საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პროექტის „კერძო სექტორის განვითარება სამხრეთკავკასიაში” ფარგლებში, წარმატებით თანამშრომლობს გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებასთან(GIZ). პროექტი აერთიანებს მრავალ ინიციატივას, რომელიც არა მარტო პროფესიული განათლების განვითარებაზეა ორიენტირებული, არამედ ხელს უწყობს სამხრეთ კავკასიაში საქართველოს, აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის წარმატებულ თანამშრომლობას, ქვეყნებს შორის ცოდნის გაცვლაზე ორიენტირებულ პარტნიორული ურთიერთობების გაღრმავებას და გამოცდილების გაზიარებას.
გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მხარდაჭერით განხორციელებული პროექტი „პროფესიული გადამზადების პროგრამა პროფესიული განათლების სპეციალისტებისთვის“ წარმატებით მიმდინარეობს. პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს, აზერბაიჯანისა და სომხეთის ახალგაზრდა პროფესიონალთა კვალიფიკაციის ამაღლებას პროფესიული განათლების სფეროში პედაგოგიკის, დიდაქტიკის, მენეჯმენტისა და ადმინისტრაციული საქმიანობის მიმართულებით. აღნიშნული პროფესიული განათლების მოკლევადიანი საგანმანათლებლო პროგრამა შედგება სამი ფაზისაგან, რომელიც მოიცავს შვიდ მოდულს.
პროგრამის საწყისიმოდულები ხორციელდება საქართველოში, ხოლო პროგრამის დანარჩენი საგანმანათლებლო მოდულები განხორციელდება გერმანიაში. აღსანიშნავია, რომ მოდულის განხორციელების საწყის ეტაპზე, სტუდენტებმა წარმოადგინეს პროფესიული განათლების სექტორის შესახებ მნიშვნელოვანი საკითხების ირგვლივ პრეზენტაციები, რომელიც დისკუსიის რეჟიმში განხილულ იქნა საქართველოს, სომხეთისა და აზერბაიჯანის ჯგუფის წარმომადგენლებთან და დაინტერესებულ მხარეებთან.
აღნიშნული ინიციატივა დაეხმარება სამივე ქვეყნის მონაწილეებს მიიღონ რეკომენდაცია მათ მიერ წარმოდგენილი პროექტების ირგვლივ, პროექტი მისცემთ შესაძლებლობას გაიღრმავონ ცოდნა გერმანიის მაგდებურგის უნივერსიტეტში და გამოიყენონ მიღებული გამოცდილება საკუთარი ქვეყნის პროფესიული განათლების სისტემის საკეთილდღეოდ.

Vocational training program for specialists
Within the confines of the project - “Private Sector Development in South Caucasus”, The Ministry of Education and Science of Georgia is successfully cooperation with the German Society for International Cooperation (GIZ).
The project brings together a number of initiatives, which not only affects the development of vocational education, but also contributes to the successful cooperation of Georgia, Azerbaijan and Armenia in the region of South Caucasus; in terms of exchanging the acquired knowledge, enhancing the collaborative relationships, and sharing professional experience between the countries.
With the support of German International Cooperation (GIZ), the project “Vocational Training Program for the Vocational Education Specialists” is being implemented successfully. The project, constitutes to retraining and increasing qualification of young Georgian, Azerbaijani and Armenian professionals in terms of pedagogy, didactics, management and administrative activities.A short-term vocational education program consists of three phases, which comprises of seven modules. The initial program modules will be taught in Georgia, while the rest of the educational modules will continue to run in Germany.
The initial modules of the program will be carried out in Georgia, while the remaining program modules will be executed in Germany. It needs to be mentioned, that during the initial stage of the module, students presented various presentations regarding the important issues of vocational education sector. In addition, there was a discussion between the representatives of Georgia, Azerbaijan and Armenia after the presentation.
The above-mentioned initiative will help the winners of the competition from those three countries to expand their knowledge and catch up with the latest trends in vocational education. In addition, this will enable them use the knowledge of the German vocational education system for the benefit of their country.