ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად
პროგრამის - „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა. ღონისძიების ფარგლებში, ინგლისურ, ფრანგულ და ჩინურენოვან მოხალისე მასწავლებლებს პროგრამაში მონაწილეობის დამადასტურებელი სერტიფიკატები გადაეცათ.
ღონისძიებაში, ასევე, მონაწილეობა მიიღეს პროგრამის ფარგლებში გამოცხადებული ესეების კონკურსებში გამარჯვებულმა მოსწავლეებმა, ადგილობრივი უცხოური ენის პედაგოგებმა და სკოლის დირექტორებმა.
პროგრამის „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ ფარგლებში, საქართველოს ყოველწლიურად სტუმრობს უცხოენოვან მოხალისე მასწავლებელთა ჯგუფი. მოხალისეები მასპინძელ ოჯახებში ცხოვრობენ და დასაქმებულნი არიან საქართველოს საჯარო სკოლებში, სადაც, უცხოური ენის ადგილობრივ მასწავლებლებთან და თემის წარმომადგენლებთან თანამშრომლობით, აქტიურად არიან ჩართულნი სასკოლო და სათემო ცხოვრებაში. უცხოელ კოლეგებთან ერთობლივი მუშაობის პროცესში კვალიფიკაციას იმაღლებენ ადგილობრივი უცხოური ენის პედაგოგები, ასევე ეცნობიან და ნერგავენ ენის სწავლების თანამედროვე მეთოდებს.
აღსანიშნავია, რომ 2012 წლიდან პროგრამის არეალი გაფართოვდა და ინგლისურ ენასთან ერთად ჩინური ენის სწავლებაც ხორციელდება. 2013 წლიდან პროგრამის ფარგლებში შემუშავდა შერჩევის ახალი კრიტერიუმები, რომელშიც ერთ-ერთი მთავარია, რომ აპლიკანტისთვის ინგლისური/ფრანგული/გერმანული უნდა იყოს მშობლიური ენა (სწავლების ენის მიხედვით) და განათლებით უნდა იყოს ბაკალავრიატის დამამთავრებელი კურსის სტუდენტი ან ბაკალავრის ხარისხის მქონე შემდეგი მიმართულებებით: პედაგოგიკა, დიდაქტიკა, ლინგვისტიკა, უცხოური ენების სწავლების მეთოდოლოგია ან სხვა მომიჯნავე სპეციალობები; ან ფლობდეს ბაკალავრის ხარისხს ნებისმიერ დისციპლინაში და ამასთანავე გააჩნდეს სწავლების გამოცდილება; უნდა გააჩნდეს მაღალი მოტივაცია; ფრანგული და გერმანული ენების მოხალისეობის მსურველი კანდიდატი უნდა ფლობდეს ინგლისურ ენას მინიმუმ B1 დონეზე და სხვ.
2014 წლიდან პროგრამის მონაწილეებთან ფორმდება ხელშეკრულება ერთი აკადემიური წლით. 2014 წლიდან პროგრამის ფარგლებში ტარდება ტრენინგები ერთად მოხალისე და ადგილობრივი მასწავლებლებისთვის.
2015 წელს ადგილობრივი მასწავლებლებისთვის ჩატარებული პრეტესტის ანალიზის შედეგად, გამოვლინდა მათი საჭიროებები კონკრეტული მიმართულებით და მასზე დაყრდნობით იქმნება ახალი ტრენინგ მოდული და სხვ. 2015 წლის სექტემბრიდან, საპილოტე რეჟიმში, პროგრამაში მონაწილეობის შესაძლებლობა მიეცა გერმანულენოვან და ფრანგულენოვან მოხალისე მასწავლებლებს.
ამჟამად პროგრამაში ჩართულია 24 ინგლისურენოვანი, 1 ფრანგულენოვანი და 16 ჩინურენოვანი მოხალისე მასწავლებელი. მომავალი სასწავლო წლისთვის, ცენტრში უკვე მიმდინარეობს მოხალისეთა ახალი ნაკადის შერჩევა.

Teach and Learn with Georgia
An event summarising the program - "Teach and Learn with Georgia" was held. During the course of the event, the English, the French and the Chinese volunteers who participate in the program, were awarded with special certificates.
The essay competition winners, local foreign language teachers, varuous school principals also participated in the event.
Within the scope of "Teach and Learn with Georgia", foreign volunteer teacher groups annually visit Georgia. The above-mentioned volunteer teachers live with the host families and are under public school employment, where together with local foreign language teachers and the representatives of the local community are actively involved in the community life. Additionally, local teachers have the opportunity to work together with their foreign colleagues, upgrade their qualification, in conunction with getting introduced to modern teaching methods in the process.
Since 2012, the program has broadened, and now besides the English language, Chinese is also being taught. Furthermroe, since 2013, within the project framework, a new selection criteria has been implemented, which dictates English/French/German to be the mother tongue of the volunteer (according to which language they are willing to teach). Moreover, the applicants should hold a bachelors degree in the following fields: pedagogy, didactics, linguistics or teaching of the above-mentioned foreign language, in conjunction with having the experience in teaching. In addition, the volunteers must be highly motivated. Volunteers wishing to teacg French and/or German should speak English according to the B1 level.
Since 2014, a contract is made for one academic year and several training sessions are held with the volunteers and local teachers.
In 2015, according to the pre-test for the local teachers, the analysis revealed there is a need of a particular direction, and new training modules are introduced towards that direction.
Since September 2015, yet in a pilot mode, German and French speaking teachers have the opportunity to participate in the program,
There are currently 24 English speaking volunteer teachers, one French, and 16 Chinese language bolunteer teachers involved in the poject. Altough, there will be a new wave of volunteers to be expected from the next academic year.