ინფრასტრუქტურული პროექტები პროფესიულ კოლეჯში „ახალი ტალღა“
პროფესიული განათლების რეფორმის ფარგლებში, შესაბამისი ინფრასტრუქტურული და აღჭურვითი სამუშაოები მიმდინარეობს ქობულეთის პროფესიულ კოლეჯში „ახალი ტალღა“. უკვე განხორციელებულ და მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და აჭარის ა/რ განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი გიორგი თავამაიშვილი გაეცნენ.
კოლეჯში „ახალი ტალღა“ სარემონტო სამუშაოების პარალელურად, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სტუდენტებისთვის გარემოს ადაპტირების პროცესიც მიმდინარეობს, რაც არსებული ფიზიკური გარემოს ყველასათვის ხელმისაწვდომობის პრინციპით მოწყობას ითვალისწინებს. უკვე ახალი სასწავლო წლიდან კოლეჯში სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორიაც (ფაბლაბი) ამოქმედდება, ასევე განახლდება და გადაიარაღდება სახელოსნოები და სრულფასოვნად ამოქმედდება განახლებული მოდულური პროგრამები.
პროფესიულ კოლეჯში „ახალი ტალღა“ ისეთი სპეციალობები ისწავლება, რაც მნიშვნელოვანია აჭარის რეგიონის ეკონომიკური განვითარებისთვის, კერძოდ - ტურიზმი, სარესტორნო საქმე, მშენებლობა, მძიმე გადაზიდვებისა და მძიმე სამშენებლო ტექნიკის (ავტოგრეიდერი, სატვირთველი და ჰიდრავლიკური ექსკავატორი) ოპერატორი, ამწის მემანქანე, თაბაშირმუყაოს სპეციალისტი, ელექტრიკოსი, სამაცივრო მოწყობილობების ტექნიკოსი და სხვ.
სწავლის ხელმისაწვდომობის გაზრდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მთავარი პრიორიტეტია. ამ მიმართულებით, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია გამართული სასწავლო ინფრასტრუქტურა. ამიტომ, მთელი საქართველოს მასშტაბით, უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს საგანმანათლებლო დაწესებულებათა რეაბილიტაცია და უნივერსალური დიზაინით მოწყობის პროცესი.

Within the vocational education reform framework, Kobuleti vocational college “Akhali Talgha” is undergoing a major renovation and refurbishment process. The Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Tamar Sanikidze, together the Minister of Culture and Sport of Adjara A /R – Mr. George Tavamaishvili got acquainted with the whole process.
Besides the renovation process at the vocational college “Akhali Talgha”, the college is undergoing a major procedure of adapting the premises and the general college environment to the individuals with special educational needs, which eventually makes the college accessible to everyone.  Additionally, from the beginning of the new academic year, the college will be equipped with the industrial innovations laboratory (Publab), its workshops will be fully re-equipped with the latest appliances and the modular programs will be fully updated.
“Akhali Talgha” vocational college provides the education of courses, which is crucial for the development of the Adjara region, such as; tourism, restaurant business, construction, heavy logistics, and heavy construction equipment (Grader, cargo and hydraulic excavator) operator, crane operator, gypsum cardboard specialist, electrician, refrigeration technician, and so forth.
Furthermore, increasing the access to education, is the main priority of the Ministry of Education and Science of Georgia. In this regard, a coherent educational infrastructure is absolutely vital. Therefore, numerous vocational colleges across the Georgia are being fully renovated with the universal design in an uninterrupted manner.