მინისტრები კაჭრეთის პროფესიულ კოლეჯში „აისი“
პროფესიული განათლების რეფორმის ფარგლებში, კაჭრეთის პროფესიულ კოლეჯში „აისი“ სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სტუდენტებისთვის შესაბამისი გარემო მოეწყო. განხორციელებულ სარეაბილიტაციო სამუშაოებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი  ოთარ დანელია გაეცნენ. მინისტრები სტუდენტებსაც შეხვდნენ,  სწავლების პროცესს გაეცნენ და სასწავლო ლაბორატორიები და სახელოსნოები დაათვალიერეს.
პროფესიული სასწავლო დაწესებულება, სადაც ტრადიციულ ქართულ გარემოს, თანამედროვე ინფრასტრუქტურა, ტექნოლოგიები და განახლებული  სასწავლო აუდიტორიები ერწყმის, ალექსანდრე ჯეჯელავამ ასე შეფასა - "სწორედ ეს არის ის ევროპა, რომლისკენაც მივისწრაფით"...
პროფესიულ კოლეჯში „აისი“ ისეთი სპეციალობები ისწავლება, რაც მნიშვნელოვანია კახეთის რეგიონის ეკონომიკური განვითარებისთვის. მრავალპროფილიან კოლეჯში სტუდენტები, ძირითადად სოფლის მეურნეობისა და ტურიზმის მიმართულებით, შემდეგ  სპეციალობებს ეუფლებიან - ფერმერი, მეღვინე-მევენახე, მეფუტკრე, ხილისა და ბოსტნეულის გადამამუშავებლი, სასურსათო პროდუქტების მწარმოებელი, ვეტერინალური მომსახურება,  ტრაქტორისტ-მემანქანე, სასტუმრო საქმის მწარმოებელი, გიდი (გეოტურიზმი და ა.შ.), ტუროპერატორი (აგრო ტურიზმი), მზარეული და სხვ. კოლეჯში 500-მდე პროფესიული სტუდენტი ეუფლება 35 პროფესიას, მათ შორის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები.
კახეთის რეგიონის ხუთი მუნიციპალიტეტისთვის კვალიფიციურ სპეციალისტებს ამზადებს კოლეჯის ბაზაზე  მოქმედი ღვინის ლაბორატორია. ლაბორატორია ასევე სთავაზობს ადგილობრივ ფერმერებს ღვინის ხარისხის შეფასებას 19 პარამეტრის მიხედვით, რაც ადგილობრივ ბაზრებზე მათ რეალიზაციას უწყობს ხელს. კოლეჯის ტერიტორიაზე 300 კაცზე გათვლილი  სტრუდენტთა  საერთო საცხოვრებელი და 70 კაცზე გათვლილი სასტუმრო ფუნქციონირებს.
მინისტრებმა კოლეჯში არსებული ღვინის სახლი, მინი ღვინის ქარხანა, მარანი, საწნახელი, ფუტკრის სახლი, საკონსერვო მინი საწარმო, ფერმა და  სხვადასხვა სახელოსნოები მოინახულეს.

Ministers visited the vocational college
Within the Vocational education reform, ministers visited vocational college "Aisi", which is equipped to the needs of individuals with special educational needs. The rehabilitation processes was inspected by the Minister of Education and Science – Mr. Aleksandre Jejelava and the minister of Agriuculture – Mr. Otar Danelia. The ministers also met with the students, where they were introduced to the new workshops and laboratories.
“Vocational training facility, where the traditional environment meets modern infrastructure, with technology and innovative blended learning classrooms, this is Europe, we desire ... “ – said Minister Aleksandre Jejelava.
At the Vocational College "Aisi" there are specialties taught, which is important for the economic development of the region. Multipurpose college students, are mainly educated in the fields of agriculture and tourism, learning the professions of farming, winemaking, bee keeping, fruit and vegetable processing, grocery products, veterinary services, tractor operating, hotel management, tour guiding, tour operator (agro-tourism), cooking and others. There are 500 students learning approximately 35 professions.
The college is preparing best wine specialists for the five municipalities in the regions. The wine laboratory offers farmers with 19 wine quality parameters, which contributes to the realization of their local markets. College area is comprised of dormitory fit to accomodate 300 students. Additionally there is a hotel which operates for 70 students.
The Ministers inspected the house wine, a mini winery, wine cellar, wine press, bee house, a mini-canning factory, which exists at the college premises.