საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა პედაგოგებთან შეხვედრებს მთელი საქართველოს მასშტაბით აგრძელებს. მინისტრი ამჯერად სამეგრელოს რეგიონის, კერძოდ წალენჯიხის, ჩხოროწყუს, ზუგდიდისა და ხობის მუნიციპალიტეტის მასწავლებლებს შეხვდა.
მინისტრმა პედაგოგებს ზოგადი განათლების განვითარების საკუთარი ხედვა გააცნო და ისაუბრა იმ სამომავლო გეგმებზე და ინიციატივებზე, რაც სკოლას კიდევ უფრო განავითარებს.
შეხვედრა ინტერაქტიულ ფორმატში წარიმართა. მასწავლებლებს შეეძლოთ მათთვის საინტერესო ყველა შეკითხვის დასმა, რაზეც მინისტრისგან ამომწურავი პასუხები მიიღეს.

Meeting with the teachers of Samegrelo region
The Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava holds meetings with teachers across the country. This time, he held a meeting in a particular region of Samegrelo, namely in Municipality of Chkhorostku, Zugdidi and met with the local teachers.
The Minister talked about his vision of the future plans and initiatives in order to advance the general education and enhance the school activities.
The meeting had an interactive format, where teachers could ask any questions of their interest. In addition, they received a detailed answered to their questions by the Minister.