ინკლუზიური განათლება ჩეხეთში
ჩეხეთის რესპუბლიკაში სამუშაო ვიზიტით მყოფი მანდატურის სამსახურთან არსებული ფსიქოლოგიური ცენტრის წარმომადგენლები, ბევრ წარმატებულ პროექტთან ერთად, ჩეხი კოლეგების ინკლუზიური განათლების მიმართ განსაკუთრებულ მიდგომებსა და მიღწეულ შედეგებსაც გაეცნენ. მათ, საუკეთესო გამოცდილების გაზიარების მიზნით, ჩეხეთის კონსერვატორიასთან არსებული სპეციალიზირებული სამუსიკო სკოლა და  სკოლა-პანსიონი დაათვალიერეს.
ჩეხეთის კონსერვატორიასთან არსებულ სამუსიკო სკოლაში, რომელიც განკუთვნილია უსინათლო და სუსტადმხედველი  მოზარდებისა და ახალგაზრდებისთვის, სურვილის შემთხვევაში, სწავლის შესაძლებლობა ნებისმიერ, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების არმქონე ახალგაზრდასაც შეუძლია. განსაკუთრებულია ასეთი მიდგომა და ის მეთოდები, რაც ამ სასწავლებელშია დანერგილი. აღსანიშნავია აგრეთვე ის ფაქტი, რომ პედაგოგთა ნაწილი თავად უსინათლო ან სუსტადმხედველია, აქ მოსწავლეები სხვადასხვა მუსიკალურ საკრავზე დაკვრასთან ერთად, ინსტრუმენტის აწყობასაც სწავლობენ და პროფესიასაც იძენენ. ამავე დღეს, ქართული დელეგაციის წევრებმა სპეციალიზირებული სკოლა-პანსიონიც დაათვალიერეს და იმ მიდგომებსა და ინსტრუმენტებს გაეცნენ, რასაც სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებთან მუშაობისას სპეცმასწავლებლები და ფსიქოლოგები იყენებენ.
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოზარდები ჩეხეთის ნებისმიერ სასწავლო დაწესებულებაში საკონსულტაციო დიაგნოსტიკური ცენტრის რეკომენდაციით ხვდებიან, რომელიც ასამდეა მთელ ჩეხეთში.
მანდატურის სამსახურთან არსებული ფსიქოლოგიური ცენტრის ხელმძღვანელის ლევან ზარდალიშვილის განცხადებით, ჩეხეთის საუკეთესო გამოცდილების გაზიარება მნიშვნელოვანი იყო და იგი აუცილებლად აისახება ქართველი კოლეგების საქმიანობაზე.

Inclusive Education in Czech Republic
During the course of the Psychological Center representatives having a business meeting with their Czech colleagues, many successfull projects have been reviewed and discussed. Czech colleagues introduced specific approaches of the inclusive education and presented the achieved results throughout. For the purpose of sharing their best practices, the Georgian delegation visited the Czech Conservatory of music during their visit.
Czech Republic’s Music Conservatory is designed for the blind and visually impaired children and young people with special educational needs, and is available to everyone who wishes to get an education with musical background. Additionally, it needs to be mentioned that the majority of teachers represent the blind population and/or visually impaired, which says a lot about the teaching practices that are being implemented at the institution. Moreover, students at the Conservatory besides learning to play the instrument of their preference are being taught on how to assemble a number of musical instruments. Furthemore, on the same day, the Georgian delegation visited a specialized boarding school, where they were introduced to the approaches and schemes that the teachers are using to work with the students with special educational needs.
Adolescents with special education needs at any educational institution in the Czech Republic are put through the recommendation of the advisory diagnostic center, and there are about hundreed of these centers all around the Czech Republic.
According to the head of the Psychological Center – Mr. Levan Zardalishvili, it was important to share experiences with their Czech colleagues, which will surely be reflected in the works of Georgian specialists.