გამოცდილების გაზიარება ელექტრონული პლათფორმის ფორმატში
საქართველოში ,,ტურინის პროცესი (TRP)“ ევროპის განათლების ფონდის (ETF) ორგანიზებითა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება. ,,ტურინის პროცესი (TRP)“ პროფესიული განათლების პოლიტიკისა და პრაქტიკის ანალიზის საფუძველზე, ახდენს სისტემის მონიტორინგს და შეფასებას პროფესიული განათლების პოლიტიკის შედეგების გასაუმჯობესებლად.
ევროპის განათლების ფონდის (ETF) ორგანიზებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროფესიული განათლების განვითარების დეპარტამენტის წარმომადგენელმა და ტურინის პროცესის ადგილობრივმა კოორდინატორმა „ტურინის პროცესში (TRP) 2016“ ჩართული ქვეყნების წარმომადგენელთათვის, კოორდინატორთა რიგით პირველი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრა ონლაინ რეჟიმში, ელექტრონული პლათფორმის ფორმატში ჩატარდა, რაც  დისტანციურად ინფორმაციისა და გამოცდილების გაზიარებას გულისხმობს, შეხვედრის ფარგლებში განიხილეს  „ტურინის პროცესის (TRP) 2016“ ძირითადი პრინციპები, მიმდინარე წლის ანალიტიკური ჩარჩო დოკუმენტი და განსახორციელებელი სამუშაო გეგმა.
ტურინის პროცესში მონაწილე ქვეყნების წარმომადგენლებს ნიკოლოზ მესხიშვილმა საქართველოში მოქმედი პოლიტიკის მატრიცის ელექტრონული სისტემა და თემატური ჯგუფის მუშაობის სპეციფიკა გააცნო. აღსანიშნავია, რომ მტკიცებულებების შეგროვების სამოქმედო გეგმის ელექტრონულ სისტემა ევროკავშირის ტექნიკური დახმარების პროექტის მხარდაჭერით შემუშავდა.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ საქართველოს, ევროპის განათლების ფონდის (ETF) მხრიდან აქვს შესაძლებლობა იყოს ამ პროცესების მონაწილე, გაუზიაროს ადგილობრივ და საერთაშორისო საზოგადოებას პროფესიული განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმის პროგრესი, გაეცნოს სხვა ქვეყნების გამოცდილებას და მიზანმიმართული რეფორმების მეშვეობით, ყოველწლიურად გააუმჯობესოს შედეგები პროფესიული განათლების ხარისხის, ხელმისაწვდომობისა და პარტნიორული ურთიერთობების განვითარების კუთხით.

Sharing of experiences in an electronic format
“The Torino Process” (TRP) organized by the European Training Foundation (ETF) and supported by the Minidstry of Education and Science of Georgia is being implemented. “The Torino Process” (TRP) based on the analysis of the policies and practicies of vocational education monitors and evaluates the system itself and improves the policy results.
Organized by the European Training Foundation (ETF), the representatives of the Vocational Education Development Department of the Ministry of Education and Science in partnership with the local coordinators of “The Torino Process 2016” held a business conference for all the representatives of the countries involved in project. The meeting was held in an online mode, within the format of electronic platrofm, which entails the sharing of experience and information remotely. Additionally, during the meeting, basic principles of TRP 2016 was discussed in conjunction with discussing the implementation of the current work plan and the general analytical framework of the project.
Furthermore, for the representatives of the Torino Project participant countries, Mr. Nicholas Meskhishvili introduced the current electronic system policy matrix. It should be noted that, the action plan for the evidence gathering electronic system was developed with the support of the European Union Technical Asisstance Group.