პროექტები სხვადასხვა სოციალური ფენისა და შესაძლებლობის მქონე მოზარდებისთვის
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და არასამთავრობო ორგანიზაცია  ,,ბერილუსს“ შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომელიც ითვალისწინებს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ,,ბერილუსის“ თანამშრომლობით 2014-2015 წლებში წამოწყებული საქმიანობის შენარჩუნებას, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოზარდების თანატოლებთან სოციალიზაციისა და მათი სწავლით დაინტერესების ხელშეწყობას.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და  ორგანიზაცია ,,ბერილუსის“ თანამშრომლობით, 2014 წლიდან დღემდე,  საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში მუშაობს კითხვისა და თეატრის კლუბები, სადაც ერთ თემში მცხოვრები  სხვადასხვა სოციალური ფენისა და შესაძლებლობის მქონე მოზარდები რეგულარულად ხვდებიან ერთმანეთს, კითხულობენ ნაწარმოებებს და ამზადებენ სპექტაკლებს, მომზადებული სპექტაკლების ჩვენება კი, იმართება როგორც მათ ადგილობრივ თემში, ისე თეატრალურ ფესტივალებზე, რაც ხელს უწყობს როგორც თავად მოზარდების მიერ საკუთარი შესაძლებლობების გააზრებასა და თვითშეფასების ზრდას, ისე, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოზარდებთან მიმართებაში არსებული სტერეოტიპული დამოკიდებულების შეცვლას.
იგეგმება და ხორციელდება აქტივობები სკოლის მიღმა დარჩენილი და ლინგვისტური პრობლემების მქონე ბოშა მოზარდების სახელმწიფო ენის ცოდნის ამაღლებისა და სასკოლო ცხოვრებაში ჩართვის მიზნით. საქმიანობის ფარგლებში, 2014 წლიდან დღემდე მოხდა 175 ბოშა მოზარდის ჩარიცხვა სკოლაში.
საქართველოს რეგიონებში მცხოვრები რეპატრირებული და საქართველოს მოქალაქეობის არმქონე მესხი მოზარდების თანატოლებთან სოციალიზაციისა და მათში სახელმწიფო ენის ცოდნის ამაღლების მიზნით, 2014 წლიდან დღემდე განხორციელდა არაერთი აქტივობა, მათ შორის სემინარები, საზაფხულო სკოლები, ადგილობრივ თემში ამუშავდა კითხვისა და თეატრის კლუბები. დღეისათვის საქმიანობაში ჩართულია  106 მესხი მოზარდი.
2014 წლიდან დღემდე ხორციელდება აქტივობები ქალაქ სამტრედიის N15 საჯარო სკოლის ქცევითი და ემოციური აშლილობის მქონე მოზარდების თანატოლებთან სოციალიზაციის, მათი აკადემიური და კომუნიკაციური უნარების დახვეწისა და საზოგადოებაში რესოციალიზაციის მიმართულებით.
მაღალმთიან რეგიონში მცხოვრები მოზარდების, დევნილების, ბოშა და მესხი მოზარდებისა და მათი თანატოლებისათვის ეწყობა საზაფხულო სკოლები, სადაც  დასვენებასთან ერთად განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა მოზარდების აკადემიური უნარების, გუნდური მუშაობის, კომუნიკაციის უნარების დახვეწასა და ლინგვისტური პრობლემების მქონე მოზარდების სახელმწიფო ენის ცოდნის ამაღლებას.
განახლებული თანამშრომლობის მემორანდუმი, სხვა სამიზნე ჯგუფებთან ერთად, საქმიანობაში ახმეტის მუნიციპალიტეტის სოფელ დუისსა და სოფელ ჯოყოლოში მცხოვრები მუსლიმური აღმსარებლობის მოზარდების ჩართვასა და მათი სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესებასაც ითვალისწინებს.

Projects for the youth with various social background and capabiliies
The Ministry of Education and Science of Georgia signed a memorandum of cooperation with the NGO “Berilus”, which provides the maintenance of collaboration between the Ministry of Education and Science and and “Berilus”, initiated in 2014-2015. The memo aims to encourage young individuals with special educational needs to socialize with their peers and promote their interest towards the education.
Furthermore, the Ministry of Education and Science of Georgia, cooperates with the organization “Berilus" since  2014. Due to this active collaboration, there are numerous reading and theater clubs functioning in different regions, where the young population living under different social backgrounds and capabilities deriving from one community continously meet with each other, read novels,  exhange/ share their  ideas, prepare plays,  and perform various shows not only for the local community, but for some theater festivals as well. The following encourages the growth of their self-esteem, as well as the realiztion of their inner potential. Moreover, such activities increase general public awareness and change the stereotypical attitude towards the adolescents with special educational needs.
There are some activities planned to be impemented for the gypsy adolescents, to improve their linguistic problems and support their farther involmenet in general school life. Since 2014, within this project framework, 175 young gypsy students were enrolled in schools.
Moreover, in order support the integration and increase the knowledge of Georgian language for the repatriated and stateless Meskhetian teenagers, there were number of activities held since 2014, including seminars, summer schools, and forming of local reading and theater clubs. At present, there are 106 Meskhetian teenagers involved in this process.
Furthermore, since 2014 there are activities being implemented at Samtredia N15 city public school, for the youth with behavioral and emotional disorders to support their socialization with the peers, and improve their academic and communication skills.
Additionally, summer schools are being organized for the teens living in the mountainous region, as well as for the Gypsy, Meskhetian  and refugee adolescenets. Where besides their academic kills, a special attention is paid to the teamwork, communication and linguistic issues.
The updated memorandum of cooperation, besides the other target groups, also includes the integration of muslim population of village Duiss and Jokholo into these state programs in conjunction with enhancing their state language abilities.