ალექსანდრე ჯეჯელავა ბათუმის მინისტერიალზე სიტყვით წარსდგა
ბათუმში გაერო-ს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) „გარემო ევროპისათვის“ მე-8 გარემოსდაცვითი მინისტერიალი გაიხსნა, რომელშიც სხვა მინისტრებთან ერთად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავაც მონაწილეობს.
საქართველო, ბათუმის მინისტერიალის ფარგლებში, 56 ქვეყნის 600-მდე ოფიციალურ დელეგატს მასპინძლობს და მათ შორის არიან გარემოს დაცვისა და განათლების საკითხებზე პასუხისმგებელი სამინისტროების ხელმძღვანელები, ბიზნეს ასოციაციებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
მინისტერიალის ფარგლებში, ალექსანდრე ჯეჯელავამ ქვეყანაში განათლების სისტემის მდგრადი განვითარების პერსპექტივებსა და გამოწვევებზე ისაუბრა. მინისტრის ხედვაა, ყველა ბავშვმა ადრეული ასაკიდან დაიწყოს გარემოს დაცვითი განათლების მიღება და სწორედ ამ მიზნით, უკვე შემუშავებულია სკოლამდელი განათლების სტანდარტები და გზამკვლევები. რაც შეეხება, ზოგადი განათლების საფეხურს, ეროვნულ სასწავლო გეგმაში ეკოწიგნიერებას მნიშნველოვანი ადგილი უკავია.
კლასის დამრიგებლებისთვის, კატასტროფების რისკის შემცირების მიმართულებით, შემუშავებულია სტანდარტი და სახელმძღვანელო (გაიდლაინი), თუ როგორ ასწავლონ პირველიდან მეცხრე კლასის მოსწავლეებს ინტერაქტიული მეთოდებით. გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფინანსური მხარდაჭერით, I-IX კლასების მოსწავლეებისთვის შეიქმნა სახელმძღვანელო „გარემოსდაცვითი განათლება სკოლებში“.
გარემოსდაცვითი მიმართულებით, არაერთი პროგრამა და პროექტია შემუშავებული პედაგოგებისთვის. ტარდება ტრეინინგები რესურსების მდგრადად მოხმარების, ბიომრავალფეროვნების, ენერგო-ეფექტურობის და ნარჩენების მართვის მიმართულებით. ტარდება მასტერკლასები მდგრადი ტურიზმის, კლიმატური ცვლილებების მიმართულებით. ამასთან, გლობალურ პრობლემებზე ორიენტირებული ტრეინინგები გარემოსდაცვითი და მდგარდი განვითარების მიმართულებით.
მნიშნველოვანია პროექტი „Training Educators for Excellence”, რომელიც გამიზნულია მეცნიერების, ტექნოლოგიის, ინჟინერიისა და მათემატიკის (STEM)-ის მასწავლებლებისა და სკოლის დირექტორებისთვის. იგეგმება ლიდერთა აკადემიის დაფუძნება, რომლის გავლაც, სკოლის დირექტორებისთვის სავალდებულო იქნება.
საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაცია PH International Georgia -ის მხარდაჭერით მოსწავლეებს აქვთ შესაძლებლობა ისწავლონ და ჩაატარონ კვლევა, მაგალითად, როგორ დაიგეგმოს ექსპერიმენტული სწავლება - მეცნიერების, ტექნოლოგიის, ინჟინერიისა და მათემატიკის (STEM) საგნებში.
ახალი გარემოსდაცვითი კვალიფიკაციები ასახულია უმაღლესი და პროფესიული განათლების კუთხითაც. უმაღლესი განათლების დაწესებულებებში პროგრამები შემუშავებულია ეროვნული საკვალიფიკაციო ჩარჩოს საფუძველზე, რომლის კვალიფიკაციებშიც შედის: ბიომრავალფეროვნება, გარემოს დაცვა და უსაფრთხოების ტექნიკა, ეკოლოგია და სხვა გარემოს დაცვითი პროგრამები, რომლებიც ანიჭებენ ბაკალავრის, მაგისტრისა და დოქტორის აკადემიურ ხარისხს.
მნიშვნელოვანია, რომ საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები, ინჟინერია და სოფლის მეურნეობის ფაკულტეტი მთავრობის მიერ პრიორიტეტულ მიმართულებებადაა აღიარებული და ამ პროგრამებზე სწავლა 2012 წლიდან უფასოა.
ალექსანდრე ჯეჯელავას განცხადებით, ქვეყნის მდგრადი მომავლის შექმნის მიზნით, აღნიშნული პროექტები ძალიან მნიშვნელოვანია. სწორედ მდგრადი განვითარების დაჩქარებული გარდაქმნა გახდება მნიშვნელოვანი გასაღები ქვეყნის ეკონომიკური ზრდისათვის. მისი თქმით, გარდაქმნა უნდა დაიწყოს განათლების ხარისხის უზრუნველყოფიდან, რათა მისცეს ადამიანებს საჭირო უნარები და ცოდნა, აქტიური მონაწილეობა მიიღონ საზოგადოებრივ ცხოვრებაში, გლობალური, ადგილობრივი და ეროვნული ცვლილებების გათვალისწინებით.

Batumi opened its 8th environmental conference of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) “Environment for Europe”, in which besides the Minister of Education and Science of Georgia, other ministers participated.
Within the scope of the Ministerial, there are 56 600 official delegates and representatives from over 56 countries. Amongst them are the heads of the various ministries, who are in charge of education and environment issues, as well as business associations, and international organizations.
Within this project framework, Minister Aleksandre Jejelava spoke about sustainable development in the country, its opportunities and challenges. According to the Minister's vision it is of great priority to provide children with the environmental education from the early age, and for this purpose, guidelines and standars have been developed for pre-school education. As for the general education level, Eco literacy plays an important role in the National Curriculum.
Moreover, for the head teachers, a set of guidelens and standards are being developed for the Disaster Risk Reducation (DRR). With the financial support of the United Nations Development Program (UNDP), there will be an “environmental education in schools” program set up for the students of I-IX grade.
As for the environmental protection, a number of programs and projects have been designed for the teachers. There are trainings for sustainable use of resources, biodiversity, energy efficiency and waste management as well. Additionally, master classes are held for the sustainable tourism, and climate change. Furthermore, global environmental problems oriented training are being conducted.
It is important to mention the project - "Training Educators for Excellence", which is intended for STEM (science, technology, engineering, and mathematics) subjects for the school teachers and principals. Leadership Academy is also planned to be established, and it will mandatory for the principals.
With the support of the International non-governmental organization - PH International Georgian students have the opportunity to learn and carry out various researches, for example: how to plan an experimental study in STEM subjects.
The new environmental qualifications are reflected through higher and vocational education. Institutions of higher education programs have been developed based on the National Curriculum, which includes qualifications in biodiversity, environment and safety engineering, ecology and other environmental programs which are granted through bachelor's, master's and PhD degree.
According to Mr. Aleksandre Jejelava, all above-mentioned projects are highly important for our country, and its sustainable future. An accelerated transformation to sustainable development will become the key to economical growth of the country. And this transformation needs to be started from the quality education, from giving people the skills and knowledge to engage in society to secure global, as well as, local and national change that can ensure a more just and equitable society.
It is important to note that, natural science, engineering, and agricultural sciences were announced by the government as priorities and they are free of charge for students since 2012.