ქიმიის საერთაშორისო ოლიმპიადას ბიზნეს სექტორი მხარს უჭერს
ქიმიის საერთაშორისო ოლიმპიადისთვის (IChO-48) მზადება აქტიურ ფაზაშია. როგორც ცნობილია, საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერით, პირველად საქართველოში მოსწავლეთა საერთაშორისო ოლიმპიადა ჩატარდება ქიმიაში. „ოლიმპიადა 2016-ში“ მონაწილეობის მისაღებად, 2016 წლის 23 ივლისიდან 1 აგვისტომდე, საქართველოში 80 – მდე ქვეყნის 700-მდე წარმომადგენელი ჩამოვა.
მხარდაჭერისა და დამატებითი რესურსების მოძიების მიზნით, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა დღეს, ბიზნეს სექტორს და იმ კომპანიებს შეხვდა, ვისაც შეხება აქვს ქიმიურ მრეწველობასთან და ზოგადად ქიმიასთან. ასევე მათ, ვისთვისაც სოციალური პასუხისმგებლობა პრიორიტეტულია.
მინისტრის განცხადებით, ქიმიის ოლიმპიადას ბიზნეს სექტორიდანაც ძალზე მასშტაბური მხარდაჭერა ექნება და მიღებული დამატებითი რესურსები მოსწავლეებში ქიმიის პოპულარიზაციას მოხმარდება.

Preparation for the International Chemistry Olympiad (IChO – 48) is in an active phase. Supported by the Georgian government an international Olympiad in chemistry will be held for the first time in the country.
From July 23 to August 1, 700 representatives of up to 80 different countries will arrive in Georgia in order to participate in the “Olympiad 2016”.
For making an Olympiad worth happening, Ministry of Education and Science of Georgia is actively collaborating with the ministries of Healthcare, Economics, Foreign Affairs, Internal Affairs and the National Tourism Administration.
The Minister Education and Science of Georgia, Aleksandre Jejelava today held a meeting with the business sector and with those companies who are involved in the chemical industry and generally are connected with the chemistry. He also met the companies for which the social responsibility is the priority.
According to the minister chemistry Olympiad will be greatly supported by the business sector and allocated additional resources will be used to promote chemistry among school students.