იწყება ახალი 2016-2017 სასწავლო წელი. მნიშვნელოვანია სისტემა მომზადებული იყოს იმ პროცესებისათვის, რომელიც წელს იქნება განსხვავებული, გადაყვანილი სხვა კონტექსტში, ვინაიდან საპილოტე პროექტები დასრულდა და იწყება პროექტების სრულფასოვანი იმპლემენტაცია. მათ შორის ეს ეხება მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების სქემას, სახელმძღვანელოებითა და კომპიუტერებით სკოლების უზრუნველყოფას, ინფრასტრუქტურის მოწესრიგებას, იმ ახალ პროგრამებს, რომელიც საქართველოს საჯარო სკოლებში დაიწყება და სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი იქნება მოსწავლეებისა და მასწავლებელთა მოტივაციის გაზრდისთვის.
იმისათვის, რომ სისტემამ გამართულად იფუნქციონიროს და სწავლა/სწავლების ხარისხი და ხელმისაწვდომობა თანაბარი იყოს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა სამინისტროს ტერიტორიული ორგანოების რესურცენტრების ხემძღვანელებს შეხვდა.
შეხვედრა ინტერაქტიურ რეჟიმში წარიმართა. განიხილეს გასულ წლებში მიღწეული შედეგები, მინისტრმა მოისმინა რეკომენდაციები სხვადასხვა პროგრამების დანერგვასთან და სკოლებში არსებული პრობლემების გადაჭრასთან დაკავშირებით. ალექსანდრე ჯეჯელავამ აუდიტორიას სამომავლო გეგმები გააცნო ესაუბრა იმ რეფორმების შესახებ, რომელიც მიმდინარეობს და რომელიც განვითარების ახალ ფაზაში გადადის, ასევე გააცნო ახალი პროგრამები და პროექტები, რომელიც ახალი სასწავლო წლიდან სკოლებში დაიწყება და რომელთაც სჭირდება ადგილზე რესურსცენტრების მაქსიმალური მხარდაჭერა, მინისტრმა ასევე ისაუბრა სკოლებთან პარტნიორული ურთიერთობების გაძლიერებაზე.

Aleksandre Jejelava met with the leaders of the Resource Centers
A new 2016-2017 academic year is kicking off. Consequently, it is important to prepare the for the different educational system this year, which will be somewhat different and shifted towards the alternative context. Since the pilot project is fully completed, a full-fledged implementation of new projects begins. This refers to the new teachers’ professional development schemes, the provision of books, computers and adequate resources to schools, infrastructure renovation/rehabilitation, and the implementation of the new programs, which will motivate the students and teachers alike to be fully engaged in the new educational system.
In order for the system to function properly, and be accessible to the entire country, the Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava met with the leaders of resource centers, who are the regional educational entities.
The meeting was held in an interactive mode. The results of past years were discussed throughout the meeting, and the minister listened to the recommendations regarding the implementation of various projects, in conjunction with tackling the arising challenges. Aleksandre Jejelava talked about his future plans and introduced the reforms which leads the educational system to a new phase of development. The minister emphasized that he needs the maximum support from the resource centers in order to tackle the new academic year with maximum efficiency. Furthermore, the minister talked about the strengthening of partnerships with the schools.