შეხვედრა სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებსა და აბიტურიენტებთან
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის (SDSU) აბიტურიენტებისათვის ორდღიანი სემინარი - STEM აკადემია დაიწყო. სემინარის ფარგლებში, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს, ამერიკელ პროფესორებსა და ტექნოლოგიებისა და ინჟინერიის დისციპლინებით დაინტერსებულ აბიტურიენტებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა შეხვდა და სამეცნიერო STEM აკადემია გახსნილად გამოაცხადა.
STEM აკადემიის მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის დირექტორმა საქართველოში ჯენერ ედელმანმა, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის დირექტორმა დავით ლორთქიფანიძემ და სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის დეკანმა პროფესორმა კენ უოლშმა.
ამერიკელი მეცნიერების საქართველოში ვიზიტის მიზანია საინჟინრო, ტექნოლოგიური და საბუნებისმეტყველო (STEM - Science, Technology, Engineering, Math) დარგებით დაინტერესებული უფროსკლასელებს გააცნონ ქიმიის, ბიოლოგიის, ფიზიკის, მათემატიკისა და ინჟინერიის სფეროს უახლესი აღმოჩენები და მიღწევები, აშშ-ის უმაღლესი განათლების სისტემა, საერთაშორისო აკრედიტაციის მნიშვნელობა და სხვა საინტერესო თემები.
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი (SDSU), ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს უმაღლესი განათლების კომპონენტის ფარგლებში, საქართველოში 2015 წლიდან ახორციელებს საერთაშორისო აკრედიტაციის მქონე (ABET, ACS, WASC) საბაკალავრო პროგრამებს საინჟინრო და ტექნოლოგიურ (STEM) დარგებში.
კურსდამთავრებულები მიიღებენ ამერიკულ დიპლომს. აღნიშნული პროგრამები ხელს შეუწყობს საქართველოში საბუნებისმეტყველო და ტექნოლოგიური დარგების განვითარებასა და ქვეყანაში მაღალკვალიფიციური სამუშაო ძალის მომზადებას. პროექტი ხორციელდება აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) მეორე კომპაქტის ფინანსური მხარდაჭერით.

Meeting with the students and entrants of San Diego State University
San Diego State University (SDSU) opened a two day seminar – STEM academy for the entrants. During the seminar, the Minister of Education and Science of Georgia – Mr. Aleksandre Jejelava met with the San Diego State University students, professors and the interested entrants, who desire to continue their studies and the above mentioned university.
STEM Academy participants were addressed by the Executive Director of the Millennium Challenge Fund – Ms. Magda Maghradze, the Executive Director of Millenium Challenge Corporation Georgia, Ms. Jenner Edelman, the director of the National Museum – Mr. David Lortkipanidze, and the dean of San Diego State University – Mr. Ken Walsh.
The aim of the visit of the American sciencists in Georgia is to share the latest discoveries and achievements in the fields of engineering, technology, and science (STEM – Science, Technology, Engineering, Math) with the interested students, as well as talk about the higher education system in the US, and discuss any other interesting subjects.
San Diego State University (SDSU), in collaboration with the Millennium Challenge Account – implements a number of internationally accredited undergraduate programs in engineering and STEM fields such as (ABET, ACS, WASC) in Georgia since 2015.