მთავრობის ადმინისტრაციაში განათლების სფეროში დაგეგმილ რეფორმებზე იმსჯელეს
სკოლამდელი და ზოგადი განათლების საკითხები, ინკლუზიური განათლება ყველასთვის, უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების მხარდაჭერა, შრომის ბაზრის ანალიზი, დასაქმების პოლიტიკა, პროფესიული განათლების განვითარება, არაფორმალური განათლება და დიასპორის ინტეგრაცია განათლების საკითხებში, - ეს საკითხები განიხილეს ადამიანური კაპიტალის განვითარების საკოორდინაციო ჯგუფის შეხვედრაზე, რომელიც დღეს მთავრობის ადმინისტრაციაში გაიმართა.
შეხვედრა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გახსნა. ალექსანდრე ჯეჯელავამ განათლების სფეროში დაგეგმილი რეფორმების პროცესში დონორთა მხარდაჭერის როლზე ისაუბრა და მათ მადლობა გადაუხადა.
მინისტრის შეფასებით, დონორებთან კოორდინაციას უდიდესი მნიშვნელობა ენიჭება, რადგან დონორები, როგორც ფინანსურად, ისე ტექნიკურად - კვალიფიციური მრჩეველებით, სახელმწიფო უწყებებს მნიშვნელოვანი მიზნების მიღწევაში ეხმარებიან.
„მთავრობის ოთხპუნქტიანი გეგმის ერთ-ერთი დასაყრდენია განათლების რეფორმა, მათ შორის პროფესიული განათლების ახალი სისტემა, ინკლუზიური განათლება და ბევრი სხვა მიმართულება, რომელშიც დონორები გვეხმარებიან და რომლებიც განსაკუთრებული პრიორიტეტია. ჩვენ ვცდილობთ, ჩვენი გადაწყვეტილებები დავაყრდნოთ მსოფლიო საუკეთესო პრაქტიკას", - განაცხადა ალექსანდრე ჯეჯელავამ.
საქართველოს მთავრობა, მიმდინარე რეფორმებისა და განვითარების საჭიროებების შესახებ დონორი ქვეყნებისა და ორგანიზაციებისთვის ინფორმაციის თანმიმდევრულად მიწოდების, ასევე, სახელმწიფო უწყებების ინიციატივების რეალიზებისა და საგარეო დახმარების რესურსების მობილიზების ხელშეწყობის მიზნით, თემატური საკოორდინაციო ჯგუფების შეხვედრებს რეგულარულად აწყობს.
საერთაშორისო პარტნიორები მთავრობის ადმინისტრაციის დონორთა კოორდინაციის სამსახურის საქმიანობას დადებითად აფასებენ.
„ჩვენი პარტნიორებისგან დადებითი შეფასება გვაქვს ასეთი ფორმატის შეხვედრებზე და ვიმედოვნებ, დღევანდელ შეხვედრაზე კიდევ უფრო კონკრეტულად განისაზღვრება, სად არის სახელმწიფოს და ჩვენი დონორი ორგანიზაციების როლი, ადამიანური კაპიტალის განვითარების თვალსაზრისით", - განაცხადა მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ ნინო კობახიძემ.
შეხვედრები ყოველწლიური საკოორდინაციო ფორუმის გაგრძელებას წარმოადგენს, რომელიც პრემიერ-მინისტრ გიორგი კვირიკაშვილის ხელმძღვანელობით გაიმართა. საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ორგანიზებითა და დახმარებით, ეკონომიკური ზრდის, ადამიანური კაპიტალის განვითარების, კანონის უზენაესობის, კარგი მმართველობისა და საჯარო სექტორის რეფორმის, სოციალური კეთილდღეობის და ეროვნული რესურსების მდგრადი გამოყენების საკითხებზე, ყოველწლიურად 6 თემატური საკოორდინაციო შეხვედრა ტარდება.
ადამიანური კაპიტალის განვითარების საკოორდინაციო ჯგუფის შეხვედრას გერმანიის საელჩოს ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი კატერინა დერკორნი, სხვა დიპლომატიური მისიების და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.

Government administration planned discussed the reforms in the fields of education
The following issues were discussed during the human capital development coordination group meeting, which was held today at the government administration; the issues of pre-school and general education, inclusive education for everyone, higher education and the support for science, labor market analysis, employment policy, the development of vocational education, the integration of the diaspora into the educational matters and the issue of non-formal education.
The meeting was opened by the Minister of Education and Science – Mr. Aleksandre Jejelava, who expressed immense gratitude towards the donor support and their role in the ongoing reform process.
As assessed by the Minister, coordination with the donor organizations are of paramount importance, as they aid the state agencies to achieve utmost important objectives financially as well as with the qualified consultants.
"One of the pillars of the government’s four-point plan is based on the education reform, which entails designing a new system of education, creating inclusive education and many more, which are supported by our donors who are of significant importance. We try our best, to base our resolutions on the world’s best practices.” – said Mr. Aleksandre Jejelava.
The government of Georgia is holding a group themed meetings, in order to deliver a consistent information to the donor countries and organizations in conjunction with implementing an external assistance initiative in order to facilitate the mobilization of resources.
Furthermore, our international partners are evaluating the above-mentioned government activities positively.
"Our partners assess meetings of this format rather positively, and I hope today’s meeting will underline, the role of the state and our donor organizations, in the development of human capital”. – said the deputy head of the Government Administration Nino Kobakhidze.
The meetings constitute towards the continuation of the annual coordination, which was held under the leadership of the Prime Minister – Giorgi Kvirikashvili. Owing to the initiative of the Georgian Government Administration, there are six annual coordination meetings held in regards to the support of the economic growth, human capital development, the supremacy of the Georgian Legislation, social welfare and the sustainable use of resources.
Human Capital Development Coordination meeting was attended by the head of the the Economic Cooperation and Development Department of the German Embassy – Ms. Catherine Derkorn, as well as, by the representatives of other international organizations and diplomatic missions.