პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა ტესტირება მიმდინარეობს
23 აპრილს, დილის 9 საათიდან, საქართველოს მასშტაბით არსებულ საგამოცდო ცენტრებში პროფესიული  განათლების მსურველთა რეგისტრაცია მიმდინარეობს. ტესტირების წარმატებით გავლის შემდეგ ნებისმიერი ასაკის დაინტერესებულ პირს შესაძლებლობა აქვს, სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, სრული სახელმწიფო დაფინანსებით დაეუფლოს სასურველ პროფესიას ტურიზმის, მშენებლობის, სოფლის მეურნეობის, ტრანსპორტის, ინფორმაციული ტექნოლოგიებისა და სხვა მიმართულებებით. მოთხოვნის შემთხვევაში, ხელმისაწვდომი იქნება  საღამოს კურსებიც.
განსაზღვრულ პერიოდში ტესტირებაზე დარეგისტრირებისა და  მისთვის სასურველი პროფესიული პროგრამის, კოლეჯის ან უნივერსიტეტის შერჩევის შესაძლებლობა ყველა მსურველს ჰქონდა. ინფორმაცია პროფესიული ტესტირების შესახებ და ასევე ტესტების ნიმუშები განთავსებული იყო შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე (www.naec.ge).
2016 წლის საგაზაფხულო მიღებაზე რეგისტრაცია შვიდი ათასამდე მსურველმა გაიარა. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო გისურვებთ წარმატებას!
პროფესიული ტესტირება 2013 წლიდან  ხორციელდება. 2013-2015 წლებში პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩაირიცხა და 100%-იანი სახელმწიფო დაფინანსება მიიღო 28 000-ზე მეტმა პროფესიულმა სტუდენტმა. მათგან 425 პროფესიული სტუდენტი სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების  მქონე პირი იყო.

The applicants of Vocational education programs are being tested
Since 9am -April 23, applicants of vocational education are being registered throughout the examination centers in Georgia. Upon a successful test completion, any person no matter the age of can have a full state-funded course of their preference (in the fields of tourism, construction, agrixulture, transport, information technology, and etc.) in a government established educational institution. In case of demand, there will be evening courses.
Furthermore, any applicant had the possibility to register on any desired program and sellect any college/university course of their preference. Information about the vocational testing and test samples were placed on the official website of the National Examinations Center (www.naec.ge).
Moreover, there were 7,000 applicants registered for the spring addmissions 2016. The Ministry of Education and Sciences wishes you good luck!
Vocational testing has been implemented since 2013. In 2013-2015, Vocational education programs enrolled up to 28 000 students with a 100% government funding. Additionally, 425 students were people with special educational needs.