ხარისხის უზრუნველყოფის თემაზე საერთაშორისო სემინარი გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით, საერთაშორისო სემინარი გაიმართა თემაზე „განვითარებაზე ორიენტირებული ხარისხის უზრუნველყოფის ხელშეწყობა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში“. სემინარის მონაწილეებს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა შეხვდა.
სემინარის მიზანს წარმოადგენდა განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის მიმართულებით იმ საკითხთა იდენტიფიცირება, რომლებიც განსაკუთრებულ ყურადღებას  და ამ საკითხებზე რეკომენდაციების შემუშავებას საჭიროებენ.
სემინარის ფარგლებში გაიმართა დისკუსია აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში (სომხეთი, აზერბაიჯანი, საქართველო, მოლდოვა, უკრაინა და ბელარუსი) ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემების განვითარების გამოწვევებზე. ევროპის უმაღლესი განათლების სივრცის (EHEA) წევრი ქვეყნების წარმომადგენლებმა ერთმანეთს გამოცდილება და საუკეთესო პრაქტიკის მაგალითები გაუზიარეს.
ფლანდრიის რეგიონის უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაციის პროექტის უფროსმა ხელმძღვანელმა ნოელ ვერკრუსემ ისაუბრა ხარისხის უზრუნველყოფაში ბოლონიის პროცესის შეთანხმებულ ვალდებულებათა განხორციელების გამოწვევების შესახებ.
ავსტრიის ხარისხის უზრუნველყოფისა და აკრედიტაციის სააგენტოს აღმასრულებელმა დირექტორმა აქიმ ჰოფბახმა სემინარის მონაწილეებს ავსტრიის მაგალითი გაუზიარა - როგორ ჩამოვაყალიბოთ განვითარებაზე ორიენტირებული ხარისხის უზრუნველყოფა.
გერმანიის აკრედიტაციის სააგენტო ASIIN-ის საერთაშორისო ოფისის ხელმძღვანელმა იანა მიორენმა მიმოიხილა, ნდობის დანერგვისა და აღიარების ხელშეწყობის პარალელურად როგორ ხდება გარე ხარისხის უზრუნველყოფის პროცესში  ანგარიშვალდებულებასა და განვითარებას შორის ბალანსის უზრუნველყოფა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ,  განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გიორგი შარვაშიძემ საქართველოში ბოლონიის პროცესის განხორციელებისა და განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემის განვითარების შესახებ ისაუბრა.
უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ქსელის (ENQA) დირექტორის მოადგილემ პაულა რანემ წარმოადგინა პრეზენტაცია უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ქსელის (ENQA), როგორც უმაღლესი განათლების ევროპულ სივრცეში მოქმედი ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების წარმომადგენელის შესახებ.
ლიტვის აკრედიტაციის სააგენტოს (SKVC) დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, ნორა სკაბურსკიენემ ისაუბრა ლიტვაში ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემის განვითარების, ხარისხის უზრუნველყოფის ინტერნაციონალიზაციის, გამოწვევებისა და უპირატესობების შესახებ.
პოლონეთის უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების  მინისტრის აპარატის ანალიზისა და სტრატეგიის განყოფილების უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა ბართლომეო ბანაზაკმა პოლონეთში ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემის განვითარების გამოწვევები გააცნო სემინარის მონაწილეებს.
უმაღლესი და პროფესიული განათლების ხარისხის ესტონური სააგენტოს დირექტორმა ლიია ლაურიმ მიმოიხილა ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემის განვითარება, დაინტერესებულ მხარეთა ჩართულობა, ENQA-ს და EQAR-ის წევრობა, გამოწვევები და უპირატესობები.
სემინარზე სამუშაო ჯგუფებმა  განიხილეს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში გარე ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემის განვითარების გამოწვევები, საერთაშორისო ჩართულობის უზრუნველყოფა და სამომავლო პერსპექტივები: რა წვლილის შეტანა შეუძლია ურთიერთთანამშრომლობას (networking) ხარისხის უზრუნველყოფაში.
სემინარს უცხოელ სტუმრებთან ერთად, საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

International seminar on the topic of quality assurance
The Ministry of Education and Science of Georgia in partnership with the National Education Development Center, held an international seminar on the topic "Promoting the development of quality assurance in the Eastern Partnership countries". The participants of the seminar met with the Minister of Education –Mr. Aleksandre Jejelava.
The aim of the seminar was to identify the issues in the quality assurance, which require a great deal of attention, in conjunction with designing recommendations regarding these issues.
Within the scope of the seminar, a discussion was held between the Eastern Partnership countries (Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova, Ukraine and Belarus) regarding the quality assurance system development and its challenges. Additionally, the member countries of the European Higher Education Area (EHEA) exchanged their experiences and shared their best practices.
The head of the project for the internationalization of higher education in the region of Flanders – Mr. Noel Virkus, spoke about the quality assurance in the agreed obligations of the Bologna process and its challenges.
Austria Quality Assurance and Accreditation Agency's executive director- Mr. Achim Hopbach shared the example of Austria to the participants – how to establish a development-oriented quality assurance in the educational system.
The head of the ASIIN – International Office of the German Accreditation Agency – Ms. Iana Moren, reviewed the implementation of recognition and trust, in conjunction with discussing on how to ensure a balance between accountability and development in the external quality assurance.
The Deputy Minister of Education and Science of Georgia and the head of the National Center for Education Quality Enhancement – Mr. George Sharvashidze, spoke about the implementation of the Bologna process, and the development of quality assurance system throughout the recent years.
The deputy director of the European Quality Assurance Network in Higher Education (ENQA) – Dr. Paula Rane held a presentation regarding the ENQA and the representatives of the quality assurance agencies.
The acting director of Lithuania Accreditation Agency (SKVC) – Ms. Nora Skaburskiene, spoke about the development, internationalizaiton, challenges and advantages of quality assurance.
The acting head of the Analysis and Strategy department of the Ministry of Higher Education and Science of Poland –Mr. Bartholomew Bazanak addressed the challenges of the quality assurance system development.
The head of the higher and professional education Agency of Estornia – Ms. Liaa Lauri, reviewed the quality assurance system in general, the stakeholder engagement, the emembership of the ENQA and its challenges and advantages.
At the seminar, working groups discussed the challenges in the development of external quality assurance system amongst the countries of Eastern Partnership, and the future prospects for the international involvment.
The seminar was attended by the representatives of the higher educational institutions and honorary foreign guests.