რექტორთა საბჭო განახლებული შემადგენლობით შეიკრიბა
ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, რექტორთა საბჭოს განახლებული შემადგენლობის პირველი სხდომა გაიმართა, რომელიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ გახსნა. სხდომაში რექტორთა საბჭოს წევრი სახელმწიფო და კერძო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებათა ხელმძღვანელები იღებდნენ მონაწილეობას.
უცხოენოვანი და საერთაშორისოდ აკრედიტირებული პროგრამების განვითარების შესაძლებლობებზე, ახალი სასწავლო წლის დაწყებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე, დაფინანსების სისტემის განვითარების საჭიროებებსა და დუალური სწავლების ელემენტების შემოღებასთან დაკავშირებით, ვრცელი მოხსენება განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გააკეთა.
სახელოვნებო-შემოქმედებით და სასპორტო საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩარიცხვის თავისებურებებზე, მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის ამოქმედებასა და მეცნიერებისა და ინოვაციების თბილისის ფესტივალთან დაკავშირებულ საკითხებზე, სამინისტროს უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების განვითარების დეპარტამენტის უფროსმა ირინე დარჩიამ ისაუბრა. რის შემდეგაც სხდომა დიალოგის რეჟიმში გაგრძელდა.
რექტორთა საბჭო წლის განმავლობაში რამდენჯერმე იკრიბება და ერთობლივად განიხილავს უმაღლესი განათლების განვითარების მიმართულებით არსებულ ყველა მნიშვნელოვან საკითხს, ხდება მოსაზრებების შეჯერება და მიიღება ერთობლივი გადაწყვეტილებები.

Rectors Council gathered with new composition
Akaki Tsereteli State University renewed the composition of the Rectors Council, and held their first meeting, which was opened by the Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava. The leaders of the public and private higher educational institutions were attending the council.
There was an extensive report made by the Minister regarding the following topics: the development opportunities for the foreign and internationally accredited programs, issues related to the beginning of the new academic year, the development of the funding system, the introduction of the dua training elements,
The head of the Higher Education and Science development department – Irine Darchia, spoke regarding the specifications for the Creative Arts and Sports programs enrollment, the introduction of the Teachers Training program, as well as about the Tbilisi Innovation festival related issues. Additionally, the Council was converted into the dialogue session.
Rectors Council meets several times a year and discusses the development of higher education and all the important issues related to the higher education, as well as reconciling their views and taking joint decisions.