სახალხო დამცველის ეროვნული უმცირესობების საბჭოს მორიგი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომლის წევრებიც ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები არიან, რომელთაც ეთნიკური ჯგუფების განათლების საკითხებთან და რაც მთავარია, მცირე ენების სწავლებასთან დაკავშირებით საკუთარი ხედვა გააჩნიათ. შეხვედრას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური და სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი უძღვებოდნენ.
უმცირესობების საბჭოს შეხვედრები პერიოდულად იმართება, სადაც ხდება აზრთა გაზიარება იმაზე, რა გაკეთდა და კიდევ რა გამოწვევები არსებობს. კონკრეტულ სამუშაო შეხვედრაზე საუბარი შეეხო იმ ღონისძიებებს, რასაც სახელმწიფო გეგმავს იმისათვის, რათა თითოეული ეთნიკური წარმომადგენლის, მოსწავლის თუ სტუდენტის განათლების უფლება სრულად იყოს რეალიზებული და მათ ხელშემწყობი გარემო ჰქონდეთ იმისათვის, რომ წარმატებებს მიაღწიონ არჩეული მიმართულებით.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში გამართული შეხვედრა იყო ინტერაქტიული და თითოეული მხარისთვის მნიშვნელოვანი. საკითხები შეეხებოდა: ეროვნულ სასწავლო გეგმაში ცვლილებებს, სახელმძღვანელოების მომზადებას ეთნიკური უმცირესობებისთვის, მასწავლებლების გადამზადების პროგრამებს, ინფრასტრუქტურულ საკითხებს, მცირე ენებზე რესურსების შექმნას, 4+1 პროგრამაში სხვადასხვა ეთნიკური ჯგუფების წარმომადგენლების ჩართვას, დასაქმების ხელშეწყობას, პროფესიულ განათლებაში ჩართულობის პერსპექტივების გაჩენას და გაზრდას.
სამუშაო შეხვედრაზე აქცენტი გაკეთდა სახელწმიფო ენის სწავლების ხელშეწყობაზე, რაზეც ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის მხრიდან მიიღეს გარანტიები, რომ ამ პროგრამებში ჩართულები იქნებიან არა მხოლოდ სახელმწიფო მოხელეები არამედ, ნებისმიერი მსურველი. შეხვედრაზე სხვადასხვა დიასპორის წარმომადგენლებმა ასევე ისაუბრეს ბერძნული და იმ კონკრეტული ენების სწავლებაზე სკოლებში, რომელზეც დღეს მოთხოვნა არ არსებობს და რა უნდა გაკეთდეს ამ ენების პოპულარიზაციისთვის.

Business meeting to encourage ethnic minorities
A meeting was held for the Public Defender s Council of Ethnic Minorities, where the members itself are the representatives of ethnic minorities in Georgia, who have their own views regarding the general education and language issues. The Deputy Minister of Education and Science of Georgia –Ms. Lia Gigauri herself and the Public Defender led the meeting.
The meetings for Council of Ethnic Minorities are held periodically, where the participants exchange their ideas regarding what has been done and what kind of challenges still exist. The meeting focused on the various events and activities, which the government plans to conduct with the participation of each ethnic minority representative to ensure that every student’s right to get a full education is protected, whilst having a supportive environment to succeed in their farther endeavours.
Furthermore, the interactive meeting held at the Ministry Education and Science of Georgia was crucial for each party. Additionally, there were several major issues covered during the meeting such as; changes in the national educational curriculum, creation of textbooks for ethnic minorities, teachers' training programs, infrastructure and renovation issues, creation of resources for the languages of  ethnic minorities, the involvement of different ethnic groups in 4 + 1 program, the promotion of employment, and the prospects for the involvement in vocational education.
Moreover, the meeting focused on the promotion for the State language education, to which a firm reassurance was recieved from the Zhvania School of Public Administration, that not only the government officials will be involved in the promotion campaign, but also any interested person can participate as well. The representatives of various diaspora also discussed the creatiion and promotion of greek and other language courses at schools, which have litte or no demand.