მსჯავრდებულებისთვის კულინარიის ხელოვნებაში პროფესიული მომზადების პროგრამა დაიწყო
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს N16 დაბალი რისკის პენიტენციურ დაწესებულებაში დღეიდან პროფესიული მომზადების პროგრამა დაიწყო. პროგრამის ფარგლებში 20 მსჯავრდებული კულინარიის ხელოვნებას შეისწავლის. კურსი 6 თვის განმავლობაში გაგრძელდება და მისი დასრულების შემდეგ, მსჯავრდებულებს შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცემათ.
კულინარიის კურსს პროფესიული კოლეჯი „იკაროსი“, აშშ-ს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით განახორციელებს. სწავლებას ცნობილი მზარეული მანუელი გაუძღვება. პროგრამის სრულყოფილად ჩატარების მიზნით, ასევე, აშშ-ის საელჩოს დაფინანსებით,  N16  პენიტენციური  დაწესებულებისთვის სპეციალური სამზარეულო ინვენტარი და ტექნიკა იქნა შეძენილი.
პროგრამის დაწყებასთან დაკავშირებულ ღონისძიებას  სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრი კახა კახიშვილი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი და საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი იან კელი და დაესწრნენ.
მსჯავრდებულების პროფესიული მომზადების პროგრამის მიზანი მათი რესოციალიზაცია- რეაბილიტაცია და განმეორებითი დანაშაულის პრევენციაა. კულინარიის ხელოვნების თუ სხვა კონკრეტული პროფესიის დაუფლება მსჯავრდებულებს გათავისუფლების შემდეგ დასაქმებაში შეუწყობს ხელს, რაც მათი მხრიდან ახალი დანაშაულის ჩადენის რისკს მნიშვნელოვნად ამცირებს.
მსჯავრდებულთა რესოციალიზაცია-რეაბილიტაცია სასჯელაღსრულების უწყების ერთ-ერთი მთავარი მიზანია. სასჯელაღსრულების სამინისტრო ერთის მხრივ, უზრუნველყოფს სასჯელის ღირსეულ პირობებში მოხდას, მეორეს მხრივ კი, ზრუნავს მსჯავრდებულის საზოგადოებაში სრულფასოვან წევრად დაბრუნებაზე. ამ მიზნის განსახორციელებლად სამინისტრო პენიტენციურ დაწესებულებებში არაერთ პროგრამას ახორციელებს და თანამშრომლობს სხვადასხვა უწყებებთან, საერთაშორისო თუ ადგილობრივ ორგანიზაციებთან.

Culinary Arts Professional Training Program has been launched for the Prisoners
Ministry of Corrections of Georgia today started a professional training program at N16 Low Risk Prison. In scales of the program, 20 prisoners will study culinary arts. Course will last for 6 months and after the completion prisoners will receive adequate certificates.
Culinary course is organized by the professional college “Ikarosi” and is supported financially by the USA Embassy. Course will be lead by the famous cook Manuel. In order to run the program perfectly, USA Embassy will allocate funds for buying a new, specific cooking facilities for N16 Low Risk Prison.
Minister of Corrections of Georgia, Kakha Kakhishvili, the Vice Minister of Education and Science Qetevan Natriashvili and the ambassador of USA in Georgia, Ian Kelly attended the event dedicated to the opening of the program.
Aim of the program is to resocialize prisoners, aid their rehabilitation and prevent the reiteration of the crime. Mastering culinary arts or other specific professions will help prisoners find jobs after discharging what therefore will lower the risk of the new crime from their side.
Resocialization and rehabilitation of the prisoners is one of the primary aims of the correctional institution. On the one hand, the Ministry of Corrections guarantees adequate conditions for the imprisoned ones while on the other side takes care of their social reintegration. In order to make this happen the Ministry runs various programs at prisons and collaborates with different institutions as well as with local and foreign organizations.