მანდატურები ახალქალაქისა და ნინოწმინდის სკოლებში
მანდატურის სამსახური რეგიონებში ფართოვდება. ახალქალაქისა და ნინოწმინდის რამდენიმე დიდკონტიგენტიან საჯარო სკოლაში მანდატურები პირველად შევიდნენ. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მანდატურის სამსახურის წარმომადგენლებმა მანდატურები პირადად წარუდგინეს სკოლებს. უახლოეს მომავალში სამცხე–ჯავახეთის კიდევ რამდენიმე სკოლაში ამოქმედდება მანდატურის სამსახური.
შერჩეულმა  კანდიდატებმა,  პოლიციის  აკადემიაში,  მანდატურთა მომზადების  სპეციალური საგანმანათლებლო პროგრამა და ფსიქოლოგიური მომზადების  კურსი გაიარეს. ამ ეტპზე, ათას ორასზე მეტი მანდატური საქართველოს 428 საჯარო და 4 კერძო სკოლაში, 3 პროფესიულ სასწავლებელსა და 1 უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებაში უზრუნველყოფს საზოგადოებრივი წესრიგისა და უსაფრთხოების დაცვას.
რამდენიმე წლის წინ განხორციელდა მანდატურის სამსახურის ძირეული რეფორმა. შეიქმნა ფსიქოლოგიური ცენტრები, მანდატურის სამსახურის ბაზაზე ამოქმედდა პროფორიენტაციისა  და კარიერის დაგეგმვის პროგრამა. 2016-2017 სასწავლო წლიდან  პანკისის ხეობის ყველა სკოლის მე-9 და  მე-11 კლასის მოსწავლეებისთვის დაიწყება პროფესიული ორიენტაციისა და კარიერის დაგეგმვის კურსის სწავლება, რომლის ფარგლებშიც დაგეგმილია საწარმოებში, პროფესიულ და უმაღლეს სასწავლებლებში ვიზიტები და სხვადასხვა პროფესიების შესახებ ინფორმაციის ადგილზე მიღება.

Mandatory guard service at Akhalkalaki and Ninotsminda public schools
Mandatory guard service is expanding throughout the regions of Georgia. Mandatory guard officers entered to the several large public schools for the firs time. The representatives of the Mandatory Guard Services of the Ministry of Education and Science presented the guards to the schools in person. Moreover, in the near future, mandatory services are to be introduced to the Javakheti and Ninotsminda public schools as well.
Selected candidates, underwent a special education and resource training program in conjunction with completing a psychological training course at the Police Academy. At this stage, there are 1202 mandatory guards providing security measures at; 419 public and four private schools, three vocational colleges and at one of the higher learning institutions.
As it is known, a major mandatory guard service reform was conducted few years ago. There were several psychological centers set up, and a special career planning program was launched. Moreover, from the beginning of 2016-2017 academic year, all schools in the Pankisi region, will begin a special vocational education ortientation and career planning services to the students of 9th and 11th grade. In addition, within the scope of this project there are numerous visits planned to several enterprises, factories, educational institutions to obtain necessary information regarding   various vocations and professions.