თბილისის მასშტაბით არსებული პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელი დაწესებულებების საყურადღებოდ!
06.09.2016
სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აცხადებს დამატებითი განაცხადების მიღებას მოკლევადიანი მომზადება-გადამზადების პროგრამების განსახორციელებლად.
თბილისის მასშტაბით არსებულმა პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელმა დაწესებულებებმა, რომლებსაც სურვილი აქვთ ჩაერთონ ,,სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამაში“, მიმდინარე წლის 8 სექტემბრამდე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში უნდა წარმოადგინონ მოკლევადიანი მომზადება-გადამზადების პროგრამები.
მოკლევადიანი მომზადება-გადამზადების პროგრამები უნდა შემუშავდეს შემდეგი პროფესიების შესაბამისად:
• კომპიუტერული ქსელებისა და სისტემების ტექნიკოსი;
• მეფილე-მომპირკეთებელი;
• კალატოზი;
• შემდუღებელი;
• მღებავი;
• სავალი ნაწილის ტექნიკოსი;
• მცირე ბიზნესის მწარმოებელი;
• საინფორმაციო ტექნოლოგიები;
• ვენტილაციისა და კონდიცირების სისტემების მემონტაჟე;
• ელექტრიკოსი;
• ავეჯის კონსტრუირების სპეციალისტი.
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, რომ მოკლევადიანი პროფესიული მომზადება-გადამზადების პროგრამები სხვა მნიშვნელოვან კომპონენტებთან ერთად, სავალდებულოდ უნდა მოიცავდეს ინფორმაციას პროგრამის ხანგრძლივობის (დღეებსა და ასტრონომიულ საათებში), პროგრამის ღირებულების (ერთ მოსარგებლეზე გათვლილი ღირებულება, ჯგუფში მოსარგებლეთა როგორც მინიმალური, ასევე მაქსიმალური რაოდენობის გათვალისწინებით), ასევე პრაქტიკული და თეორიული სწავლების თანაფარდობის შესახებ.
სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში მომსახურების მიწოდების პირობებისა და პროცედურების შესახებ ინფორმაცია გთხოვთ, იხილოთ თანდართულ დოკუმენტში - საქართველოს მთავრობის 2016 წლის 2 ივნისის №238 დადგენილება ,,სამუშაოს მაძიებელთა მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამის დამტკიცების შესახებ".

Within the scope of “Job seekers training and qualification enhancement” state program, the Ministry of Education and Science of Georgia announces additional applications for a short-term training programs.
The vocational educational institutions who wish to engage in the “Job seekers training and qualification enhancement” program, should present their short-term training programs by September 8, to the Ministry of Education and Science of Georgia.
Short-term training and educational programs should be developed in accordance with the following professions:
• Computer network and system technician;
• Tile-laying specialist
• Bricklayer;
• Welder;
• House Painter;
• Road technician;
• Small Business entrepreneur
• Information Technology;
• Ventilation and air conditioning systems mechanic;
• Electrician;
• Furniture design specialist.
Please note that short-term vocational training programs, besides other important things, is bound to include information regarding the program duration (days and astronomical hours), the program fee (a calculated value for one beneficiary, a minimum and maximum value for the the group of beneficiaries), as well as the correlation between the practical and the theoretical education.
For the conditions and procedures regarding the state program “Job seekers training and qualification enhancement” please see the attached document: June 2, 2016, Georgian Government Decree №238 - “Job seekers training and qualification enhancement”