SRNS-Elsevier - მეცნიერებისა და განვითარების ფორუმი და სემინარი
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და „ელსევიერის“ საგამომცემლო სახლის ორგანიზებით ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში  მეცნიერებისა და განვითარების ფორუმი და სემინარი ჩატარდა.
ფორუმზე სამეცნიერო კვლევების განვითარების სტრატეგიაზე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა  თამარ სანიკიძემ,  მინისტრის მოადგილემ გიორგი შარვაშიძემ,  ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა მარინე ჩიტაშვილმა და  Elsevier-ის წარმომადგენლებმა ლუსი ბუდოვამ და კრიშტოფ ჟიმანსკიმ  ისაუბრეს. სემინარზე „ელსევიერის“ ინსტრუქტორებმა ასევე განხორციელეს  „ელსევიერის“ ბაზაში მუშაობის შესაძლებლობების დემონსტრირება.
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი კომპანია „ელსევიერთან“  2014 წლიდან თანამშრომლობს, რის შედეგადაც საქართველოს მეცნიერებს „ელსევიერის“ უმსხვილესი საერთაშორისო სამეცნიერო ბაზით უფასოდ სარგებლობის შესაძლებლობა აქვთ. მეცნიერებისთვის ელექტრონულად ხელმისაწვდომი გახდა მთელ მსოფლიოში გამოქვეყნებული სამეცნიერო ლიტერატურა, არამხოლოდ მოკლე ანოტაციების, არამედ შრომების სრული ვერსიების დონეზეც. ასევე,  შესაძლებელია  ციტირებისა და სხვა ბიბლომეტრული ინფორმაციის მოპოვება. გარდა ამისა, განათლების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი სამი წლის განმავლობაში დააფინანსებს ორი ქართული სამეცნიერო ელექტრონული ჟურნალის ინფრასტრუქტურულ განვითარებასა და „ელსევიერის“ ბაზაში განთავსებას.
„გამოვთქვამ იმედს, რომ ელსევიერთან დაწყებული თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს ქართული მეცნიერების ხარისხის განვითარებას, მის დაახლოებას საერთაშორისო სტანდარტებთან და მის ინტეგრაციას ერთიან ევროპულ საგანმანათლებლო სივრცეში“ - განაცხადა თამარ სანიკიძემ. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თავის სიტყვაში ასევე ისაუბრა, რამდენიმე დღის წინ,  ბრიუსელში ხელმოწერილ ხელშეკრულებაზე ევროკომისიის ჩარჩო პროგრამა Horizon2020-თან საქართველოს ასოცირებული წევრის სტატუსით თანამშრომლობის შესახებ. პროგრამის ბიუჯეტი 2014-2020 წლებში შეადგენს 80 მილიარდ ევროს. აღნიშნული ხელშეკრულება საშუალებას მისცემს ქართველ მეცნიერებს, აქტიურად იყვნენ ჩართულნი საერთაშორისო სამეცნიერო-კვლევით სივრცეში და მონაწილეობა მიიღონ ევროკავშირის კვლევითი პროექტების კონსორციუმებში, რაც კარგი წინაპირობაა ქართული მეცნიერების განვითარებისთვის.

SRNS-Elsevier -Science and Development Forum and Workshop
Shota Rustaveli National Science Foundation of the Ministry of Education and Science of Georgia in partnership with the “Elsevieri" publishing house, held a Science and Development forum/seminar at Ilia State University.
The Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Tamar Sanikidze, together with the Deputy Minister - Mr. George Sharvashidze, General Director of the National Science Foundation – Ms. Marine Chitashvili and the representatives of the publishing house “Elvesier” Lucy Budova and Crishtoph Zhimanski spoke about various development strategies for scientific research. During the seminar, the instructors of “Elvesier” publishing house, also demonstrated the capabilities of working inside the “Elvesieri” data.
Furthermore, Shota Rustaveli National Science Foundation cooperates with the company "Elsevieri" since 2014, which enables Georgian scientists to utilize the largest international scientific data for free. For the first time in Georgia, scientists have the opportunity to access a worldwide published scientific literature, not just a brief summary, but the whole versions as well. In addition, it is now possible to obtain all the bibliographical information including quotations and references. Moreover, Shota Rustaveli National Science Foundation over the course of three years will fund the development of two Georgian scientific electronic journals and place it within the confines of “Elvesieri” electronic scientific data.
"I hope that this prosperous cooperation with “Elvesieri” will help the quality development of science in Georgia, aid its the convergence to the international standards and assist with the overall integration into the European educational system" – said Ms. Tamar Sanikidze. The Minister also mentioned, the agreement which was signed few days ago in Brussels, between Georgia and European Commission regarding the association agreement to become a member of Horizon 2020. The program budget for the years 2014-2020 is about 80 billion euros. The agreement will allow the Georgian scientists, who are actively involved in the international scientific-research to take part in EU research project consortia, which is a good prerequisite for the development of science in Georgia.