თბილისში 320 ადგილიანი სტუდენტური საერთო საცხოვრებლის მშენებლობა დასრულდა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ლისის ტბის ფერდობზე 320 ადგილიანი თანამედროვე სტუდენტური საერთო საცხოვრებლის მშენებლობა დაასრულა. დღეს ახლადაშენებული კომპლექსი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ილია დარჩიაშვილმა და მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა ჯუანშერ ბურჭულაძემ დაათვალიერეს.
საერთო საცხოვრებელი საქართველოს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში მცხოვრები სოციალურად დაუცველი წარჩინებული სტუდენტების სასწავლო და საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს.
საერთო საცხოვრებელი საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად აშენდა და აღიჭურვა. როგორც პროექტით გათვალისწინებული იყო, აშენდა 3 საცხოვრებელი კორპუსი და ადმინისტრაციული შენობა. ასევე, გაკეთდა: კაფეტერია, საკონფერენციო ოთახი, სამედიცინო პუნქტი, ბიბლიოთეკა, კომპიუტერების ოთახი, სამრეცხაო და სხვა დამხმარე სახის ინფრასტრუქტურა, რაც სტუდენტებს მაქსიმალურად კომფორტულ გარემოს შეუქმნის. შენობის გარეთ გაკეთდა შიდა გზები და ბილიკები, ღია ტიპის სპორტული მოედანი, გარე ტრენაჟორები და მოეწყო გარე განათება. მოხდა ტერიტორიის კეთილმოწყობა და გამწვანება. სამუშაოები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსდა და მისმა საერთო ღირებულებამ 5.250.777 ლარი შეადგინა.
მშენებლობა 2014 წლის გაზაფხულზე პრემიერ მინისტრის ინიციატივით რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა დაიწყო. საცხოვრებელ კორპუსში სასტუმროს ტიპის ბინებია. მათ შორის, რამდენიმე ბინა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისათვის არის განკუთვნილი. შესაბამისად, საცხოვრებლის ინფრასტრუქტურა სრულად არის ადაპტირებული შშმ პირთათვის.
რაც შეეხება საერთო საცხოვრებელში სტუდენტთა განთავსებას, უახლოეს მომავალში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ამ მიმართულებით წესსა და პროცედურებს შეიმუშავებს.

A dormitory with the ability to accomodate 320 students is completed in Tbilisi
The Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure has completed a construction of the a modern 320 room dormitory complext. The construction was visited by the Minister of Education and Science – Mr. Aleksandre Jejelava, together with the First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure – Mr. Ilia Darchiashvili, and the Executive Director of the Municipal Development Fund – Mr. Juansher Burchuladze.
The Dormitory will improve the living conditions of the socially unportected students who excell at studies from different municipalities.
The dormitory was built and equipped in accordance with international standards. As according to the initial project, the premises comprises of three blocks of apartments and and an administrative building. Also, there is a cafeteria, conference room, medical station, library, computer room, laundry, and other supporting infrastructural outlets that creatres an extremely comfortable environment for the students. Outside the building there is a path of internal roads and routes, open playground, outdoor gym and organized street lights. Moreover, the premises have been greened, and many plants have been planted. The construction was financed by the state with estimate value of 5,250,777 GEL.
The construction started in Spring 2014, owing to the initiate of the Prime Minister, the Ministry of Regional Development and Infrastructure and the Municipal Development Fund. In additional, in the residential areas, there are some of the hotel-type apartments. Amongst them, there are a few intended for the people with disabilities, there the entire premises are fully adapted to the people with disabilities.
As for allocating students to the dormitory, the Ministry of Education and Science will develop the action plan and procedures regarding this matter.