სასკოლო ოლიმპიადების გამარჯვებული მოსწავლეები დაჯილდოვდნენ
2015-2016 სასწავლო წლის ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადების გამარჯვებულები გამოვლინდნენ. დღეს ისინი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ და მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა სხვადასხვა საგანში მოპოვებული გამარჯვებისთვის დააჯილდოვეს.
ოლიმპიადაში წელს საშუალოდ, 100 000-მდე მოსწავლე იღებდა მონაწილეობას და იგი  X-XII კლასის მოსწავლეებისთვის  შემდეგ საგნებში ჩატარდა: ქართული ენა და ლიტერატურა (ქართულენოვანი და არაქართულენოვანი მოსწავლეებისთვის), მათემატიკა, ფიზიკა, ქიმია, ბიოლოგია, გეოგრაფია, ისტორია, უცხოური ენები (ინგლისური, გერმანული, რუსული). ოლიმპიადა ასევე ჩატარდა სომხურ, აზერბაიჯანულ და რუსულ ენაზე. ოლიმპიადაში მონაწილეობა შეეძლოთ უსინათლო მოსწავლეებსაც (გამოყენებულია ბრაილის შრიფტი). ოლიმპიადა მოიცავს 3 ეტაპს: სასკოლო, რეგიონული და დასკვნითი ტურები. ოლიმპიადის ჩატარებას  შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი უზურნველყოფს, ხოლო გამარჯვებულების დაჯილდოების წესს განსაზღვრავს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.
ოლიმპიადის შედეგად 121 გამარჯვებული მოსწავლე გამოვლინდა: I ადგილი (15 მოსწავლე), II (15), III (14) და 77 საუკეთესო ათეული. გამარჯვებულები  დაჯილდოვდნენ შესაბამისად 1000, 700, 500 და 50 ლარის ღირებულების კომპიუტერული ტექნიკისა და აქსესუარების სასაჩუქრე ბარათებითა და დიპლომებით.  გარდა მოსწავლეებისა, მადლობის სიგელებით დაჯილდოვდნენ რეიტინგული სიის I, II, III ადგილებზე გასული სკოლები (29) .
„წარმატებული სკოლებისა და პედაგოგების წახალისების ქვეპროგრამის“ ფარგლებში, ახლო მომავალში, ფულადი პრემიებით დაჯილდოვდებიან ოლიმპიადაში გამარჯვებული მოსწავლეების პედაგოგები. (თანხები ჩაერიცხებათ სკოლის ანგარიშებზე).

School Olympiad Winners Have Been Awarded
2015-2016 National School Olympiad winners have been announced. The Minister of Education and Science of Georgia, Aleksandre Jejelava together with the deputy minister, Lia Gigauri today awarded the winners of the different subject categories.
This year, on avarage 100 000 students participated in the olympiad held for 10th – 12th graders in the following disciplines:
Georgian Language and Literature (for native and non-native speakers), Mathematics, Physics, Chemistry, Biology, Geography, History, Foreign Languages (English, German and Russian). Besides Georgian, olympiad was also held in Armenian, Azeri and Russian languages. Also students having visual impairments were able to participate (by help of Braille Scripts).
Olympiad involves three stages: primary, regional and final rounds and is organized by the National Assessment and Examination Center while the awarding criteria for the winners is being determined by the Ministry of Education and Science.
Olympiad revealed 121 winners. 1st place (15 students), 2nd (15 students), 3rd (14 students) and 77 top ten. Winners were accordingly provided with the diplomas and the gift cards worth 1000, 700, 500 and 50 GEL at computer technics and accessory stores. Besides students, also the 1st, 2nd and 3rd schools in the ranking list were awarded with the certificates of appreciation.
In scales of the “Subprogram of Promoting Successful Schools and Teachers” also the teachers of the winner students will soon be awarded with the financial sums (money will be transferred on school accounts).