ამერიკელი პროფესორები ქართველ აბიტურიენტებს ორდღიან სემინარს ჩაუტარებენ
23 და 24 აპრილს სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის (SDSU) მოწვეული პროფესორები აბიტურიენტებს ორდღიან სემინარს - STEM აკადემიას ჩაუტარებენ. დღეს, STEM აკადემია გახსნილად გამოაცხადეს და მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის - საქართველო აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ და სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის დეკანმა პროფესომა კენ უოლშმა.
ამერიკელი მეცნიერების საქართველოში ვიზიტის მიზანია საინჟინრო, ტექნოლოგიური და საბუნებისმეტყველო (STEM - Science, Technology, Engineering, Math) დარგებით დაინტერესებული მე-12 კლასელებს გააცნონ ქიმიის, ბიოლოგიის, ფიზიკის, მათემატიკის და ინჟინერიის სფეროს უახლესი აღმოჩენები და მიღწევები, აშშ-ის უმაღლესი განათლების სისტემა, საერთაშორისო აკრედიტაციის მნიშვნელობა და სხვა საინტერესო თემები.
მოწვეულ მეცნიერებს შორის იყვნენ: სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებების ფაკულტეტის დეკანი, აშშ-ის მთავრობის ყოფილი მრჩეველი ბიოლოგიური უსაფრთხოების საკითხებში და ამერიკის მიკრობიოლოგთა საზოგადოების ექსპრეზიდენტი, სტენლი მალოი და სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი, მეცნიერებათა დოქტორი ვილიამ (ბილ) ტონგი. პროფესორი ტონგი ცნობილია მისი აღმოჩენით - ლაზერული ტექნოლოგიებით, რომლის მეშვეობითაც შესაძლებელი ხდება ძალიან მცირედი კონცენტრაციის მქონე ქიმიური ელემენტების გამოვლენა. ეს ტექნოლოგიები შესაძლებელს გახდის ალცჰეიმერის, სიმსივნური და სხვა დაავადებების ადრეულ ეტაპზე დიაგნოსტიკას და საგრძნობლად გაზრდის მათი განკურნების შანსს.
ვიზიტის ფარგლებში თბილისს ასევე ეწვევიან სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის ენერგეტიკის სწავლების ცენტრის დირექტორი, პროფესორი ალან სვიდლერი, და SDSU-ს ელექტრული და კომპიუტერული ინჟინერიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, პროფესორი ლალ თუმალა.
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორები თბილისის STEM აკადემიის ფარგლებში, ლექციებს წაუკითხავენ სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩაბარების მსურველ აბიტურიენტებსაც (მათ შორის 40 მეთორმეტე კლასელს საქართველოს რეგიონებიდან) და მოაწყობენ საჯარო ლექციებს დაინტერესებული ქართველი აუდიტორიისთვის.
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი (SDSU), ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს უმაღლესი განათლების კომპონენტის ფარგლებში, საქართველოში 2015 წლიდან ახორციელებს მაღალი ხარისხის, საერთაშორისო აკრედიტაციის მქონე (ABET, ACS, WASC) საბაკალავრო პროგრამებს საინჟინრო და ტექნოლოგიურ (STEM) დარგებში. კურსდამთავრებულები მიიღებენ ამერიკულ დიპლომს. აღნიშნული პროგრამები ხელს შეუწყობს საქართველოში საბუნებისმეტყველო და ტექნოლოგიური დარგების განვითარებასა და ქვეყანაში მაღალკვალიფიციური სამუშაო ძალის მომზადებას. პროექტი ხორციელდება აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) მეორე კომპაქტის ფინანსური მხარდაჭერით.

American professors to conduct a two-day seminar for the students, interested in the fields of engineering and technology
23.04.2016
On 23-24 of April, professors visiting from the San Diego State University (SDSU) will perform a two-day seminar - STEM Academy, for the university entrants. Today, STEM Academy was announced to open, and the participants of the seminar were addressed with a speech by the Ministrer of Education and Science of Georgia –Ms. Tamar Sanikidze, the executive director of Millennium Challenge Account – Ms. Magda Magradze and the Dean of San Diego State University – Dr. Ken Walsh.
The main purpose of the visit is to engage students of the 12th grade, interested in engineering, natural sciences, and technology (STEM - Science, Technology, Engineering, Math) with the latest discoveries and achievement in the fields of chemistry, biology, physics, mathematics and engineering, in conjunction with familiarizing Georgian students to the US higher education system, and other various interesting topics.
Amongst the invited scientists were: The Dean of the Faculty of Sciences at San Diego State University, a former Biological safety adviser to the US government and a former president of the American Biological Safety Association – Mr. Stanley Malloy, and San Diego State University Professor, Dr. William (Bill) Tong. Moreover, Dr. Tong is known for his discoveries in laser technologies, through which it is possible to detect tiny concentrations in chemical elements. This technology will enable to diagnose early stages of Alzheimer's, Cancer and other lethal diseases, which significantly increases the chance of treatment.
Tbilisi will also be visited by the director of the Center for Energy Studies at San Diego State University, Dr. Alan Svidler, and the Head of electrical and computer engineering department at San Diego State University, Dr. Lal Tummala.
San Diego State University professors within the scope of STEM Academy, will give lectures to the interested entrats who would like to apply to San Diego State (currently 40 students of the 12th grader from the regions of Georgia) and will also hold public lectures.
San Diego State University (SDSU), together with the Millennium Challenge Account Georgia, in the interest of a higher education component, implements various internationally accreddited undergraduate programs  (ABET, ACS, WASC) in the fields of engineering and technology (STEM) since 2015. The graduates of such programs will receive american diplomas. These programs will support the development of natural sciences and technologies in Georgia in conjunction with creating a highly skilled workforce. The project is being implemented by the US Millennium Challenge Corporation (MCC) with the second compact financial support.