ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის პრეზენტაცია გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ახალი 2017-2023 წლების ეროვნული სასწავლო გეგმის პრეზენტაცია გამართა. ღონისძიება განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ გახსნა. რევიზირებული ეროვნული სასწავლო გეგმის სიახლეებსა და პრიორიტეტებზე მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა და ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის უფროსმა ნათია ჯოხაძემ ვრცლად ისაუბრეს.
ეროვნული სასწავლო გეგმა, როგორც საბაზისო დოკუმენტი განსაზღვრავს, თუ რა, როდის, და როგორ უნდა ისწავლებოდეს სკოლებში. დოკუმენტი პერიოდულ განახლებას მოითხოვს, ვინაიდან მასში უნდა აისახოს, როგორც მოსწავლეებისა და პედაგოგების საჭიროებები, ისე საერთაშორისო პრაქტიკა, განათლების სფეროში მიმდინარე თანამედროვე ტენდენციები. განათლების რეფორმების დაწყებიდან დღემდე უკვე მესამე თაობის ეროვნული სასწავლო გეგმა შემუშავდა, მისი დანერგვა დაწყებითი საფეხურით (I-VI კლასები) დაიწყება და მოქმედების ვადა 2017 -2023 წლებით განისაზღვრება.
ეროვნული სასწავლო გეგმის რევიზიას წინ უძღოდა მრავალმხრივი წინამოსამზადებელი სამუშაოები სხვადასხვა მიმართულებით: ეროვნული სასწავლო გეგმის დანერგვის მონიტორინგი დაწყებით საფეხურზე; სახელმძღვანელოების ხარვეზების შესწავლა; სკოლებიდან, სხვადასხვა ორგანიზაციიდან შემოსული მოსაზრებებისა და რეკომენდაციების ანალიზი; სკოლების საგნობრივ კათედრებთან შეხვედრების ანალიზი; საერთაშორისო გამოცდილების შესწავლა (7 განვითარებული ქვეყნის სასწავლო გეგმების შესწავლა და შედარება საქართველოს ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან); დეპარტამენტის ექსპერტებისა და პროცესში ჩართული მოქმედი პედაგოგების პედაგოგიური გამოცდილების გათვალისწინება; სახელმწიფოს მიერ აღებული საერთაშორისო ვალდებულებების ანალიზი.
ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის ძირითადი პრინციპია მოსწავლეზე და სასწავლო შედეგზე ორიენტირებულობა. სწავლა-სწავლების პროცესის ცენტრში დგას კონკრეტული მოსწავლე თავისი ინდივიდუალური საჭიროებებით და მთელი სასწავლო სისტემა მასზეა ორიენტირებული.
რა სიახლეები იქნება წარმოდგენილი ახალ ეროვნულ სასწავლო გეგმაში?
გატარებული ცვლილებების მთავარი მიზანი არის იმგვარი სასწავლო გარემოს შექმნა, რომელიც მაქსიმალურად შეუწყობს ხელს თითოეული მოსწავლის შესაძლებლობების განვითარებას. ამ მიზნის განხორციელების ხელშესაწყობად შემდეგი არსებითი ცვლილებები განხორციელდა:
განათლების მეცნიერებაში დაგროვებული ცოდნის გათვალისწინებით განისაზღვრა ის ძირეული პრინციპები, რომლებიც უკეთესად სწავლისა და სწავლების საშუალებას იძლევა. ამ პრინციპების ირგვლივ უნდა გაერთიანდეს და გამთლიანდეს ზოგადი განათლების სისტემა, ამ პრინციპების განხორციელებისაკენ უნდა წარიმართოს სისტემის თითოეული რგოლი, რათა რეალურად შესაძლებელი გახდეს საკლასო ოთახებში მოსწავლის განვითარებაზე ორიენტირებული სასწავლო პროცესის უზრუნველყოფა.
ყოველწლიური სტანდარტების ნაცვლად შემუშავდა საფეხურებრივი სტანდარტები, რაც მასწავლებლებს მეტ საშუალებას მისცემს ცალკეული მოსწავლის განვითარების ტემპს მოარგოს საგანმანათლებლო პროცესი, გაითვალისწინოს ცალკეული მათგანის ფიზიკური და ფსიქიკური მახასიათებლები, სწავლის სტილი, პირადი გამოცდილები და აკადემიური საჭიროებები.
ახალი თაობის ეროვნულ სასწავლო გეგმაში განისაზღვრა ზოგადი განათლების დაწყებითი, საბაზო და საშუალო საფეხურების მისია და მიზნები, რომლებშიც დაწყებით საფეხურზე, სხვა უნარებთან ერთად, ხაზგასმულია საბაზისო უნარების - წიგნიერებისა და რაოდენობრივი წიგნიერების - განვითარებაზე მუშაობა. საბაზო საფეხურზე ხაზგასმულია საგანთა სწავლა-სწავლების საფუძველზე მყარი, დინამიკური და ფუნქციური ცოდნის კონსტრუირება, ხოლო საშუალო საფეხურზე - საგანთა გაღრმავებული სწავლების გზით, სისტემური ცოდნის კონსტრუირება; მოაზროვნე, მაძიებელი, ახლის შემოქმედი, წიგნიერი, ინფორმირებული და პასუხისმგებლობის გრძნობის მქონე მოქალაქის ჩამოყალიბება;
ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის პრეზენტაციას სამთავრობო უწყებების, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, საჯარო და კერძო სკოლების პედაგოგები, დირექტორები დაესწრნენ.

The presentation of the new national curriculum
The Ministry of Education and Science of Georgia, held a presentation regarding the new national curriculum of 2017-2023 academic year. The presentation was opened by the Minister of Education and Science – Mr. Aleksandre Jejelava. The news and major priorities of the revised national curriculum was addressed by the Deputy Minister – Ms. Lia Gigauri and the head of the national curriculum Department – Ms. Natia Jokhadze.
The national curriculum as a base document determines, what, when, and how is to be taught at schools. The document requires a periodic renewal, as it should reflect the needs of students and teachers, international practices and the current trends in the field of education. Since the beginning of the education reforms, this is the third generation of the national curriculum development, with the introduction of its primary (I-VI grades) and will be valid through the years of 2017-2023.
The revision of the national curriculum was preceded by a comprehensive preparatory work in different directions: to monitor the implementation of the national curriculum at the primary level; to study the textbook gaps; the analysis of opinions and recommendations received from schools; the analysis of meetings held with school faculties; to study the international experience (to study the national curriculum of seven developed countries and compare it to the Georgian national curriculum); taking into account the experience of experts and teachers involved in the process; to analyze the international commitments acquired by the State.
The basic principle of the new national curriculum is oriented around the student and the learning outcome. Teaching-learning process, stands at the center of the student’s individual needs and the entire educational system is focused on this exact idea.
What kind of innovations will be presented in the new national curriculum?
The main purpose of the implemented change, is to create a learning environment, which will help to develop the capacity of each student. In order to facilitate the implementation of this goal, the following substantive changes have been made:
Based on the accumulated knowledge in the education science, some fundamental principles have been identified, which allows for a better teaching and learning process. The education system must unite around these principles, and the implementation of these principles must be carried out in each educational link, in order to focus on the student development itself.
Instead of the annual standards, a step-wise standards have been adapted, which allows the teachers to adjust the pace of educational process and tailor it to the needs of the individual students, taking into account of the students’ physical and mental characteristics, learning style, personal experience and academic needs.
The national curriculum of the new generation defines goals and missions of the primary, basic and secondary levels, in which along with other capabilities, basic skills are highlighted, such as the development of the literacy and quantitative literacy. Basic level of education, emphasizes more on the construction of more dynamic and solid teaching on the basis of teaching-learning principle. Whereas, the secondary level – underlines the more advanced and deeper understanding of the subject, and the shaping of more creative, literate, informed and responsible citizens.
The presentation of the new national curriculum was attended by the government agencies, international and non-governmental organizations, and by the teachers and principals of both public and private schools.