ალექსანდრე ჯეჯელავამ მთავრობას სისტემის განვითარების ხედვა წარუდგინა
ალექსანდრე ჯეჯელავამ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სისტემის განვითარების სტრატეგიული ხედვა და პრიორიტეტები პრემიერ მინისტრსა და მთავრობის წევრებს კახეთში, სოფელ კაჭრეთში მდებარე პროფესიულ კოლეჯში „აისი“ წარუდგინა. შეხვედრის შემდეგ მინისტრმა აუდიტორიის შეკითხვებს უპასუხა.
პრეზენტაციამდე პრემიერ მინისტრი კოლეჯის ინფრასტრუქტურას, სასწავლო აუდიტორიებს, ლაბორატორიებსა და სახელოსნოებს გაეცნო.
პროფესიულ კოლეჯში „აისი“ სწავლება ძირითადად სოფლის მეურნეობისა და ტურიზმის მიმართულებით მიმდინარეობს: ფერმერი, მეღვინე-მევენახე, მეფუტკრე, ხილისა და ბოსტნეულის გადამამუშავებლი, სასურსათო პროდუქტების მწარმოებელი, ვეტერინალური მომსახურება, ტრაქტორისტ-მემანქანე, სასტუმრო საქმის მწარმოებელი, გიდი (გეოტურიზმი და ა.შ.), ტუროპერატორი (აგრო ტურიზმი), მზარეული და სხვ. ეს ის პროფესიებია, რომელიც მნიშვნელოვანია კახეთის რეგიონის ეკონომიკური განვითარებისთვის. კოლეჯში ამ ეტაპზე 500-მდე პროფესიული სტუდენტი სწავლობს, მათ შორის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები.
პროფესიული განათლების რეფორმის ფარგლებში, კაჭრეთის პროფესიულ კოლეჯში ბოლო წლებში, ტრადიციული ქართული გარემოს შენარჩუნებით, არაერთი ინფრასტრუქტურული და პროგრამული ცვლილებები განხორციელდა: შენობა ადაპტირდა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სტუდენტებისთვის, გადაიარაღდა და აღიჭურვა აუდიტორიები და სახელონოები, დაიხვეწა და განახლდა სასწავლო პროგრამები, წარმატებით მიმდინარეობს მოდულური სწავლებაც.
კოლეჯის ტერიტორიაზე 300 კაცზე გათვლილი სტრუდენტთა საერთო საცხოვრებელი და 70 კაცზე გათვლილი სასტუმრო ფუნქციონირებს.

Aleksandre Jejelava Today Presented his Vision for Developing the System
Aleksandre Jejelava presented a strategic vision of developing an educational and scientific system to the Prime Minister of the country and the members of the parliament, today at the professional college “AISI” in Katchreti, Kakheti.  After the meeting, Jejelava answered the questions of the audience.
Before the presentation, Prime Minister had a look at the college infrastructure, auditoriums, laboratories and the lab.
Two main directions which the professional college “AISI” focuses on are: Agriculture and Tourism. Farmer, Wine-maker/vine-grower, bee-master, fruit and vegetable technologist, grocery producer, veterinary, tractor operator, hotel manager, tour guide, tour operator, cook and others…are the professions essential for the economic development of Kakheti region. At this point, up to 500 students study at the college. Among them also are the students with disabilities.
In scales of the professional education reform, in recent years various infrastructural changes have happened at Kachreti Professional College without ruining a traditional atmosphere. Building was re-designed and adapted to the students with special needs, also the labs and studios were equipped and the curriculum was renewed. College also successfully keeps up a pace with the modular teaching. Besides, 300-place student dormitory as well as 70 place hotel operates on the territory of the college.