საქართველოში ყველაზე ფართომასშტაბიანი, 10-წლიანი გამოცდილების საგანმანათლებლო პროექტის „ეტალონი-2016”-ის ფინალი გაიმართა. ღონისძიებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე, მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, ქალაქ თბილისის მერი დავით ნარმანია, საკანონმდებლო ორგანოსა დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატის გამარჯვებული დასაქართველოს „ეტალონი მოსწავლე“ ბათუმის კერძო სკოლა „ნიკეს“ მოსწავლე ანრი ფაღავა გახდა. ანრიმ 31,11 წამში 75 ქულის მოპოვება შეძლო. აღსანიშნავია, რომ მას არც ერთ კითხვაზე არ შეუკავებია თავი. ანრის ფულადი პრიზი, 20 000 ლარი გადაეცა.
მეორე ადგილზე გავიდა ქობულეთის მუნიციპალიტეტის, სოფელ ქვედა კვირიკეს საჯარო სკოლის მოსწავლე ნია შაქარაშვილი. მას საჩუქრად ფულადი პრიზი, 6 000 ლარი გადაეცა, ხოლო მესამე ადგილის მფლობელი გახდა ლენტეხის მეორე საჯარო სკოლის მოსწავლე გაგა გვიჭიანი. მას საჩუქრად ფულადი პრიზი 4 000 ლარი გადაეცა.
“ეტალონის” ფინალურ შოუ-კონკურსში საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტის და თბილისის (10 გამგეობის) 82 “ეტალონი-მოსწავლე” და მათი 7.000 გულშემატკივარი მონაწილეობდა.
“საქართველოს ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატის ეტალონი-2016”-ის ფინალურ შოუ-კონკურსს თბილისის სპორტის სასახლემ უმასპინძლა. დღევანდელი ფინალი 2015-2016 სასწავლო წლის ციკლის დაგვირგვინება გახლავთ.
საქართველოს მასშტაბით 150-ზე მეტი შეხვედრა და “ეტალონის” თამაში განხორციელდა. პროექტი მომდინარეობდა სლოგანით ვინ გახდება საქართველოს “ეტალონი მოსწავლე”.
სოციალურ-საგანმანათლებლო მედიაპროექტი “ეტალონი” 10 წელია არსებობს ქართულ მედიასივრცეში და ის დღეს უკვე არა მარტო ერთი კონკრეტული გადაცემა, არამედ მრავალმიმართულებიანი პროექტია, რომლის კონცეფცია და სლოგანი ერთ მარტივ, თუმცა მოცულობით წინადადებაში ეტევა: “სახალხო იდეა „ეტალონი” - ბედნიერება ყველას სჭირდება!”
“ეტალონსა” და მის პროექტებში უშუალო მონაწილეობა მიღებული აქვს საქართველოს ყველა კუთხისა და ქალაქის 80.000-ზე მეტ წარმატებაზე ორიენტირებულ ახალგაზრდას. პროექტს აქტიურად გულშემატკივრობს საქართველოს 500.000 ოჯახზე მეტი.
“ეტალონი” გამოგონებული და დაპატენტებულია საქართველოში, და მსოფლიოში არსებულ ინტელექტუალურ თამაშებს შორის ანალოგი რეალურად არ აქვს. იგი აგებულია განწყობის თეორიაზე, ეყრდნობა კითხვების შედგენისა და დასმის მეცნიერულ მიდგომებს და ქულათა დაანგარიშების ინოვაციურ სისტემას.
2015 წლის შემოდგომიდან “ეტალონის” შემოქმედებითი გუნდი საქართველოს რეგიონებში გავიდა პროექტის ახალი, ნოვატორული სტრატეგიით. საქართველოს ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატ “ეტალონის” ჩატარება გულისხმობს უკლებლივ ყველა მუნიციპალიტეტსა და თვითმმართველ ქალაქში “ეტალონის” კონკურსების არასატელევიზიო ფორმატით ადგილებზე გამართვას.

"Etaloni - 2016" winner revealed
The final stage of “Etaloni – 2016” - the largest educational project with a 10-year experience was held today. The project was attended by the Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Tamar Sanikidze, the Deputy Minister – Ms. Lia Gigauri, Tbilisi Mayor – Mr. David Narmania, and the representatives of legislative and diplomatic corps.
The winner of the national intellectual championship and "role-model student”, became a student of Batumi private school “Niké” – Anri Paghava.  Anri acquired 75 points in 31.11 seconds. It should be noted that he did not refrain from any questions. Additionally, as a winner, Anri received a cash prize of 20,000 GEL.
Second place went to the the student of Kobuleti municipality, Kveda Kvirike public school – Nia Shakarashvili, who received a cash prize of 6,000 GEL. Whereas the third place went to the student of Lentekhi II public school – Gaga Gvichiani, receiving a cash prize of 4,000 GEL.
Students from all of the municipalities and (82 students and 7000 supporters) participated in the final stage of show/competition - “Etaloni 2016”
The final show/competition stage was held at the Sports palace. Today’s show was the final conclusion of 2015-2016 school year. Throughout Georgia, more than 150 games were played in order to reveal the winner.
Socio-educational media project "Etaloni" has been in the Georgian Media for 10 years, and is now not only a specific program, but also a Multi-purpose project, whose philosophy and whole concept can be fit in one slogan – “People’s idea “Etaloni” – everyone needs happiness”.
Approximately 80,000 success-oriented young individuals have taken part in the “Etaloni” project. Additionally, "Etaloni" is invented and patented in Georgia, and has no analogue in the world of the intellectual games. It is built around the theory of sentiment, based on a compilation of smart questions and an innovative system of counting points.
Since the Autumn of 2015, the creative team of “Etaloni” started a new, innovative strategy in the regions of Georgia which entails conducting the intellectual games in a non-televised format in all cities and municipalities of Georgia.