ევროპული გამოცდილება
ევროპის კომისია, 2016 წელი - ევრო-კომისიის შეტყობინება პარლამენტს, საბჭოს, ევროპის ეკონომიკურ და სოციალურ კომიტეტს და აგრეთვე რეგიონების კომიტეტებს - ახალი უნარების დღის წესრიგი ევროპისათვის: ვიმუშაოთ ერთად  ადამიანური კაპიტალის, დასაქმებისა და კონკურენტუნარიანობის გაძლიერებისათვის
ევროკომისია, 2016 წელი - ევროპის ახალი უნარების დღის წესრიგის ანალიტიკური საფუძველი
აღნიშნული დოკუმენტი წარმოადგენს შემდეგი დოკუმენტის თანმხლებს - „ახალი უნარების დღის წესრიგი ევროპისთვის: ვიმუშავოთ ერთად  ადამიანური კაპიტალის, დასაქმებისა და კონკურენტუნარიანობის გაძლიერებისათვის“. დოკუმენტის მიზანია საკითხების ზოგადი მიმოხილვა და ამ ინიციატივისთვის არსებული მტკიცებულებების ბაზისის წარდგენა.
ეს სამუშაო დოკუმენტი ყურაღებას ამახვილებს  მთავარ პრობლემებსა და საკითებზე, რომლის წინაშეც დგას ევროკავშირი ადამიანური კაპიტალისა და უნარების საჭიროებასთან მიმართებაში (რომლებიც მოცულია ევრო-კომისიის შეყობინებაში) და განმარტავს თუ რატომ არის და იქნება ევროპის ეკონომიკა და სოციალური წარმატება მეტწილად დაფუძნებული მოსახლეობის უნარებზე.
ევროკომისია, 2016 წელი - წინადადება საბჭოს რეკომენდაციისათვის მთელი ცხოვრების მანძილზე სწავლების ევროპულ საკვალიფიკაციო ჩარჩოს შესახებ და ევროპარლამენტისა და 2008 წლის 23 აპრილის საბჭოს რეკომენდაციის ანულირება, რომელიც შეეხებოდა მთელი ცხოვრების მანძილზე სწავლების ევროპის საკვალიფიკაციო ჩარჩოს.
წინადადების მიზანია ევროპის საკვალიფიკაციო ჩარჩოს განვითარება და მისი ეფექტურობის გაზრდა დამსაქმებლის, მუშაკის და მოსწავლის მიერ ეროვნული, საერთაშორისო თუ მესამე ქვეყნებების კვალიფიკაციების გააზრების კუთხით. ამგვარად ამ ინიციატივამ ხელი უნდა შეუყოს არსებული უნარებისა და კვალიფიკაციების უკეთეს გამოყენებას, როგორც ფიზიკური პირების სასარგებლოდ, ისე შრომის ბაზრისა და ეკონომიკისთვის.
რიგის დასკვნები, 2015 წელი შუალედურ და ახალ შედეგებზე პროფესიული განათლების სფეროში 2015-2020 წლების პერიოდისათვის, როგორც 2010 წ.-ის ბრიუგეს კომუნიკეში განსაზღვრული მოკლევადიანი შედეგების მიმოხილვის შედეგი
რიგის აღმოსავლეთის პარტნიორობის სამიტის დასკვნები წარმოადგენს პროფესიული განათლებისა და გადამზადების როლს განვითარების, სამუშაოს ადგილების დღის წესრიგისა და განათლებასა და  გადამზადებაში ევროპული თანამშრომლობის სტრატეგიული ჩარჩოს კონტექსტში (ET 2020). ახალი მიზნები/შედგები ამყარებს 2020 წლის ხედვას პროფესიული განათლებასა და გადამზადებაზე და ასევე ხელს უწყობს ძირითად გამოწვევებსა და სამომავლო პროგრესს.

European Commission, 2016 - Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions - NEW SKILLS AGENDA FOR EUROPE: Working together to strengthen human capital, employability and competitiveness
European Commission, 2016 - ANALYTICAL UNDERPINNING FOR A NEW SKILLS AGENDA FOR EUROPE
The purpose of the document is to accompany the document -  "A  New Skills  Agenda  for  Europe: Working together to strengthen human capital, employability and competitiveness"  and  to  present  a  general  overview  of  the  issues  and  the  available  evidence  basis for this initiative.
This  Staff  Working  Document  looks  at  the  main  problems  and  issues  facing  the  EU  with regard  to  human  capital  and  skills  needs  which  are  addressed  by  the  actions  in  the Communication  and  explains  why  Europe's  economic  and  social  success  is  and  will  be  to  a large  extent  based  on  the  skills  of  its  population.
European Commission, 2016 - Proposal for a COUNCIL RECOMMENDATION on  the European Qualifications Framework for lifelong learning and repealing the Recommendation of the European Parliament and of the Council of 23 April 2008 on the establishment of the European Qualifications Framework for lifelong learning
The proposal seeks to further develop the EQF and make it more effective in facilitating understanding of national, international and third-country qualifications by employers, workers and learners. The  initiative  should  thus  contribute  to  a  better  use  of  available  skills  and  qualifications for the benefit of individuals, the labour market and the economy.
RIGA CONCLUSIONS 2015 on a New Set of Medium-Term Deliverables in the Field of VET for the Period 2015-2020, as a Result of the Review of Short-Term Deliverables Defined in the 2010 Bruges Communiqué.
The  Riga  Conclusions  present  the  role  of  vocational  education  and  training  (VET)  in  the  context  of the  growth  and  jobs  agenda  and  the  Strategic  Framework  for  European  cooperation  in  education  and training  (ET  2020).  The new deliverables reinforce the 2020 vision for VET.  They  contribute  to  the  key  challenges  and the  progress  to  be  made.