) ვიდეოსიუჟეტის ავტორის/ავტორების შესახებ;
• ინფორმაცია (სახელი, გვარი, კლასი, საკონტაქტო მონაცემები) ვიდეოსიუჟეტში „მსახიობების“ როლში დაკავებული მოსწავლეების შესახებ;
• ელექტრონული ფოსტის „subject” ველში მითითებული უნდა იყოს სკოლის სრული დასახელება.
• ვიდეოსიუჟეტის შინაარსის თემასთან შესაბამისობა;
• იდეის ორიგინალურად და ლაკონურად გადმოცემის უნარები.
ვიდეოსიუჟეტი არ უნდა იძლეოდეს რეალური პერსონების იდენტიფიცირების საშუალებას; გამოხატავდეს პოზიტივს და არა აგრესიას.
პლაგიატის შემთხვევაში (მაგალითად, ინტერნეტსივრცეში ანალოგიურ თემაზე მომზადებული ვიდეოსიუჟეტების იდეის, სცენარის გამოყენება) ნაშრომი არ განიხილება.
• მოსწავლეების მიერ ვიდეო-სიუჟეტების მომზადება - არაუგვიანეს 5 მაისისა;
• სკოლის ადმინისტრაციის მიერ ვიდეოსიუჟეტების ბმულების ელექტრონულ ფოსტაზე konkursebi@mes.gov.ge გადმოგზავნა - არაუგვიანეს 6 მაისისა.
IV. ესეების კონკურსის „როგორ ვხედავ ჩემი მხარის მომავალს“ - საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო არაქართულენოვანი სკოლებისა და მაღალმთიან დასახლებაში მდებარე საჯარო სკოლების მოსწავლეებისათვის აცხადებს ესეების კონკურსს „როგორ ვხედავ ჩემი მხარის მომავალს“. ესეების კონკურსის მიზანია კულტურათა შორის დიალოგისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ხელშეწყობა
• კონკურსში მონაწილეობის უფლება აქვთ 2015-2016 სასწავლო წელს, საქართველოს რეგიონების (კახეთი, ქვემო ქართლი, სამცხე-ჯავახეთი) არაქართულენოვანი სკოლების/სექტორებისა და მაღალმთიან დასახლებაში მდებარე საჯარო სკოლების მე-8, მე-9, მე-10 და მე-11 კლასების მოსწავლეებს;
• კონკურსი ტარდება ერთ ეტაპად;
• კონკურსის მონაწილემ უნდა წარმოადგინოს ესე თემაზე „როგორ ვხედავ ჩემი მხარის მომავალს“. საკონკურსო თემა უნდა შესრულდეს ქართულ ენაზე და არ უნდა მოიცავდეს 250 სიტყვაზე მეტს. (თემა წარმოდგენილი უნდა იყოს ხელნაწერის სახით);
• დასაშვებია ავტორის მიერ ესეს ილუსტრირება;
• ესეს ბოლოს მითითებული უნდა იყოს ავტორის სახელი, გვარი, კლასი, სკოლის დასახელება და საკონტაქტო ინფორმაცია;
• საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ შექმნილი კომისია განიხილავს სკოლებიდან მიღებულ საკონკურსო ნაშრომებს და გამოავლენს არაქართულენოვანი სკოლების/სექტორების 50 გამარჯვებულ ავტორს, რომელთაგან პირველი 30 საუკეთესო ნაშრომის ავტორი დაჯილდოვდება მონაწილეობის უფლებით „მულტიკულტურულ საზაფხულო სკოლაში“, (დანარჩენი 20 - იქნება სარეზერვო ჯგუფში). კომისია ასევე გამოავლენს მაღალმთიან დასახლებაში მდებარე საჯარო სკოლების 35 გამარჯვებულ ავტორს, რომელთაგან პირველი 20 საუკეთესო ნაშრომის ავტორი დაჯილდოვდება მონაწილეობის უფლებით ზემოაღნიშნულ საზაფხულო სკოლაში, (დანარჩენი 15 - იქნება სარეზერვო ჯგუფში). გარდა ამისა, ყველა (85) მოსწავლე დაჯილდოვდება სიგელებით.
საკონკურსო მასალის წარმოდგენის პირობები და ვადები:
• ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების მიერ მათი მოსწავლეების ნამუშევრების შესაბამისი საგანმანათლებლო რესურსცენტრებისთვის მიწოდება - არაუგვიანეს 2016 წლის 5 მაისისა;
• რესურსცენტრებიდან ნამუშევრების საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთვის გადმოგზავნა/მიწოდება - არაუგვიანეს 2016 წლის 16 მაისისა;

Within the scope of "Successful Students Encouragement” sub-program, school contests are being announced
Ministry of Education and Science of Georgia is announcing the following competitions within the framework of "Successful Students Encouragement Program” sub-program:
I.  “A step towards support" – a campaign against violence based on slogans, concepts and school performances (i.e flash mobs) initiated by the Ministry of Education and Science of Georgia.
The contest aims:
• The students to express their attitude towards violence of any kind;
• To think about the people whose rights have been restricted or even limited; people who have to endure constant humiliation, pain, violence and abuse, on account of having no support of their peers, relatives or the community;
• Display creative skills through creating thematic slogans and flash mob skits;
• Create different ways/ideas to free people from violence, these ideas will be presented in the concept format;
1. Slogan Contest for students of VII-XII grade:
A competition organized by the school administration, in which the participants will create slogans against violence. Additionally, it is desirable to create slogans, in a creative manner. Slogans should be submitted individually. Each participant school will reveal no more than two of the winning slogans, which will be submitted to the education resource center.
2. Flash mob Contest for students of I-XII grade:
A competition organized by the school administration, in which the participants will perform a flash mob against violence. Additionally, each flash mob should be manifested by a group of students. Each school will reveal no more than one flash mob winner. The winner will present a flash mob video recording to the education resource center.
3. Concepts Contest for students of VIII-XII grade:
A competition organized by the school administration, in which the participants will develop various concepts against violence. The concept must be executed in Georgian language and should not exceed 300 words. The paper should indicate the author's name, class, school name and contact information; The paper can be handwritten or be presented in a printed form. Additionally, each school will reveal no more than two winners, which will be submitted to the education resource center.
II. “Future created from the Past”- Georgia celebrates it Independence Day on May 26, in this regard, the Ministry of Education and Science of Georgia offers different kinds of competitions to the students of the General Education Institutions, which aims at encouraging the patriotic and civic awareness; as well as enhancing the critical and analytical skills amongst the Youth regarding the historical events. The students have to present their own vision of how they would like to see Georgia after 25 years.
Different ways to approach the contest:
1. Photo Contest
• The competition will be held for the students of VII-XII grade;
•  The student must submit a photo relevant to the subject;
•  The photo size must conform to the A3 format. The information about the participant:   full name, school name (School number, municipality / town / village) and the grade should be indicated on the rear side of the photo;
• Photos taken by the students of General Educational Institutions must be submitted to the regional branch of the Educational Resource Center of the Ministry of Education and Science of Georgia;
• The Resource Center will sort the material in terms of age groups;
2. Painting Contest
• The competition will be held for the students of I-XII grade;
• The student must present a painting relevant to the subject;
• The information about the participant: full name, school name (School number, municipality / town / village) and the grade should be indicated on the rear side of the painting;
• Paintings presented by the students of General Educational Institutions must be submitted to the regional branch of the Educational Resource Center of the Ministry of Education and Science of Georgia
3. Essay Contest
• An essay contest, organized by the school administration will be held for the students of VII-XII grades. No more than two best essay work will be revealed by each school.
• An essay must ne written in Georgian and should not exceed 300 words. The paper should indicate the student's full name, name of the school (school number, municipality / town / village) and the grade.
• The winning essay should be submitted through the electronic filing system (e-flow) to the regional branch of the Educational Resource Center of the Ministry of Education and Science of Georgia;
III. Video Contest - “A Step towards Europe” – Owing to the initiative of the Ministry of Education and Science, in regards to the European Week, organizes a video competition – “Europe in my Lens”. The contest aims at young people to understand the importance of the European integration to the modern Georgia; and analyze the role of the European integration to our country's democratic development.
Terms and Conditions:
• The author / authors of the video topic (logistics, the idea / writer, director, cameraman) can be students of (VII-XII grades). As for the "actors" the age nor the grade is limited;
• The method for filming the video report is not limited (a professional camera or a mobile device, etc. can be used as a device);
• A video report should not exceed 3 minutes;
• In case of reflecting real stories, it is important not to indicate the real names or any type of identification data in the video report;
• A school must present no more than two video reports for the competition;
• The competitive video report (no more than two) must be uploaded on the Internet by the school administration. The name of the school should be indicated in the video report;
IV. Essay Contest – “How I see the future of my region" – For the students of the mountainious regions and non-Georgian speaking schools, an essay contest will be held, organized by the Ministry of Education and Science of Georgia. The competition’s major intention is to enhance the intercultural dialogue and promote civil integration for the better future and development.
• The contest is open in 2015-2016 academic year, and the students of 8th, 9th, 10th and 11th grades in the mountainious regions and non-Georgian speaking schools, are eligible to participate in the following regions of Georgia (Kakheti, Kvemo Kartli, Samtskhe-Javakheti)
• The competition is held at one stage;
• The participant must submit an essay on the following topic:  " How I see the future of my region." The essay must be written in Georgian and should not exceed 250 words. ( The essay  must be handwritten)
• The author may illustrate the essay
• The information about the participant: full name, school name (School number, municipality / town / village) and the grade should be indicated at the end of the essay
• The special commission created by the Ministry of Education and Science of Georgia will evaluate and reveal 50 best essays authors. 30 best essay authors will be awarded with the right to participate in a “Multicultural summer school", (the rest will be placed in the reserve group). The Commission will also identify 35 winning essay authors in the mountainous region, out of which best 20 authors will be awarded with the right to participate in the summer school, (the rest of the 15 authors will be placed in the reserve group). Additionally, all of the 85 students will be awarded with gift certificates.