სსსმ და შშმ პირების პროფესიული ტესტირება მიმდინარეობს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულება „განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემაში“ სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირების პროფესიულ ტესტირებას დაესწრო. ის ასევე გაეცნო დაწესებულებაში სწავლის პროცესს და შეხვდა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სტუდენტებს.
პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სტუდენტთა რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება. წელს საგაზაფხულო მიღებაზე 106 შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირი დარეგისტრირდა. აქედან 95 ალტერნატიულ პროფესიულ ტესტირებას გაივლის და მის შესაძლებლობებზე მორგებულ პროგრამაზე ჩაირიცხება.
„განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემა“ სრულიად ადაპტირებულია სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირებისათვის; დაწესებულება აღჭურვილია ლიფტით, პანდუსითა და სველი წერტილით.
პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში მიმდინარეობს სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირების უზრუნველყოფა სწავლებისათვის საჭირო დამატებითი სპეციალისტების (ინკლუზიური განათლების სპეციალისტი, ჟესტური ენის თარჯიმანი, მობილობისა და ორიენტაციის ტრენერი, პირადი ასისტენტი და სხვა) მომსახურებით და სხვადასხვა მატერიალური რესურსებით.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ინკლუზიური პროფესიული განათლების დანერგვა 2013 წლიდან დაიწყო. ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება პროექტი „ინკლუზიური განათლების დანერგვა საქართველოს პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სისტემაში“. აღნიშნული ინიციატივის მიზანია პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობის გაზრდა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების/შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის და სასწავლო პროცესის მათი ინდივიდუალური შესაძლებლობების, ინტერესებისა და საჭიროებების შესაბამისად წარმართვა.

First Deputy Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Ketevan Natriashvili attended the testing process of the vocational education applicants with special educational needs at the EMIS (Education Management Information System) educational institution. She also got acquainted with the learning process of the facility, and met with the students in person.
The number of students with special educational needs increases every year across Georgia. Only this year, during the spring admission, 106 students with disabilities and special needs have registered. 95 of these students, will undergo vocational testing and will enroll for the specially designed and tailored programs based on their capabilities.
"Education Management Information System" (EMIS) is perfectly adapted for the individuals with the special educational needs; Facility is equipped with a ramp, special lifts and toilets.
Vocational education institutions are in process of providing to the individuals with special educational needs with additional specialists to facilitate the learning process: (inclusive education specialist, sign language interpreter, mobility and orientation trainer, personal assistant, etc.)
Furthermore, the Ministry of Education and Science of Georgia, introduced the project of inclusive education in 2013. In fact, the Norwegian Ministry of Education and Research supports this initiative by implementing a project – “Implementation of inclusive education for vocational education system in Georgia” since 2013. The above-mentioned initiative aims to increase the access of the vocational education to the individuals with special needs and disabilities, and to customize the learning process to their individual abilities, interests and needs accordingly.