საუნივერსიტეტო ქალაქი ქუთაისში
ქუთაისში საუნივერსიტეტო ქალაქის პროექტის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელსაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა, მთავრობის სხვა წევრები, მეცნიერები და განათლების სისტემის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
კავკასიის რეგიონში უდიდესი, თანამედროვე ინფრასტრუქტურითა და უახლესი ლაბორატორიებით აღჭურვილი ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქი მთელი რეგიონისთვის საგანმანათლებლო-სამეცნიერო ცენტრი და მიზიდულობის ცენტრი გახდება. უნივერსი ტეტშისტუდენტთა პირველი ნაკადის მიღება 2019 წელს არის დაგეგმილი.
ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქისა და თბილისში განლაგებული ტექნოლოგიური ცენტრის საერთო ბიუჯეტი ამ ეტაპზე 1 მილიარდ ევროს შეადგენს და მას ფონდი „ქართუ“სრულად დააფინანსებს. 60 000 სტუდენტზე გათვლილი საუნივერსიტეტო ქალაქი 140 ჰექტარზე გაშენდება და ქვეყანას ყველა იმ დარგის მაღალკვალიფიციური სპეციალისტებით უზრუნველყოფს, რაც საქართველოს ეკონომიკას სწრაფი განვითარებისთვის სჭირდება.

University City in Kutaisi
A University City project was presented in Kutaisi, which was attended by the Prime Minister of Georgia – Giorgi Kvirikashvili, the Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava, and the representatives of the educational system.
The largest in the Caucasus region, the city with the modern infrastructure and the latest laboratories will become the regions biggest educational attract and a center of education and science. The first admissions into the University is planned to start in the year of 2019.
The University city in Kutaisi and the Technological Center located in Tbilisi have a joint budget of 1 billion euros and is fully funded by the fund “Kartu”. The university will fully accommodate 60,000 students spread over a territory of 140 hectares. In addition, the university will provide the local Georgian market with the highly qualified specialists in almost every field, to ensure the rapid development of Georgia’s economy.