თსუ მაგისტრატურის კურსდამთავრებულთა გამოშვების ღონისძიება
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მაგისტრატურის 2016 წლის კურსდამთავრებულთა გამოშვების საზეიმო ღონისძიება გაიმართა. ცერემონიას თსუ რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, პროფესორი დარეჯან თვალთვაძე, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გიორგი შარვაშიძე, ფინანსთა მინისტრი, თსუ პროფესორი ნოდარ ხადური, აკადემიური საბჭოს წევრები, ფაკულტეტების დეკანები, აკადემიური წრეების წარმომადგენლები და მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
ღონისძიებაზე ექიმის ფიცი დადეს მედიცინის ფაკულტეტის კურსდამთავრებულებმა. საქართველოში სამედიცინო განათლებას სწორედ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩაეყარა საფუძველი. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში 1919 წელს სამკურნალო ფაკულტეტი ჩამოყალიბდა. 1930 წელს ფაკულტეტმა არსებობა შეწყვიტა და ცალკე შეიქმნა თბილისის სამედიცინო ინსტიტუტი. 1995 წელს კი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში უმაღლესი სამედიცინო განათლება აღდგა თავდაპირველად მედიცინის სპეციალობის სახით ბიოლოგიისა და მედიცინის ფაკულტეტზე, ხოლო 2000 წელს მედიცინის ფაკულტეტი ჩამოყალიბდა როგორც დამოუკიდებელი ფაკულტეტი.
თსუ მაგისტრატურა 2016 წელს 1000-ზე მეტმა სტუდენტმა დაამთავრა. თსუ-ს 7 ფაკულტეტზე 200-ზე მეტი სასწავლო პროგრამა მოქმედებს და 20 ათასზე მეტი სტუდენტი სწავლობს.

Ivane Javakhishvili Tbilisi State University held the graduation ceremony for the 2016 MBA students. The ceremony was attended by the Acting Rector – Darejan Tvaltvadze, Deputy Minister of Education and Science - Goirgi Sharvashidze, Minister of Finance and TSU Professor – Nodar Khaduri, as well as the members of the council, faculty deans, academic staff and invited guests.
The doctor's oath was vowed at the graduation ceremony by the Faculty of Medicine graduates. The implementation of the medical education was started in Tbilisi State University in the year of 1919, when the first faculty was founded. Moreover, in 1930 the faculty ceased to exist, and a separate institution – Medical University of Tbilisi was created. In 1995, Tbilisi State University ressurecuted the faculty of medicine, and in 2000 the faculty of Medicine was established as an independent faculty.
Furthermore, more than 1,000 students have graduated from Tbilisi State University in 2016. There are more than 200 programs across seven faculties at TSU, and more than 20,000 students study at the unviersity as of 2016.