პალეოანთროპოლოგიური საველე სკოლის მე–8 სეზონი დაიხურა
დღეს საქართველოს ეროვნული მუზეუმის დმანისის პალეოანთროპოლოგიური საველე სკოლის მე-8 სეზონი დაიხურა. ღონისძიებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი მიხეილ გიორგაძე, მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილი და სკოლის სამეცნიერო ხელმძღვანელი, საქართველოს ეროვნული მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი დავით ლორთქიფანიძე დაესწრნენ. დასკვნით ღონისძიებაზე მიწვეული სტუმრები დმანისის უახლეს აღმოჩენებსაც გაეცნენ.
დმანისის პალეოანთროპოლოგიური საველე სკოლა 2009 წლიდან მასპინძლობს სტუდენტებს სხვადასხვა ქვეყნიდან და მიმდინარეობს ძეგლზე ყოველწლიურად გამართული მსოფლიო მასშტაბის ინტერდისციპლინარული კვლევის პარალელულად. ოთხკვირიანი სასწავლო კურსი მოიცავს როგორც პრაქტიკულ სამუშაოებს (არქეოლოგიურ გათხრებს), ასევე თეორიულ ნაწილს ლექციების სახით. პროექტის ფარგლებში, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის თანამშრომლებთან ერთად, ლექციებს კითხულობენ მსოფლიოს წამყვანი კვლევითი ინსტიტუტების პროფესორები ციურიხიდან, ჩრდილოეთ ტექსასიდან, კიოტოს, ჰარვარდის, მინესოტას და ფლორენციის უნივერსიტეტებიდან, ადამიანის პალეოეკოლოგიისა და სოციალური ევოლუციის კატალონიის ინსტიტუტიდან.
საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობისათვის სტუდენტების შერჩევა დმანისის საველე სკოლის ორგანიზატორების მიერ ეტაპობრივად ხდება. წელს, საველე სკოლის კურსი გაიარეს სტუდენტებმა ყველა კონტინენტიდან (იაპონია; აშშ; ავსტრალია; ბრაზილია; ბრიტანეთი; ეთიოპია; საქართველო).
საველე სკოლის სტუდენტთა რიცხვი ყოველწლიურად მატულობს, ასევე ფართოვდება მონაწილე ქვეყნების სია. დღეისათვის, საველე სკოლას 71 კურსდამთავრებული ჰყავს. აღსანიშნავია, რომ სკოლის კურსდამთავრებულები წარმატებულად აგრძელებენ კვლევებს სხვადასხვა უნივერსიტეტში. დმანისის პალეოანთროპოლოგიური საველე სკოლა მომავალ წელსაც წარმატებით გააგრძელებს სტუდენტების მიღებას მსოფლიოს ყველა კუთხიდან.

The 8th season of Paleoanthropological Field School 8th was closed
Today, the 8th season of National Museum’s Dmanisi Paleoanthropological Field School 8th was closed. The Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava, the Minister of Culture and Monument Protection – Mikeil Giorgadze, the deputy Minister – Levan Kharatishvili, and the head of School of Science Commission, and a member of National Academy of Sciences – David Lortkiphanidze attended the ceremony. During the closing ceremony, the guests were introduced to the latest discoveries.
Paleoanthropological Field School of Dmanisi, invites students from various countries since 2009, and occurs in parallel with the world-scale interdisciplinary research. A four-week training course, includes practical works (excavations), as well as the theoretical lectures. Within the scope of the project, besides the staff of the National Museum, the lectures are being given by the leading researchers/scientists from the world’s leading research institutions, such as; University of Zurich, University of Kyoto, Harvard, University of Florence, University of Minnesota, and etc.
The selection of students who participate in the field works are being organized gradually. This year, the field school students, had courses on all continents (Japan, USA, Australia, Brazil, UK, Ethiopia, Georgia).
The number of Field School students is increasing every year. At present, there are 71 Field-School graduates. It should be noted, that the successful graduates, continue their studies in various international successful universities.