ბოლო პერიოდში განსაკუთრებულად მზარდია სხვადასხვა ქვეყნის ინტერესი საქართველოს განათლების სისტემაში მიმდინარე პროცესების მიმართ, მათ შორისაა აღმოსავლეთის ქვეყნები. კერძოდ, ომანის სასულთნო, რომელიც დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს საქართველოსთან განათლების სექტორში თანამშრომლობას. განსაკუთრებული ინტერესის საგანია მიმდინარე რეფორმები, ზრდასრულთა განათლება, ინგლისური ენის სწავლება როგორც სკოლებში, ისე პროფესიულ და უმაღლეს სასწავლებლებში. ასევე საზაფხულო სკოლების როლი ენების სწავლების განვითარებაში. ამ მიზნით, საქართველოს ეწვია ომანის სასულთნოს სწავლების უმაღლესი ტექნიკური ინსტიტუტისა და სამოგზაურო სააგენტოების ასოციაციების გაერთიანებული ფედერაციის პრეზიდენტი, ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, სტენფორდის უნივერსიტეტისა და ჰარვარდის ბიზნეს სკოლების პროფესორი სეიმ ალ შარეფი სტუდენტებთან ერთად. მან შეხვედრა გამართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილესთან ლია გიგაურთან.
შეხვედრა გაცნობითი ხასიათის იყო, მხარეებმა ისაუბრეს როგორც ორი ქვეყნის განათლების სისტემაში მიმდინარე პროცესებზე ისე, პროფესიული და საუნივერსიტეტო განათლების ფარგლებში შესაძლო თანამშრომლობაზე. სეიმ ალ შარეფმა ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ ის ასევე ხელმძღვანელობს საერთაშორისო ავიახაზების ავტორიზებული გადამზადების კურსებს (IATA) და თვლის, რომ ამ პროფესიული მიმართულების სტუდენტებისათვის, საქართველო შეიძლება გახდეს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ადგილი, სადაც ისინი ინგლისურ ენასთან ერთად, პროფესიულ კურსაც გაივლიან. მან ასევე დადებითად შეაფასა ბაქსვუდის საერთაშორისო სკოლასთან „თბილისი“ თანამშრომლობა და აღნიშნა, რომ რეალობა გაცილებით მეტი აღმოჩნდა იმ წინასწარ ინფორმაციაზე, რომელიც ბაქსვუდის საზაფხულო სკოლასთან დაკავშირებით ჰქონდა.
როგორც ცნობილია ბაქსვუდის საერთაშორისო სკოლაში, საქართველოს სკოლების სასკოლო ოლიმპიადებში გამარჯვებული მოსწავლეები სახელმწიფო დაფინანსებით, ინგლისურ ენას სწავლობენ. ეს არის ბრიტანული საზაფხულო სკოლის მოდელი გადმოტანილი საქართველოში და იგი უცხოელებისთვის ბევრად უფრო იაფია, ვიდრე ბრიტანეთში. ამიტომ ამ მიმართულებით უკვე დეტალურ თანამშრომლობასთან დაკავშირებით დაიგეგმა კონკრეტული საკითხები და მომდევნო შეხვედრებზე უფრო საგნობრივი იქნება საუბარი მომავალ თანამშრომლობაზე როგორც ბაქსვუდთან დაკავშირებით ისე, მთლიანად განათლების სფეროში.

Foreign countries interested with Georgian project
Recently, an increasing interest is expressed towards the current developments  in the education system, particularly in the East. The Sultanate of Oman, which conveys a great importance to the cooperation with the Georgian education sector. Particular interest is reserved with the ongoing reforms, adult education, English language teaching in schools, vocational and higher education institutions, as well as the role of Summer schools for the language enhancement. In regards to this interest, Georgia was visited by the President of Higher Trining Institute and Travel Agencies Association of Oman, a doctor in Technical Sciences, and a professor at Stanford and Harvard Universities – Dr. Seim Al Sharef with the students.  He held a meeting with the Depity Minister of Education and Science – Lia Gigauri.
At the meeting, both sides discussed the current situation in the two countries in the education system, and outlined the framework of possible future cooperation. Dr. Al Sharefi, emphasized the fact that, the is also in charge of the International Airline Authorized Training Courses (IATA), and believes that this vocation for the Georgian students can become an important profession. In addition, he also commended Busckwood school “Tbilisi” and added, that the school is much more than what he has heard before with the preliminary information.
As you may know, a state-funded Olympiads at Buckswood summer school, give the opportunity to the students to learn English language. This is a model adapted from the British Summer school, and it is much cheaper to the foreigners to send their children to Georgia than in Britain. Both sides, expressed their immense desire to cooperate in future, and Dr. Al Sharefi plans to discuss future cooperation with the school.