ცვლილება დოკუმენტის აპოსტილით დამოწმება/ლეგალიზაციის სერვისში
სსიპ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი მუდმივად ზრუნავს მოქალაქეთა მომსახურების გაუმჯობესებაზე და, შესაბამისად, ცენტრის მხრიდან მოქალაქეებზე გასაწევი სერვისებისა და პროცედურების გამარტივებაზე. ამ მიზნით, ცენტრში პერიოდულად ხორციელდება ორგანიზაციული განვითარების მთელი რიგი ღონისძიებები სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებასთან კოორდინაციით.
სსიპ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა და სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ შეიმუშავეს ახალი პროცედურები, რომლებიც უზრუნველყოფს გაწეული მომსახურების ხარისხს და გააფართოებს მის გეოგრაფიულ არეალს.
ამჯერად ცვლილება ეხება საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიერ გაცემული დოკუმენტების აპოსტილით დამოწმება/ლეგალიზაციის სერვისს.
2016 წლის 10 აგვისტოს შემდეგ საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიერ საკუთარი უფლებამოსილების ფარგლებში გაცემული დოკუმენტების აპოსტილით დამოწმება/ლეგალიზაციის უფლებამოსილება გადაეცემა სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს, რაც დაინტერესებულ პირს მისცემს შესაძლებლობას, საქართველოს მასშტაბით იუსტიციის 17 სახლსა და 14 ტერიტორიულ სამსახურში მიიღოს აპოსტილთან / ლეგალიზაციასთან დაკავშირებული მომსახურება.
აპოსტილით დამოწმებას / ლეგალიზაციას ექვემდებარება შემდეგი დოკუმენტები:
• ცნობა (სწავლის, შეფასებების, მუშაობის შესახებ და ა.შ.);
• ატესტატი (სრული / საბაზო)/არასრული საშუალო განათლების მოწმობა;
• ნიშნების ფურცელი;
• სახელობო განათლების სერტიფიკატი;
• დიპლომი (უმაღლესი / პროფესიული);
• დიპლომის დანართი.
დამატებითი ინფორმაციისთვის გთხოვთ ეწვიოთ სსიპ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდსა www.eqe.gov.ge და ფეისბუქ გვერდს. ასევე, შეგიძლიათ დაგვიკავშირდეთ ცხელ ხაზზე (+995 32) 2 200 220 (*3599).

Change in the service of verifying/legalizing a document with an apostile
LEPL the National Education Development Center is always concerned about the improvement of services for the citizens and, therefore, the services are to be rendered to the citizens in terms of simplification of the general procedures. In this regard, the center periodically carries out a series of organizational development events in coordination with various state agencies.
LEPL National Education Quality and Development Center in cooperation with LEPL State Services Development Agency has developed a new procedure that ensures the quality enhancement of the services, in conjucntion with expanding its geographical reach.
The change applies to educational institutions in terms of verifying/legalizing a document with an apostile.
On August 10, 2016, the authority of issuing verified/legalized documents with an apostile, will be transfered to the Ministry of Education and Science  Civil Service Development Agency. The following will give the opportunity to the interested parties, to get verification services with an apostile in 17 Justice Halls and 14 territorial offices around the country.
Verification / legalization with an apostile are subject to the following documents:
• Certificate (Studies, Evaluations, Workplace, and etc.);
• Attestation (Full/Basic) / Secondary education diploma;
• Transcript;
• Vocational Education Certificate
• Diploma (higher education / vocational)
• Diploma supplements/ annexes
For more information, please visit the website of the National Education Development Center www.eqe.gov.ge and/or the Facebook page. You can also contact the hotline (32 995) 2 200 220 (* 3599).