საერთაშორისო კონფერენცია „პროფესიული განათლების როლი ეკონომიკის განვითრებისთვის“
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს ინიციატივით პროექტის „პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის“ ფარგლებში, კონფერენცია გაიმართა. პირველი ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია „პროფესიული განათლების როლი ეკონომიკის განვითარებისთვის" საქართველოს მთავრობასთან თანამშრომლობით ჩატარდა.
შეხვედრა გახსნეს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, პირველმა ვიცე-პრემიერმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩმა საქართველოში იან კელიმ და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ.
კონფერენციაზე განიხილეს გზები თუ როგორ შეიძლება ადამიანური კაპიტალის განვითარება და პროფესიული განათლების სისტემის მოდერნიზება საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებით, რათა ერთობლივი ძალისხმევით მოხდეს ქვეყნის წინაშე არსებულ ეკონომიკურ გამოწვევებთან გამკლავება. პარალელური სემინარები დაეთმო თემატურ დისკუსიებს თემებზე: საჯარო-კერძო პარტნიორობა, პროფესიული განათლებაში ჩართულობის გაზრდა და სამუშაოზე-დაფუძნებული სწავლების მოდელები.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღო 250-მდე უცხოელმა და ქართველმა დელეგატმა სახელმწიფო უწყებებიდან, ასევე ბიზნეს სექტორის მაღალი რგოლის მენეჯერებმა, სამოქალაქო სექტორისა და საერთაშიროსო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა. საერთაშორისო ექსპერტებმა გერმანიის, დიდი საჯარო-კერძო პარტნიორობის კუთხით ბრიტანეთის, ირლანდიისა და ავსტრალიის გამოცდილებები წარმოადგინეს, რაც დაეხმარება მთავრობას, ასევე კერძო სექტორს, შეიმუშაონ თანამშრომლობის ისეთი მოდელები, რომელიც გაითვალისწინებს საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილებას და მორგებული იქნება ადგილობრივ გარემოზე.

International Conference on "The role of vocational education for economic development"
Within the framework of the  "Vocational Education Economic Development" project, Millenium Challenge Account Georgia in cooperation with the Georgian government, held its first international conference - "The role of vocational education in economic development."
The conference was opened by the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, First Deputy Prime Minister – Mr. Dimitri Kumsishvili, the US Ambassador to Georgia, Mr. Ian Kelly, and the Minister of Education and Science - Mr. Aleksandre Jejelava.
The participants discussed ways on how to modernize the system of vocational education, in conjunction with developing the human capital and international experience, in order todeal with the economic challenges facing the country together. Parallel seminars were held on the following topics: public-private partnerships, the involvement of vocational education and work-based learning models.
The conference was attended by 250 delegates from Georgian and foreign governmental agencies, as well as senior managers of the business sector, civil society and international organizations. International experts from Germany, Great Britain, Ireland and Australia shared their experiences of public-private partnership, which will help the Georgian government and the private sector, to develop models of cooperation in Georgia.