ბათუმის უნივერსიტეტში ინოვაციების ლაბორატორია გაიხსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ აჭარაში ვიზიტის ფარგლებში, რამდენიმე სასწავლო დაწესებულება მოინახულა. მათ შორის, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ტექნოლოგიური ფაკულტეტის რეაბილიტირებული სასწავლო კორპუსი, ახლადშექმნილი ერთიანი საუნივერსიტეტო საგამოცდო ცენტრი და სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორია-ფაბლაბი, სადაც  სტუდენტების მიერ დამზადებული პროდუქცია დაათვალიერა.
ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორია - ფაბლაბი ულტრათანამედროვე აპარატურით არის აღჭურვილი. 3D პრინტერები, ლაზერული მჭრელი და სხვა პროგრამირებადი დაზგა-დანადგარები ფიზიკურ პირებსა და კომპანიებს სხვადასხვა ინოვაციური პროდუქტის ტესტირების საშუალებას აძლევს.
ფაბლაბის ბაზაზე შესაძლებელია სხვადასხვა პროდუქტის პროტოტიპირება და მათი მცირე რაოდენობით წარმოება. ინოვაციების ლაბორატორიაში ნებისმიერ სტუდენტს აქვს საშუალება პრაქტიკულ და ბაზარზე ორიენტირებულ ცოდნის მიღებასთან ერთად, გაეცნოს თანამედროვე ტექნოლოგიურ მიღწევებს. ფაბლაბში ისინი ბაზრის ლიდერი კომპანიების მიერ გამოყოფილ მენტორებთან ერთად პროექტებზე მუშაობენ. გარდა ამისა, მათ შესაძლებლობა აქვთ შეისწავლონ და განავითარონ პროექტები ახალი ტექნოლოგიური მოწყობილობებისათვის.
ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეს უნიკალური სივრცე გარდა სტუდენტებისა და პროფესორებისა, ხელმისაწვდომია ნებისმიერი მოქალაქისთვის, ვისაც საინტერესო იდეის განხორციელებისა და ბიზნესის ჩამოყალიბების სურვილი აქვს.

Innovation laboratory opened at Batumi University
During the visit to Adjara region, the Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Tamar Sanikidze visited several educational institutions. Amongst them was the Shota Rustaveli State University, where the Minister inspected the newly renovated technological faculty building, recently created university test center, and the industry related innovation laboratory – Publab, where students design their own products.
Industrial Innovation Lab – Publab at Batumi Shota Rustaveli State University, meets all the modern requirements and is equipped with the latest technological appliances. 3D printers, laser cutting installations and numerous programmed machinery allow companies and individuals to run tests on various innovative goods.
Publab enables the sampling and production of goods in small quantities. Any student at the innovation laboratory has the opportunity to gain a market-oriented and practical knowledge, in conjunction with getting acquainted with the modern technological achievements. Furthermore, at Publab, students work with the market-leader company designated mentors on various projects. Moreover, students have the opportunity to explore and develop projects for the new technological equipment.
Shota Rustaveli State University, besides being a unique space for students and professors, is also available to the public, any citizen who wishes execute an interesting idea and/or to develop a business.