პროფესიულ განათლებასა და კერძო სექტორს შორის პარტნიორობა გაძლიერდება
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს „პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის“ პროექტის ფარგლებში, პროფესიული განათლების სექტორში ინდუსტრიის მონაწილეობის საუკეთესო პრაქტიკის დანერგვის საგრანტო კონკურსში გამარჯვებულები გამოვლინდნენ. საგრანტო კონკურსის პირველი ფაზის ფარგლებში დაფინანსდა შვიდი პროექტი, რომლის საერთო ბიუჯეტი 70,000 აშშ დოლარს შეადგენს. პროექტი დაფინანსებულია აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის კომპაქტის (გრანტის) ფარგლებში.
საგრანტო კონკურსი 2015 წლის 4 დეკემბერს გამოცხადდა და მისი მიზანია პროფესიულ განათლებაში ინდუსტრიის, დამსაქმებლების მონაწილეობის საუკეთესო პრაქტიკის განვითარება და შრომის ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისი პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების დანერგვის ხელშეწყობა. კონკურსში მონაწილეობა მიიღო საჯარო და კერძო საგანმანათლებლო დაწესებულებებმა, კერძო კომპანიებმა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებმა.
დაფინანსებული პროექტებიდან, სამი საქართველოს რეგიონებში - ქუთაისში, რუსთავსა და კაჭრეთში განხორციელდება, დანარჩენი კი - თბილისში. საგრანტო კონკურსის მეორე ფაზა 2016 წლის ბოლოს გამოცხადდება. საგრანტო კონკურსის სრული ბიუჯეტია 250,000 აშშ დოლარი. გრანტი, ასევე, ითვალისწინებს საგანმანათლებლო დაწესებულებების ინსტიტუციურ გაძლიერებას, მასწავლებელთა კომპეტენციის გაზრდას, ინოვაციური სწავლების მეთოდების შემოღებას და სამუშაოზე-დაფუძნებული სწავლების  პოპულარიზაციას.
საგრანტო კონკურსის პირველი ფაზის გამარჯვებული ორგანიზაციები არიან: საქართველოს ბიზნესს აკადემია - SBA; ა(ა)იპ - პროფესიული კოლეჯი „იკაროსი“;  სსიპ - საზოგადოებრივი კოლეჯი „აისი“; სსიპ - საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი; სსიპ - ქუთაისის #33 საჯარო სკოლა; შპს მაინდსტრიმი; საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია.

Vocational education and the private sector strengthen their partnership
Within the borders of  “Vocational Education for Economic Development" project, organized by the Millenium Challenge Account (MCA) Georgia, the winners of competition in terms of implementing the best practices in the vocational education industry were announced. Within the first phase, seven projects were funded, which amounted to a total of 70,000 US dollars. The whole project is funded by the US Millennium Challenge Corporation Compact (grant) program.
The grant competition was announced on  December 4, 2015 and its aim is to educate the vocational industry; to implement vocational educacation programs, and to support the participation of employers to implement best practices in the labor market. Various private and public educational institutions, NGOs and private companies participated in the competition.
From the overall funded projects, three will be executed in the regions of Georgia including; Kutaisi, Rustavi and Kachreti, whereas the rest of the projects are planned to be implemented in Tbilisi. The second phase of the grant competition will be announced towards the end of 2016. Additionally, the total budget of the competition is composed of $ 250, 000. Moreover, the competition aims at strengthening Georgian educational institutions, further enhancing teachers qualification, and  introducing innovative teaching methods in conjunction with promoting work-based learning.