საერთაშორისო კვლევის - „ევროსტუდენტის“ - მე-6 ტალღა დაიწყო
„ევროსტუდენტი“ არის ფართომასშტაბიანი საერთაშორისო კვლევა, რომელსაც ახორციელებს „ევროსტუდენტის“ საერთაშორისო კონსორციუმი. კვლევის მიზანია შეისწავლოს ევროპის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტების სოციალურ-ეკონომიკური პირობები და გამოავლინოს სტუდენტების წინაშე მდგარი გამოწვევები (http://www.eurostudent.eu/index_html).
„ევროსტუდენტი“ 90-იანი წლებიდან რეგულარულად ხორციელდება ევროპის ოცზე მეტ ქვეყანაში. 2014 წელს საქართველომ “ევროსტუდენტის” მე-5 ტალღაში მიიღო მონაწილეობა, როგორც საპილოტე ქვეყანამ. „ევროსტუდენტის“ კონსორციუმის მიერ 2016 წლიდან დაიწყო პროექტის მე-6 ტალღა, რომელიც 2018 წელს დასრულდება. კვლევაში მონაწილეობას მიიღებს 30-მდე ქვეყანა. აღნიშნულ ტალღაში საქართველო სრულად არის ჩართული.
„ევროსტუდენტი VI“-ის ეროვნული კვლევა მიმდინარეობს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტროს ადმინისტრაციის (დეპარტამენტი) კვლევებისა და შეფასებების სამმართველოს კოორდინაციით და უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების განვითარების დეპარტამენტის მხარდაჭერით. კვლევას ახორციელებს კვლევითი კომპანია - „აიფიემ კვლევები“.
„ევროსტუდენტი VI“ ფართომასშტაბიანი კვლევაა, მასში მონაწილეობას მიიღებენ საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ბაკალავრიატის და მაგისტრატურის სტუდენტები.
კვლევის შედეგად მიღებული ინფორმაცია გაანალიზდება საერთაშორისო ექსპერტების მიერ, მომზადდება შედარებითი ანალიზი. შედეგები ხელმისაწვდომი იქნება ყველა დაინტერესებული პირისათვის.
კვლევის შედეგად მიღებული ინფორმაცია გაანალიზდება, ასევე, ადგილობრივი განათლების ექსპერტების მიერ, გამოვლინდება საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტების წინაშე არსებული გამოწვევები და შემუშავდება რეკომენდაციები.
საბოლოო ჯამში, კვლევა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საშუალებას მისცემს დაგეგმოს სტუდენტთა სოციალური და ეკონომიკური მხარდაჭერის ადეკვატური პოლიტიკა და შესაბამისი პროგრამები.

The sixth wave of the International Research “EUROSTUDENT” commences
“EUROSTUDENT” is a large scale international study, which is carried out by the international consortium. The study aims to examine the socio economic conditions of students studying at the higher educational institutions and to identify what challenges they face. (http://www.eurostudent.eu/index_html).
Since the 90s the "EUROSTUDENT” is conducted regularly in more than twenty countries in Europe. In 2014, Georgia participated as a pilot country in the fifth wave of the ‘EUROSTUDENT’ project. The sixth wave of the above-mentioned project started in 2016 by the consortium, and will be finalized by the year of 2018. The study will take part in more than 30 countries and this time Georgia will be fully engaged.
“EUROSTUDENT VI” - a national survey is conducted with the coordination of Research and Assessment Department of the Ministry of Education and Science of Georgia and is supported by the Department of Higher Education and Science Development. The research itself carried out by the private company - "IPM RESEARCH"
Furthermore, it needs to be noted, that bachelor and masters students of the higher educational institutions will participate in a large-scale research such as “EUROSTUDENT VI". Moreover, the obtained information will be analyzed by international experts, and prepared for comparative analysis. Results will be available for all interested parties.
The obtained information will be analyzed, by the local educational expers and the main challenges will be identfied in conjunction with implementing corresponding recommendations.
Ultimately, the research will allow the Ministry of Education and Science to plan the adequate socio-economical policies and programs in order to support the students.