გუდაურში სათავგადასავლო ტურიზმის სკოლა გაიხსნება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს "მთის კურორტების განვითარების კომპანიამ” და საქართველოს სამთო გამყოლთა ასოციაციამ სათავგადასავლო ტურიზმის სკოლის დაფუძნების შესახებ შეთანხმებას მოაწერეს ხელი.
პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება დაბა გუდაურში გაიხსნება და უზრუნველყოფს ნაციონალური სტანდარტების შესაბამისი კვალიფიციური კადრების მომზადებას სამთო-სათავგადასავლო ტურიზმის და მთასთან დაკავშირებული სხვა მაღალი რისკის მქონე პროფესიების სრული სპექტრისთვის.
სკოლა მოამზადებს საფეხმავლო და სამთო გამყოლებს, სათხილამურო ინსტრუქტორებს, სასიმაღლო სამუშაოების და საზვავე უსაფრთხოების სპეციალისტებს, ასევე განხორციელდება სამთო-სათავგადასავლო ტურიზმის სფეროში დასაქმებულთა გადამზადება და სერტიფიცირება.
სათავგადასავლო ტურიზმის სკოლა ითანამშრომლებს სამთო გამყოლთა ასოციაციების საერთაშორისო ფედერაციასთან (IFMGA/UIGAM/IVBV), ამ ორგანიზაციის წევრი ქვეყნების ნაციონალურ ფედერაციებთან (შვეიცარიის სამთო გამყოლთა ასოციაცია, გერმანიის სამთო გამყოლთა ასოციაცია, კანადის სამთო გამყოლთა ასოციაცია) და ანალოგიური პროფილის პროფესიულ საგანმანათლებლო ინსტიტუტებთან (მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტი - TUM, საფრანგეთის თხილამურების და ალპინიზმის ნაციონალური სკოლა - ENSA, და ა.შ.).
შედეგად, რეგიონში გაჩნდება პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება, რომელიც დაადგენს უსაფრთხოების, მომსახურების და კომპეტენციის მაღალ სტანდარტებს, უზრუნველყოფს ახალგაზრდების წახალისებას მაღალანაზღაურებადი, გრძელვადიანი დასაქმების პერსპექტივით ეროვნულ, რეგიონულ და საერთშორისო შრომის ბაზრებზე და მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს უსაფრთხო და ხარისხიანი სათავგადასავლო ტურიზმის განვითარებაში.

Adventure tourism school will open in Gudauri
The Ministry of Education and Science, the Ministry of Economy and Sustainable Development - "Mountain Resorts Development Company" and the Mountain Guide Association of Adventure Tourism, signed an agreement on the establishment of the adventure tourism school.
The vocational educational facility will be opened in Daba Gudauri, providing personnel in compliance with the national standards, in conjunction with a full range of professions related to a high-risk activity.
The school will prepare a hiking and mountain guides, ski instructors, hazardous avalanche preventive works and security specialists. In addition, the school will provide the re-training of the employees, who are related to this specific industry.
Adventure tourism school will cooperate with the International Mountain Guide Federation (IFMGA / UIGAM / IVBV), and its Member States national federations such as: (the Swiss Mountain Guide Association, the German Mountain Guide Association, Canadian Mountain Guide Association), also with the vocational education institutions of similar profile: (Technical University of Munich - TUM, the French National Ski and Mountaineering school - ENSA, etc.).
As a result, the region will have a vocational educational institution, which will determine the safety, service and high standards of competence, in conjunction with encouraging young people to provide a well-paying, long-term jobs on the national, regional and international labor markets and contribute significantly to the development of safe and adventure tourism in our country.